Pětaosmdesát miliard ve vzduchu

16. března 2015, 00:00 - Petr Weikert
16. března 2015, 00:00

Nacházím spoustu velkých rizikových projektů, které se v tomto roce nemusejí stihnout, varuje ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

Ministerstvo pro místní rozvoj bude letos řídit snahy Česka utratit rekordních 200 miliard korun. Právě taková suma zbyla na tento rok kvůli odsouvání projektů hrazených z eurodotací. Rok 2015 je poslední příležitostí peníze utratit. A může být proto také rokem, který do čerpání eurodotací zatne největší „sekyru“.

* V materiálu, který jste předkládala vládě, se píše, že jen letos nemusíme dočerpat 85 miliard korun. To je velmi výrazný nárůst oproti původním předpokladům. Jak jste k němu došli?

Těmi původními předpoklady máte zřejmě na mysli očekávání resortů, které mají odpovědnost za jednotlivé dotační programy. Na podzim se hovořilo o 4,7 miliardy pro rok 2015. V lednu to ale náhle skočilo na čtyřnásobek. Proč se tyto predikce změnily, se musíte ptát jich. My jsme tu částku za sebe, respektive za národního koordinátora, spočítali ve středně pesimistické variantě na 41 miliard a v nejkrizovější na 85 miliard. Samozřejmě doufám, že částka bude co nejnižší. V tom citovaném materiálu jsme také navrhli krizové plány, které říkají, co mají jednotlivé resorty udělat pro to, aby schodek co nejvíce stáhly.

* Který projekt je na tom nejhůř?

Nacházím spoustu velkých rizikových projektů, které se v tomto roce nemusejí stihnout. Rok 2015 je přitom posledním, kdy můžeme čerpat, a projekty musejí být také uzavřeny a vyúčtovány. Když to žadatelé nestihnou, musejí vrátit celé dotace, nebo najít zdroj, který projekt dofinancuje. Nechci ale zabíhat do detailů, tady nejde o soutěž, kdo je lepší a kdo horší.

* A alespoň co se týče programů?

Problematický je program Doprava. Jsou tam velké stavby. A velká výběrová řízení provázejí podněty, které musí řešit antimonopolní úřad. Na něm nyní závisí osud miliardových projektů. Operační program Životní prostředí byl pak ohrožen kvůli špatnému zákonu o posuzování vlivu staveb na životní prostředí. Novela už ale vyšla ve Sbírce zákonů a odešla na Evropskou komisi. Problémy v tomto směru již neočekáváme a nedočerpání snad stáhneme na co nejnižší úroveň.

* Kdy začaly potíže, které vyústily v problémy s čerpáním dotací?

Během období, kdy se chystaly dotační programy a následně začaly fungovat, bylo u moci šest vlád. Každá měla trochu jiné představy, měnily se metodiky. Vliv měl i zákon o veřejných zakázkách nebo fluktuace úředníků. Na začátku, tedy v letech 2007 a 2008, se vyhlašovaly výzvy k čerpání dotací, jak se komu zachtělo, nebylo to systémové ani koordinované. Resorty neměly napojeny účetní systémy na monitorovací systém. Až teď vidíme, že tam byly chyby.

* Jaký bude konečný schodek čerpání dotací?

Ztratili jsme 12 miliard za rok 2013 a vloni devět miliard. Když k tomu připočteme odhady řídících orgánů, je to dalších dvacet, takže může jít až o zmíněných 41 miliard. Teď máme před sebou poslední, rozhodující rok.

* Kdy bude jasno?

Reálnou částku budeme vědět až za téměř rok, na konci prosince 2015.

* A váš odhad?

Nechci dávat svůj odhad. Na poslední rok zbývá 200 miliard, skoro třetina celkové sumy, což je vzhledem k potížím na jeden rok obrovská částka. Doteď jsme nedočerpali tři procenta celkové částky, to je poměrně dobré číslo. Ale pokud k tomu přičtu potíže s utracením 200 miliard, tak to výsledné procento může být úplně jiné.

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v předplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít