Pelešárna nejhrubšího zrna

25. března 2013, 00:00 - Hana Boříková
25. března 2013, 00:00

Soudní spory města a společnosti Delta Center odnášejí pronajímatelé prostor tržnice v pražských Holešovicích

Rozčarované zákazníky, kteří si minulý týden přijeli vyzvednout zboží do centrály společnosti Alza, vyváděla z areálu holešovické tržnice najatá strážní služba postranními výjezdy. Jinak by museli platit 40 korun za zvednutí závory, protože bránu u hlavního vjezdu přeprogramovali zaměstnanci firmy Delta Center. Ti se posléze snažili zablokovat únikové cesty květináči. Obchod s počítači a elektronikou, který si v tržnici pronajímá už deset let jedny z největších prostor, tak na vlastní kůži pocítil spor Prahy – majitele areálu – a generálního pronajímatele.

Delta Center dostala ke konci roku z tržnice výpověď. Tu ale neuznala a areál odmítla opustit. A od ledna znepříjemňuje život podnájemníkům odmítajícím v nepřehledné situaci posílat peníze na její účet. Bez ohledu na to, jak dopadnou soudy, je možné konstatovat, že se městu povedl husarský kousek. Dvě dekády pronajímalo desetihektarový plac s 38 kamennými objekty v centru metropole tak svědomitě, že jej dostane zpět v zuboženém stavu se stohem faktur prokazujících, že se tam proinvestovala necelá miliarda. Pro nájemce přitom nemuselo jít o špatný byznys. Podle znaleckého posudku založeného v obchodním rejstříku v roce 2010 (poslední veřejně dostupný údaj) dosahovaly příjmy Delta Center v účetním období červenec 2008 až 2009 za prodej vlastních výrobků a služeb 237 milionů korun.

Udržet si důstojnost Už první vybydlená řada domů holešovické tržnice naproti tramvajové zastávce dává tušit, že se uvnitř žádná naondulovaná paráda nekoná. Realita ale porazí i střízlivého lowcostového zákazníka. „Pelešárna nejhrubšího zrna,“ zní z úst jednoho z mála prodejců, který si mezi oplechovanými budkami narvanými vietnamskými originály snaží všemi silami udržet alespoň nějakou důstojnost. Odejít pan Jiří ale nechce. Budku koupil před patnácti lety za více než půl milionu a od té doby si vychoval stálou klientelu. Stěhováním by o ni přišel. Navíc mu v minulém roce svitla naděje. Iluze si o novém magistrátním domácím nedělá, věří ale, že by nájemné (za 12 metrů pod budkou posílá 11 tisíc korun měsíčně a za jedno parkovací místo 1200 korun, velcí nájemci platí i přes deset milionů korun ročně) mohl dávat zpět do tržnice.

Kam se podělo oněch 840 investovaných milionů, které si hlavní nájemce započetl místo placení nájemného? „Rekonstruovali záchodky, vyztužili jednu přední budovu, která hrozila zřícením,“ odpovídá Jiří zcela vážně. Ještě si vzpomene, že se tu opravila jedna hala pro Vietnamce, ti tam ale nešli, protože by se jim špatně utíkalo. „Ale podívejte se, otevřela tu restaurace Mercato. Interiéry jsou krásné a potom, co sundali bílé ubrusy a odstranili svíčky, občas tam i někdo zajde. Zvenčí je ale opravená omítka jen do dvou metrů. Nahoře odpadávají celé kusy. Ani ten barák, kde má Delta kanceláře, neomítli celý,“ dodává. „Tady se vydělávaly strašné peníze,“ přidává se další pamětník Ondřej. Odhaduje, že dnes je tu tak 40 procent obsazených prostor, co bývalo ještě před pár lety. „Tenhle plac byl plný stánků, vlastně tu byly stánky všude,“ ukazuje na velkou prázdnou asfaltovou plochu hned u vchodu od tramvaje. „Tam také,“ mávne rukou směrem k prostranství mezi opuštěnými kamennými budovami, na nichž zbyly po prodejcích jen vývěsky: nábytek, army shop, Quelle nebo starožitnosti. Obrovský sešup tržnice se prý odehrává především poslední dva roky. Na vině je podle něj obchodní politika firmy rozhodně více než krize. Delta, která sama chtěla od města slevu na nájmu, se svými podnájemníky údajně odmítá na toto téma vůbec začít hovor.

Nájmy v soudní úschově Pro řadu nájemníků je místo u řeky a v blízkosti centra atraktivní. Alza.cz se z původních pár set metrů čtverečních postupně rozšířila na několik tisíc metrů a do rekonstrukce prostor investuje každý rok několik vlastních milionů. „My už k této lokalitě tak nějak patříme.

Máme to tu rádi a zákazníci sem rádi chodí nakupovat. Nyní hledáme důstojné sídlo pro management a samozřejmě nám přišlo logické, že bude právě tady. Pět let posloucháme sliby, jak půjde tržnice nahoru, viděli jsme nepřeberné množství plánů, které se ale nikdy nerealizovaly,“ říká mluvčí firmy Karel Drda. Rozhodnutí investovat deset milionů do rekonstrukce jedné z prázdných hal tak firma přehodnotila.

Alza má nyní uzavřenou smlouvu s městem i s Deltou a neví, která vlastně platí.

Ostatně není první firmou, kterou Delta „poškádlila“. Už na začátku ledna odstřihl generální pronajímatel firmu Chefparade od elektřiny, protože uzavřela smlouvu přímo s městem. To muselo nechat v noci odvrtat zámky od rozvodné skříně, elektřinu opět zapojit a na místo postavit ochranku. Obvodní soud pro Prahu 7 následně předběžným opatřením zakázal Deltě odpojovat nájemníky od energií. Ty od začátku roku zajišťuje pro tržnici město.

S předběžným opatřením ovšem uspěla i Delta Center. Soud zakázal městu uzavírat smlouvy s nájemníky jednotlivých prostor přímo. Výsledkem je, že ti velcí mají nájemní smlouvy s Deltou i s městem a ti malí, kterým byly smlouvy každý rok obnovovány, s nikým. Magistrát je totiž nestihl připravit. Velká část podnikatelů proto platí od ledna nájmy do soudní úschovy. Městu se sice Deltu podařilo odstřihnout od peněz, ale do rozhodnutí soudu o samotné žalobě města na vyklizení nájemníci příliš klidu očekávat nemohou.

Archivní faktury Další žalobou se město domáhá ušlého nájmu.

Částka se už podle radní Aleksandry Udženije vyšplhala na 246 milionů korun.

Smlouvu z roku 1994 komplikuje sedm dodatků, které si vykládá město jinak než Delta Center. Rozhodnout tak bude muset až soud.

V soutěži na pronájem tržnice zvítězila před devatenácti lety brandýská firma Delta Climatizer Jana Urbánka, sponzora ODS.

Areál získala do pronájmu s tím, že prvních pět let bude hradit 65 milionů ročně, dalších patnáct let nájemné ve výši 79,5 procenta z výnosů, nejméně však 109 milionů. Různými dodatky byl potom nájem prodloužen na 50 let a nájemce dostal možnost si postupně „odbydlet“ 840 milionů, které investuje do zvelebení tržnice. V reakci na povodeň v roce 2002 odsunuly dodatky číslo šest a sedm placení plného nájmu až do doby, kdy bude areál schopen plného provozu. Lhůta měla být definitivně stanovena v dodatku číslo osm, ten ale nikdy uzavřen nebyl. Znalecký posudek pro společnost Calabrone, která se stala majitelem Delty před koncem roku 2010, s odkazem na právní rozbor předpokládá, že je od roku 2006 společnost povinna hradit Praze nájemné ve výši 109 milionů korun.

Právě v roce 2006 koupila firmu Delta Climatizer izraelská skupina Sage, která ji přejmenovala na Delta Center. Zdá se, že do té doby byl vztah města a nájemce bez problémů. Od roku 2006 ovšem prý nájemce přestal magistrátu reportovat. V roce 2008 Praha poprvé urgovala platbu nájemného, podruhé v roce 2010. Delta reagovala předkládáním faktur za opravy areálu z let 1997 a 1998 a město je vracelo jako neoprávněné. Ve volebním roce 2010 opět firma změnila majitele – tržnici ovládla společnost Calabrone vlastněná kyperskou firmou. Jejím jednatelem je Eduard Quitt, který od roku 2008 působí jako šéf české pobočky developerské společnosti Ablon. Krátce před koncem roku 2011, kdy měla Delta dlužit 92 milionů, rozhodla rada města dát firmě výpověď.

Zůstane tržnice tržnicí?

Město tvrdí, že chce tržnici na lukrativních pozemcích zachovat a provozovat ji samo.

Jak dlouho, to se uvidí. Zásadním změnám vytrvale brání ministerstvo kultury, které minulý měsíc opět odmítlo návrh města sejmout z areálu bývalých jatek z roku 1897 památkovou ochranu. Prostředkem tržnice by měla ale vést v budoucnu tramvaj, která se už projektuje v rámci změny územního plánu sousedních obřích rozvojových ploch bývalého nádraží Bubny.

O autorovi| Hana Boříková • borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž…
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Technologie
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít