Pat a Mat hlasují o daních

28. července 2014, 00:00 - PAVEL PĺRAL
28. července 2014, 00:00

Snižování spotřební daně je stejným fiskálním nesmyslem jako plánované snižování DPH

Voliči sledující cirkus kolem spotřebních daní v Poslanecké sněmovně si nemohou stěžovat, že by nebyli samotnými aktéry dopředu varováni. Vždyť hnutí ANO od počátku tvrdilo, že jeho členové nejsou politici a jdou do sněmovny makat. Ale ono se ukazuje, že i podstatná část sociálních demokratů se hodí spíše na utírání prachu na poslaneckých lavicích a mytí oken než do politického boje.

Stačilo přitom, aby nejznámější zahrádkář z Čáslavi, exministr průmyslu Milan Urban, hodil mezi lavice docela nevinnou bouchací kuličku v podobě návrhu na snížení spotřební daně z nafty a benzinu.

Dezorientovaní koaliční poslanci za masivní podpory opozice sabotérský Urbanův návrh schválili. A pak už s jasnou koaliční většinou přijali i celou novelu zákona o spotřebních daních, která měla jen a pouze vrátit do agrobyznysu zelenou naftu, aby se těm našim sedlákům a svatému Agrofertu dařilo zase o pár stovek milionů lépe. A najednou z toho byla 14miliardová díra ve státním rozpočtu. Miroslav Kalousek, který u té komedie ke své jistě nemalé lítosti osobně nebyl, musí být ještě dnes smíchy v pase zlomený jak Karel Hynek Mácha v populární písni Lucie Bílé. AMATÉŘI A KVERULANTI Ona holt i ta politika je řemeslo, které se musí umět. V okamžiku, kdy někdo z koaličních poslanců přijde s nějakým podobně nebezpečným návrhem, musí si ministr financí, případně premiér vynutit přestávku, během níž dají své kluby do latě a nepřipustí žádný exces. V tomto případě to oběma pánům došlo až příliš pozdě a spadli do septiku hezky až po krk.

Ukázalo se nejen to, jak málo jsou informováni o aktivitách svých oveček, ale projevil se i značný vzdor velké části poslaneckého klubu ČSSD, které zřejmě není po chuti politická dominance Andreje Babiše. A tak mu trochu zavařili i za cenu, že se ohřeje také jejich premiér.

Nejde totiž jen o to, že pro Urbanův návrh hlasovalo 17 socialistických poslanců. Oni totiž Babišovi zdržením se při inkriminovaném 65. hlasování nepomohli ani jeho kolegové z vlády Jan Mládek a Milan Chovanec či předseda sněmovny Jan Hamáček nebo předseda klubu ČSSD Roman Sklenák. A věřit premiérově verzi, že ti lidé nevěděli, pro co hlasují, je těžko uvěřitelné, a navíc pro dotyčné i dosti urážlivé.

TRAGIKOMICKÝ VEČERNÍČEK Aby té ostudy nebylo málo, tak se socialisté rozhodli, že zpochybní hlasování a budou hlasovat znovu – tentokrát jednotně, s lidem a pro lid, jak se kdysi říkalo. Jenže i zde prošvihli termín pro zpochybnění hlasování. To pak těžko může dopadnout jinak než žalobou u Ústavního soudu, který tuhle poslaneckou lidovou tvořivost nikdy nemiloval. A další ostuda se bude vršit na hlavy našich stachanovců budujících lepší zítřky. Každopádně už nyní jejich politické počínání velmi silně připomíná postavičky Pata a Mata z televizního večerníčku.

Jinak je samozřejmě snižování spotřební daně, kterou se konečně daří solidně vybírat, úplně stejným fiskálním nesmyslem jako plánované snižování daně z přidané hodnoty. To vládou naplánované bude stát prý jen tři miliardy, ale ani ty se tak snadno na ulici nenajdou.

Když byly spotřební daně v rámci Janotova balíčku v roce 2010 zvýšeny u pohonných hmot o korunu na litr, opravdu srazily spotřebu a vedly k nižšímu daňovému inkasu. To však bylo dáno tím, že většina okolních zemí měla nižší sazbu a levnější zejména motorovou naftu, takže firmy provozující dálkovou dopravu začaly masově tankovat v zahraničí. Ale to se už dnes nevyplatí. Případné snížení daně by tudíž pohonné hmoty příliš nezlevnilo a rozhodně by vyšší prodej nebyl schopen kompenzovat ztrátu ze snížené sazby.

Spotřební daň přitom zase plní státní kasu. Letos má nasypat v případě minerálních olejů úctyhodných 74 miliard korun. Není tudíž zrovna vhodné hrát si v tomhle stohu se sirkami. A asi by si s nimi neměla zahrávat ani opozice, protože i jí by jednou ty peníze mohly chybět a nerada by nesla na hřbetě znovu břemeno zvyšování daní. Byť lze pochopit, že příležitost udělat z vládní koalice partu packalů byla neodolatelná. Navíc návrat zelené nafty, o němž novela zákona vlastně původně byla, je také úplně stejně nežádoucí, jen o hodně levnější.

Ukazuje se, že i podstatná část sociálních demokratů se hodí spíše na utírání prachu na poslaneckých lavicích a mytí oken než do politického boje.

O autorovi| PAVEL PĺRAL, paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít