Peruánská Evita se jmenuje Nadine

11. srpna 2014, 00:00 - Tomáš Nídr
11. srpna 2014, 00:00

Peruánci věří první dámě víc než svému prezidentovi. Ollantu Humalu jeho choť vystřídá možná už za dva roky

Peruánská první dáma Nadine Herediová v bývalé incké metropoli Cusku vyzývá spoluobčany, aby více jedli quinou, bezlepkovou obilninu z And. Má přitom na sobě široký klobouk indiánek a pončo, pod kterým maskuje svůj nejoblíbenější úbor: červené tričko a džínsy. Mluví spatra, jednoduchými větami. Na závěr se rozloučí v kečuánštině, kterou dobře ovládá, a shromáždění jí tleská. Sestoupí mezi lidi, s každým si podá ruku a políbí se na tvář. Kde na své zahraniční cestě pobývá její manžel, prezident Ollanta Humala, skoro nikoho nezajímá. Právě ona je totiž hlavní politickou hvězdou své vlasti, ač nebyla nikým zvolena.

Prezidentův mozek Mladistvě a sympatický působící matka tří dětí se nespokojila jen s tradiční rolí dekorativní opory svého chotě, která politické dění v zemi zásadně nekomentuje. Ona to pravidelně dělá na svém twitterovém účtu, kde se pouští i do témat, o kterých její partner mlčí. „To ona panuje. Stačí se podívat na její nazlobená gesta, když Ollanta někam přijde pozdě,“ říká taxikář Javier z Piska.

Nejsou to však jen obvyklé drby, které každého mocného chlapa musejí alespoň v soukromém životě strčit pod pantofel. Podle provalené korespondence amerických diplomatů zveřejněné na WikiLeaks ji bývalý velvyslanec označil za Humalův „mozek“. Její švagr o ní zase mluví jako o „spoluprezidentce“.

Vždyť jedním letmým dotykem prstů dokáže prvního muže republiky ukočírovat, aby se na tiskové konferenci mírnil. Vtipkuje se o ní při vzpomínce na akční a oblíbenou ženu někdejšího argentinského diktátora Peróna jako o peruánské Evitě.

Může za to snacha Osmatřicetiletá Nadine (jinak jí její krajané ani neřeknou) tak opravdu působí. Má v prezidentském paláci svou vlastní kancelář, zúčastňuje se zasedání kabinetu a o 14 let starší Ollanta (také jeho Peruánci podle jihoamerického zvyku titulují křestním jménem) ji posílá jako svou zástupkyni, když někam sám nemůže. Opoziční poslanci to kritizují a vyzývají prezidenta, aby přestal s touto hrou a životní partnerce svěřil nějaký úřad. Zatímco jemu popularita s různými výkyvy kolísala kolem 50 procent, její se v nejlepších časech blížila k 70. I když poslední dobou oběma povážlivě klesá.

„Je to důsledek nedostatku osobností v jeho straně. Zatímco premiéra za tři roky vlády vybral už pátého a ještě častěji mění ministry, k manželce může mít absolutní důvěru,“ říká na její roli sloupkař deníku La República Mirko Lauer. „Navíc vypadá lépe než on, lépe mluví a umí jednat s lidmi. Jako vystudovaná socioložka si o mnoha věcech udržuje lepší přehled než on, voják z povolání. Má lepší politický čich,“ chválí ji tento komentátor českého původu.

Právě ona údajně stojí za prezidentovým přerodem. Zatímco před lety chtěl Humala být peruánskou verzí Cháveze, kvůli čemuž ve volbách neuspěl, v poslední, úspěšné kampani sundal rudou košili a změnil se v umírněného sociálního demokrata. V roli hlavy státu už při sporech vesničanů proti těžařským společnostem stojí neochvějně na straně zahraničních investorů. Neprojevuje žádné autoritářské tendence a také nepředkládá žádné vize na skokovou reformu společnosti. „Zapnul na autopilota a tak to bude až do roku 2016, kdy ve funkci končí,“ říká k tomu Lauer. Za tuto metamorfózu prezidenta veřejně pokárali jeho vlastní rodiče, kteří dlouhodobě patří k vedoucím reprezentantům radikální levice. A našli i jejího viníka – samozřejmě svou snachu.

Rozvodová politika Peruánský prezident nemůže podle ústavy svůj mandát bezprostředně opakovat, a tak se už vyrojily spekulace, zda Nadine bude o nástupnictví po manželovi usilovat. Ač se k tomu sama první dáma nechce zatím vyjadřovat, právníci už se přou, zda jí zákony kandidaturu vůbec umožňují.

V regionu s tím mají doposud dvojakou zkušenost. Zatímco v Argentině byla v roce 2007 Cristina Fernándezová zvolena nejvyšší představitelkou republiky hned po svém muži, v Guatemale před třemi lety ústavní soud odmítl stejné ambice Sandře Torresové, která se dokonce kvůli postu se svým prezidentským chotěm narychlo rozvedla.

Ačkoli se manželka hlavy státu v Peru o nejdůležitější úřad nikdy neucházela, na rodinné klany v politice jsou tu zvyklí. Vždyť nejvážnější potenciální soupeřka Herediové je dcerou někdejšího autokratického prezidenta. Keiko Fujimoriová po rozvodu svých rodičů dělala otci první dámu od svých 19 let (v období let 1994 až 2000).

Výzkumy veřejného mínění se na spory právníků neohlížejí a už Nadine zařazují do průzkumů, byť se volby budou konat až za dva roky. V preferencích Peruánců si zatím stojí na druhém místě za Fujimoriovou, ale ještě před rokem peloton možných uchazečů s přehledem vedla.

Evitu – pardon Nadine – to ovšem z klidu nevyvádí. Vždyť přece zatím vůbec nikam nekandiduje. Jenže tomu věří málokdo, a tak Peruánci za dva roky očekávají volební dívčí válku.

Nadine má v prezidentském paláci svou vlastní kancelář, zúčastňuje se zasedání kabinetu a o 14 let starší Ollanta ji posílá jako svou zástupkyni, když někam nemůže. „Vypadá lépe než on, lépe mluví a umí jednat s lidmi. Jako vystudovaná socioložka si o mnoha věcech udržuje lepší přehled… má lepší politický čich,“ říká Mirko Lauer, sloupkař deníku La República.

O autorovi| Tomáš Nídr, spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít