Pátý nejdůležitější partner

01. června 2015, 00:00 -
01. června 2015, 00:00

Česko a Rakousko si vloni vyměnily zboží za téměř 9,8 miliardy eur Vzájemný obchod mezi Českem a Rakouskem se v uplynulém roce vyvíjel stabilně a s celkovou výměnou zboží za 9,8 miliardy eur byl dosažen nový rekord. Rakouský vývoz do České republiky vloni činil 4,4 miliardy eur (meziročně o 0,5 procenta méně) a naopak dovoz z Česka opačným směrem stoupl o 3,2 procenta na 5,4 miliardy eur. Potěšující byl vývoj u hlavní položky rakouského exportu Stroje a dopravní zařízení s podílem 35 procent na rakouském vývozu (1,5 miliardy eur). Zde došlo ke zvýšení o téměř pět procent. Nárůst dovozu z České republiky opět táhly hlavně osobní automobily a jejich součástky, které meziročně vzrostly o 6,4 procenta a celkově tvoří 13 procent importu z Česka. Široká základna Výměna zboží mezi oběma zeměmi je rozložena do široké základny výrobků z nejrůznějších odvětví a sahá od automobilů, automobilových součástek, elektrických strojů, elektrotechnického zboží přes paliva, suroviny, výrobky z umělé hmoty, ocelářské produkty až k potravinám a spotřebnímu zboží. Struktura vzájemného obchodu je poměrně vyrovnaná. Vysoký podíl strojů, dopravních prostředků, průmyslového zboží a hotových výrobků, které tvoří více než 70 procent celkové výměny zboží, potvrzuje, že se jedná o obchodní výměnu mezi dvěma vysoce vyspělými průmyslovými zeměmi.

Důležitý partner Pro Rakousko je Česká republika již mnoho let největším obchodním partnerem ve střední a východní Evropě. Vloni se tak Česko stalo s podílem 3,4 procenta celosvětově šestým nejdůležitějším rakouským exportním trhem hned za Německem, Itálií, USA, Švýcarskem a Francií.

V případě dovozu do Rakouska je pátým největším importérem s podílem 4,2 procenta, více jsme dováželi jen z Německa, Itálie, Číny a Švýcarska. V rámci osmadvacítky EU je tak Česká republika dokonce čtvrtým nejdůležitějším obchodním partnerem a celosvětově zaujímá z pohledu obratu vzájemného obchodu páté místo.

Atraktivní cíl Naše ekonomické vztahy se však neomezují jen na zahraniční obchod. Naopak, Česko je velmi atraktivním investičním cílem pro rakouské společnosti. Důvody jsou zřejmé: prostorová blízkost, výhodné mzdové náklady, kvalifikovaní zaměstnanci, dobrá infrastruktura a stabilní politická a ekonomická situace. Dle našich průzkumů působí v České republice kolem 1800 aktivních firem s kapitálovým podílem od rakouského investora. Přitom vedle velkých investorů (banky, pojišťovny, maloobchodní řetězce, realitní developeři, výrobci stavebních hmot) -zejména od vstupu ČR do EU - hrají významnou roli i rakouské menší a střední podniky.

Investiční dvojka Dle Rakouské národní banky je Česko z pohledu kumulativního stavu přímých zahraničních investic celosvětově druhou nejdůležitější cílovou zemí pro rakouské investory hned po Německu. A dle České národní banky patří zase Rakousko vedle Nizozemska a Německa ke třem největším investorům v Česku - dle údajů ke konci roku 2013 dosahovaly kumulativně přímé zahraniční investice (FDI) rakouských firem v České republice hodnoty 13,6 miliardy eur. To znamená, že Rakousko je s podílem kolem 14 procent hned po Nizozemsku (28,6 procenta) druhým největším investorem v Česku, třetí Německo zajistilo 11,3 procenta FDI. Největší podíl na rakouských investicích mají banky a finanční instituce s 57 procenty, následují je pojišťovny (sedm procent), realitní investoři (šest procent), velko- a maloobchodní firmy (šest procent). Ve zpracovatelském sektoru dominují investice do výroby stavebních hmot, elektrotechnický, chemický a automobilový průmysl.

Odvážnější Češi Zatímco exportně jsou české firmy již v Rakousku velmi aktivní, tak naopak v oblasti zakládání poboček mají ještě co dohánět - v Rakousku najdeme asi jen tři sta firem s českým kapitálem. Kumulovaně v Rakousku firmy z Česka investovaly do konce roku 2013 jen 46,6 milionu eur, tedy jen 0,3 procenta celkových zahraničních FDI České republiky, většinou se jedná o obchodní zastoupení. Nicméně i v této oblasti zaznamenáváme vzestup -oněch tři sta firem s českým kapitálem znamená totiž meziroční nárůst o třetinu. Znamená to, že i české firmy jsou kapitálově stále silnější a více využívají nové šance ke spolupráci. V posledních letech navíc výrazně vzrostl i zájem o přeshraniční poskytování služeb. Díky svobodnému poskytování služeb v rámci EU a úplnému otevření trhu práce se objevil potenciál pro nová partnerství a další možnosti spolupráce mezi našimi zeměmi.

Pestrá nabídka Obchodní oddělení Rakouského velvyslanectví v Praze nabízí kvůli dalšímu prohloubení spolupráce mezi českými a rakouskými firmami i v roce 2015 širokou škálu B2B 2015 setkání. Ty letos zasahují od oblasti strojírenství, dřevěných staveb, „Urban Technologies“, železniční infrastruktury až k výrobě potravin a k designu. Zároveň je obchodní oddělení velvyslanectví součástí sítě Advantage Rakousko, což je internacionalizační agentura rakouského hospodářství. Se sítí více než 110 kanceláří v 70 zemích podporujeme rakouské firmy po celém světě. Na našich internetových stránkách (www.advantageaustria. org/cz) lze najít nejen prezentace rakouských společností, ale zároveň zde mohou i české firmy získat komplexní informace o rakouském trhu, oficiálních akcích a obchodních příležitostech.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít