Peltův trhák

09. června 2014, 00:00 - Vadim Fojtík
09. června 2014, 00:00

Profesionální fotbalové kluby se chtějí odštěpit od národní fotbalové asociace. Chceme více peněz, diváků a pravomocí, tvrdí týmy

Český profesionální fotbal čekají zásadní změny. Nastává poslední kolo souboje o to, kdo bude ovládat profesionální soutěže. Fotbalová liga už se nechce nechat řídit Fotbalovou asociací České republiky (FAČR) a s velkou pravděpodobností se „trhne“. Důvodů je několik, především snaha o zajištění většího přísunu peněz, profesionalizaci a zefektivnění nejvyšší soutěže a samozřejmě i zvýšení návštěvnosti prvoligových zápasů. Vyplývá to z obsáhlé analýzy Ligové fotbalové asociace (LFA), kterou má týdeník Euro k dispozici.

Miliardové saldo V České republice je v současné době sdruženo v rámci FAČR takřka čtyři tisíce fotbalových klubů. Z toho jen 32 je plně profesionálních, což je méně než jedno procento z celkového počtu. Na druhé straně ale celkové saldo rozpočtů všech profesionálních klubů dosahuje 2,5 miliardy korun. Tedy zhruba 90 procent z celkového salda všech organizovaných fotbalových klubů. „V žádném případě nezpochybňuji nezastupitelnou roli FAČR, pouze jsem přesvědčen, že profesionální liga musí být řízena a organizována na jiných principech. A to plně profesionálním managementem, který odpovídá přímo těm, kteří do něj investují finanční prostředky,“ konstatoval Dušan Svoboda, člen představenstva Sparty a jeden z autorů projektu na osamostatnění ligových klubů.

V nejbližších týdnech by se měli setkat majitelé prvoligových a druholigových klubů se šéfem fotbalové asociace Miroslavem Peltou. Ten je současně majitelem fotbalového Jablonce. Pelta se osamostatnění ligových klubů nebrání. „Probíhají jednání, ze kterých mám dobrý pocit,“ konstatoval minulý týden v médiích. Naopak proti celému plánu jsou zástupci plzeňské Viktorky. „Tady jde ale veškeré racionální uvažování stranou. Proti jsou z principu, protože tenhle projekt vymysleli lidé spojení se Spartou Praha,“ konstatoval zdroj blízký jednání. Napjaté vztahy mezi funkcionáři dvou momentálně nejlepších českých klubů se ještě vyostřily poté, co pražský klub vyhrál v právě skončené sezoně všechny tuzemské trofeje a šéf Sparty Daniel Křetínský „vláčel“ plzeňské činovníky po soudech.

Ale ponechme plzeňské výhrady stranou. Ostatní profesionální týmy si stěžují především na to, že do fotbalu teče velmi málo peněz z prodeje televizních práv. Ligová asociace

klubů se odvolává na údaje společnosti Deloitte. Zatímco český fotbal získal v roce 2012 z prodeje televizních práv tři miliony eur, srovnatelně velká rakouská liga 20,2 milionu, a ta belgická dokonce 60,1 milionu eur, (další země viz tabulka).

Ještě hůře v tomto srovnání vychází hodnota televizního kontraktu v přepočtu na jednoho obyvatele. V Česku dosáhl fotbal v roce 2012 hodnoty 0,254 eura, v Maďarsku, jehož špičkové kluby patří spíš k evropskému podprůměru a v pozdějších fázích evropských soutěží se prakticky nevyskytují, je to již v přepočtu 1,16 eura na obyvatele.

Dosud je jednání o prodeji televizních práv plně v kompetenci společnost STES. „Naprosto chybí možnost aktivního zapojení klubů do samotného jednání a prodeje těchto práv, stejně jako možnost výběru partnera, který by kluby při jednání s televizními partnery zastupoval,“ uvádí se v dokumentu. A jak se v něm současně upozorňuje, divácky nejatraktivnější kluby tak nemají šanci aktivně ovlivňovat výši výnosů z této oblasti. I z toho důvodu chce LFA, aby vyjednávání spadala přímo do její kompetence, stejně tak i výběr generálního partnera, sponzorů, marketing a propagace profesionálních soutěží.

Místo žrouta šéf LFA navrhuje, aby ligu nově řídil profesionální management, který by zároveň nesměl působit v klubech. Členové komisí, jejichž rozhodnutí mají na ligu zásadní význam, by měli být minimálně poloprofesionálové. Ne jako dnes, kdy o fotbalu rozhodují ve svém volném čase. V této souvislosti je nutné dodat, že současná liga má svého ředitele, Iva Lubase.

Ten je ale dle kuloárních informací k vidění málokdy, většinou jen při ohlašování termínu zápasů, případně při konzumaci na některém z fotbalových rautů.

Již zmíněný obsáhlý dokument rovněž upozorňuje, že podobný model „osamostatnění se“ prvoligových profesionálních klubů funguje v pětadvaceti z celkových 53 fotbalových asociací sdružených v UEFA. Přitom právě státy, kde fungují první ligy samostatně, jsou až na výjimky úspěšnější v evropských pohárových soutěžích a v reprezentačních kláních.

Pokud bude nový model schválen, rozběhne se pravděpodobně už letos (od sezony 2014/2015) jakési přechodné testovací období. Naplno by mělo nové uspořádání fungovat od sezony 2015/2016.

Někteří majitelé fotbalových klubů doufají, že právě osamostatnění pomůže z vrcholového fotbalu udělat standardní byznys. Doposud se na tomhle sportu moc vydělat nedá, většinou musejí vlastníci provoz svých klubů dotovat ze svého. Výjimkou jsou kluby, kterým se občas zadaří v evropských pohárech. V posledních letech hlavně plzeňská Viktorka. Jen v ročníku 2011/2012 se hospodářský výsledek všech prvoligových klubů i po započtení peněz, které přišly do ligy z UEFA (prémie za úspěch v pohárech), propadl na minus 138 milionů korun.

I proto je situace v některých prvoligových klubech dle informací týdeníku Euro hodně napjatá. O drastickém snižování rozpočtu pro příští sezonu se hovoří v souvislosti se Slovanem Liberec. S neutěšenou finanční situací je nespokojen i majitel pražské Slavie Aleš Řebíček, kterého podle dobře informovaných zdrojů stálo angažmá v druhém historicky nejúspěšnějším českém klubu již přes 300 milionů korun. Notně nespokojen je se svým působením v Dukle i Petr Paukner, který klub ovládl v loňském roce.

„Věříme, že osamostatnění profesionálních klubů zajistí více peněz, zefektivní činnost klubů, což se projeví i lepšími sportovními výsledky, ze kterých zcela jistě bude profitovat celý český fotbal včetně reprezentace,“ konstatoval jeden ze spolumajitelů prvoligového klubu. l

České drobné

Kolik stojí televizní práva na zápasy

vybraných evropských lig (2012; v mil. eur)

Německo 628

Francie 607

Nizozemsko 83

Belgie 60,1

Dánsko 46,6

Polsko 30

Švýcarsko 22,7

Rakousko 20,2

Česko 3

Zdroj: Deloitte

O autorovi| Vadim Fojtík • fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít