Pěkný, ale marný pokus

01. února 2016, 00:00 - PAVEL PÁRAL
01. února 2016, 00:00

Vytváření systému, v němž se Agrofertu dobře dýchá, evidentně zdárně pokračuje

V Lex Babiš proměnil poslanec TOP 09 Martin Plíšek novelu zákona o zadávání veřejných zakázek. Jeho návrh, aby z veřejných zakázek byly vyloučeny firmy, v nichž má více než desetiprocentní podíl člen vlády, prošel do třetího čtení, a stal se tak odjištěným granátem hozeným doprostřed vládní koalice, a to s dopomocí koaličních poslanců z ČSSD.

I ALEŠ MUSEL PRODAT

Asi všem ve sněmovně je jasné, že tento útok na ministra financí Andreje Babiše nemůže projít. Jenže jak to zdůvodnit? Směšné jsou pokusy Karly Šlechtové argumentovat tím, že evropská legislativa striktně vymezuje okruh osob vyloučených z veřejných soutěží a ministr mezi těmito osobami není. Ona ta evropská, ale ani česká legislativa nepočítala s tím, že by nějaký ministr demokratické země měl žaludek na to, aby obchodoval se státem. Dokonce i Aleš Řebíček musel v divokých dobách Topolánkovy vlády prodat Viamont, než se stal ministrem dopravy. A bylo kolem toho hodně pochybností, zda ten prodej nebyl jen naoko a jak to, že se začalo bývalé ministrově firmě tak dařit při státních zakázkách. Nic se neprokázalo, ale Řebíček je stále prezentován jako pretendent klientelistické politiky ODS. A Babiš, jehož firmy běžně obchodují se státem, se vydává za největšího bojovníka proti korupci a klientelismu.

Ne že bychom chtěli naznačovat, že Babiš je jako Řebíček, ale objektivně to vypadá ještě o něco hůře. A může se zlobit a křičet, jak chce. Hlavně však nejde o státní zakázky. Významná část Babišova byznysu je závislá na státních regulacích a dotacích. Domácích i evropských. Před časem vzbudila pozornost informace o úspěšném lobbování Babišova zaměstnance ze zvýšení podílu velkých chemiček na čerpání z evropských fondů na úkor těch menších. Klaplo by to, kdyby šéf neseděl na ministerstvu financí? Zvláštní kapitolou jsou pak vztahy dominantního hráče na potravinářském a zemědělském trhu s antimonopolním úřadem, kde se loni znovu vybíral ředitel a opět se hodně diskutovalo o politických kšeftech v zákulisí.

UDĚLEJ, UROB SI SÁM

Ale to je jen střípek. Pro Agrofert je velmi důležité, aby disponoval schopností podobné věci „zařídit“. O tuto schopnost totiž přišel po trapném pádu Stanislava Grosse s igelitkou od strýčka Vika v ruce a je velmi těžké ubránit se dojmu, že to byla právě myšlenka, „co si nezařídím, to nemám“, která stála na počátku politické kariéry Andreje Babiše.

Vytváření systému, v němž se Agrofertu dobře dýchá, evidentně zdárně pokračuje.

Příjmy z dotací rostou, vztahy s klíčovými státními firmami Čepro a Mero jsou zajištěny personálními vazbami nových státních manažerů na Babišův byznys. Zakázky od Lesů ČR pro Wotan a Uniles, zasažitelné novelou zákona, jsou z tohoto pohledu málo zajímavé, byť dobře politicky využitelné. A mimochodem, pokud by Čepro nemohlo od Babiše kupovat biopaliva, tak by se muselo obrátit do zahraničí, a to by těžce postihlo četné tuzemské, na řepce závislé farmáře.

Plíškův legislativní pokus připomenout absolutní konflikt zájmů ministra financí je chvályhodné politické gesto. Jeho vliv však nelze přeceňovat. Voliči ANO jsou, jak je zřejmé z průzkumů volebních preferencí, k tomuto problému vytrvale slepí a hluší. Je to zvláštní vzhledem k tomu, že jde z velké části o lidi, kteří opustili ODS kvůli její korupční pověsti a skandálům a měli by být na jakékoli těžení hmotných výhod z politické moci velmi citliví. Že by se na tom ale mělo něco v dohledné době změnit, lze jen sotva očekávat.

Zvrátilo by situaci, pokud by orgány činné v trestním řízení zjistily, že švindl při vylákání dotací EU na stavbu Čapího hnízda byl trestným činem? Těžko říci. I po zatčení Davida Ratha s krabicí vína vyhráli socialisté krajské volby ve Středočeském kraji. Pochopit, že v civilizované demokratické zemi by neměl být místopředsedou vlády člověk, jehož firma je na vztazích se státem existenčně závislá, je zřejmě ještě trochu složitější.

O autorovi| PAVEL PÁRAL, paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít