Patování - Euro.cz

Přihlášení

Patování

, David Jirků,
Patování
Zdroj: Euro.cz

Začínáme od konce

Základní principy patování:

1. Míček leží mezi osou těla a vnitřní linií přední nohy.
2. Míček je na středu úderové plochy putteru, přičemž zápěstí je mírně před hlavou hole tak, aby úderová plocha byla kolmo k zemi.
3. Šířka postoje je mírně větší než šířka ramen.
4. Oči jsou kolmo nad míčkem.
5. Rozložení váhy na přední a zadní noze je 60:40.
6. Osa ramen, kolen a špiček nohou je rovnoběžná s cílovou linií.

Držení hole

Způsobů držení je několik a záleží na pocitu, jaký vám bude vyhovovat nejlépe. Někdo drží hůl jako při ostatních ranách, my popíšeme způsob trochu odlišný. Zobrazené držení je nejčastěji používáno dobrými patéry. Základ se podobá držení u ostatních ran, vyjma levého ukazováčku (platí pro praváky), který překrývá tři prsty pravé ruky. Malíček pravé ruky je položen na prostředníčku levé ruky.

Nápřah

Vychází z pohybu ramen, paží a hole – vše se pohybuje současně. Dráha hlavy hole opisuje rovnoběžnou přímku s cílovou linií. Úder je prováděn horní částí těla, dolní část těla zůstává po celou dobu pasivní. Oči po celou dobu nápřahu sledují míč.

Prošvih

V prošvihnutí se trojúhelník tvořený pažemi a rameny pootáčí do stejné polohy jako při nápřahu, vykonáváme kyvadlový pohyb. Oči stále sledují pomyslný výchozí bod. Hlava hole se pohybuje rovnoběžně s cílovou linií. Váha těla se nepřenáší, je stále 60:40 na přední noze – v nápřahu i prošvihnutí. Zápěstí je pasivní. Pohyb ramen je rovnoběžný s cílovou linií.
Na ilustraci je dobře patrno několik momentů: nápřah by měl být stejně dlouhý jako prošvih, vidíme zřetelně naznačený kyvadlový pohyb, pasivní boky a oči stále sledují výchozí bod.

Nejčastější chyby

1. Zalomené zápěstí: správně by mělo být před hlavou hole a po celou dobu úderu zůstat pasivní.
2. Vytrčené boky: jasně vidíme nežádoucí pohyb boků jak při nápřahu, tak při prošvihu – celek pak trochu připomíná tanec.

(Názorné ilustrace naleznete v tištěné verzi magazínu E8.)

Diskuze