Partička z IT

13. dubna 2015, 00:00 - Jan Novotný
13. dubna 2015, 00:00

Obrovský vliv na IT zakázky státu získala firma vyšetřovaná kvůli korupci, a také Milan Rusnák, starý známý Andreje Babiše

Na počátku února vyvrcholil na ministerstvu financí nečekaný konflikt.

Dosavadní spojenci, ministr Andrej Babiš a jeho první náměstek Lukáš Wagenknecht, se zásadně neshodli na tom, kdo bude mít klíčový vliv na přípravu systému elektronické evidence tržeb, který vyjde stát podle odhadů na půl miliardy. Obrovský balík peněz je lákadlem pro celý český IT byznys. Wagenknecht známý rozkrýváním dotačních podvodů v evropských fondech odmítl navzdory Babišovi přiklepnout zakázku na přípravu systému elektronické evidence tržeb bez výběrového řízení společnosti BDO IT. Následně se Wagenknecht vzdal i odpovědnosti za celý IT odbor ministerstva, který tak spadl do přímé kompetence ministra. Zakázku nakonec podepsal nový šéf IT odboru Miroslav Hejna.

Napřímo, bez soutěže. Ta byla totiž zrušena z „formálních důvodů“. Firma BDO IT pak nabídla nejnižší cenu: 200 tisíc korun za supervizi systému elektronických pokladen.

Tím ale získala možnost zásadně ovlivnit zadávací dokumentaci pro celý půlmiliardový tendr.

Je důležité osvěžit si paměť tímto příběhem, protože pro Babiše bylo evidentně podstatnější svěřit řízení projektu elektronických pokladen právě firmě BDO IT než si zachovat dobré vztahy se svým prvním náměstkem, jehož odchod z ministerstva se stává i kvůli této neshodě stále více pravděpodobným. Třicetiletá známost Druhý příběh začíná v letech 2007 a 2008 v české pobočce amerického IT gigantu Cisco. Vedl ji manažer Miloslav Rut. Mezi jeho podřízené patřil i jistý Miroslav Hejna, ale také Hanuš Weisl. Cisco navíc v té době spolupracovalo s telekomunikační společností GTS, kterou v Česku vedl Milan Rusnák.

Všichni čtyři jsou dnes klíčovými hráči při přípravě systému elektronických pokladen.

Hejna už několik měsíců vede IT odbor na ministerstvu financí a právě on přizval společnost BDO IT k práci na zadávací dokumentaci pro elektronické pokladny. Spolumajitelem společnosti BDO IT není nikdo jiný než Hejnův někdejší nadřízený z Cisca Miloslav Rut. Tím, kdo bude následně spolupracovat s vítězem obřího tendru na zajištění systému pokladen, jehož parametry stanovila BDO IT, je státní podnik Státní pokladna Centrum sdílených služeb. Jeho nový šéf Hanuš Weisl odcházel v červenci 2008 z Cisca spolu s Miloslavem Rutem. S Miroslavem Hejnou se Weisl kromě Cisca potkal ještě později ve společnosti T-Systems. Weisl zde vedl divizi zaměřenou na prodej IT řešení do státní správy a zdravotnictví.

Podle informací týdeníku Euro s firmou BDO IT nějakým způsobem spolupracuje i Milan Rusnák. U něj se na chvíli zastavme. Rodilý Slovák, světoběžník a expert s dlouholetými zkušenostmi z telekomunikací začínal v roce 1985 v podniku zahraničního obchodu Petrimex jako specialista na dovoz hnojiv. Ve stejném roce byl v Petrimexu zaměstnán i Andrej Babiš. I on se později zabýval dovozem hnojiv. S Rusnákem se Babiš zná minimálně 30 let. Nedávno Rusnáka společně s firmou BDO IT pověřil přípravou systému elektronických pokladen. Milan Rusnák se odmítl ke svému působení na ministerstvu financí jakkoli vyjádřit. „Na vaše otázky neodpovím,“ vzkázal. Týdeník Euro se ho snažil především zeptat, v čem konkrétně spočívá jeho spolupráce s ministerstvem a kdo ho s nabídkou oslovil. Přestože má Rusnák vliv na stamilionové výdaje státu, o své práci pro stát mlčí. Z jakého důvodu není schopen vysvětlit svou roli při obhospodařování státních peněz, není jasné.

Ministerstvo financí potvrdilo, že Rusnák je členem jednoho z týmů pro přípravu systému elektronických pokladen.

Společnost BDO IT získala možnost ovlivňovat nastavení tendru na pokladny navzdory tomu, že je stále vyšetřována protikorupční policií kvůli podezřelým IT zakázkám na ministerstvu zemědělství z let 2010 až 2014. Ministerstvo zadávalo zakázky bez výběrového řízení a jedním z vítězů byla právě firma BDO IT. V prosinci 2010 získala od ministerstva smlouvu za 143 milionů; zakázka byla následně prodloužena do roku 2014. Ministerstvo poté dostalo od finančního úřadu půlmiliardovou pokutu a zakázky začala vyšetřovat protikorupční policie pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze. „Náš útvar se věcí zabývá. Je ve fázi prověřování,“ potvrdil mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej. V prosinci 2013, tedy v době prodloužení již podezřelé zakázky společnosti BDO IT až do roku 2014, byl za informační technologie na ministerstvu zemědělství zodpovědný tehdejší náměstek Jan Sixta. Právě on nyní vede kabinet ministra financí Babiše.

Babišovy výmluvy I v samotné společnosti BDO IT už dříve působili zajímaví lidé úzce napojení na politiku. V jejích orgánech v letech 1999 až 2004 zasedal někdejší ředitel Lesů ČR a exministr práce a sociálních věcí František Koníček. V době jeho působení ve vládě došlo k prodloužení problematické smlouvy společnosti BDO IT na ministerstvu zemědělství. Tehdy ale Koníček ani jeho syn Martin už ve společnosti nebyli. Martin Koníček prodal podíl v BDO IT v roce 2012 Miloslavu Rutovi. Rut žádost o rozhovor odmítl.

Andrej Babiš týdeníku Euro vzkázal, že o celé věci nic neví. To však není pravda.

Do Babišovy osobní kompetence nyní celý IT odbor ministerstva spadá, a tak by jako řádný správce státní kasy měl mít přehled o tom, kdo dostal šanci ovlivnit parametry pro půlmiliardový tendr na systém pokladen.

Babiš však tvrdí, že to celé je starost šéfa IT odboru Miroslava Hejny. Když týdeník Euro Babiše upozornil na těsnou pracovní vazbu Hejny a Ruta z minulosti a také na vyšetřování společnosti BDO IT protikorupční policií, ministr financí, nadřízený Miroslava Hejny, zcela nelogicky odpověděl: „Na to se zeptejte pana Hejny.“ Hejna jakýkoli vliv své vazby na Ruta při přidělení zakázky odmítá.

Sám šéf ANO navíc doporučil společnost BDO IT ministrovi dopravy Danu Ťokovi, aby jejích služeb využil i při řešení budoucnosti elektronického mýta. BDO IT by se tak podle Babišova přání mohla dostat k nastavení parametrů dalšího obřího státního tendru. Celý systém elektronické evidence tržeb bude provozovat samostatný podnik ministerstva financí nazvaný Státní pokladna Centrum sdílených služeb. Od Nového roku ho vede známý Miloslava Ruta i Miroslava Hejny Hanuš Weisl. Státní pokladna už nyní vypisuje v oblasti IT velmi zajímavé tendry.

Před třemi týdny zadala v rámci jednoho projektu tři výběrová řízení se shodnou hodnotou 1 999 999 korun na IT konzultanty. Doba uveřejnění? Pouhé čtyři dny. Tendry

byly evidentně úmyslně vypsány pod zákonnou hranicí zakázky malého rozsahu, která není vázána žádnými zákonnými procesními povinnostmi, a může tak být předána „z ruky“. Babiš po velkém povyku na samotném ministerstvu tyto zakázky zrušil.

Andrej Babiš týdeníku Euro vzkázal, že o celé věci nic neví. To však není pravda. Do Babišovy osobní kompetence nyní celý IT odbor ministerstva spadá.

Babišův supervizor

BDO IT (Miloslav Rut)

Společnost BDO IT se díky svým vazbám na státní úředníky stává důležitým hybatelem

v oblasti IT zakázek ve státě

Miroslav Hejna IT odbor ministerstva financí

Hanuš Weisl Státní pokladna Centrum sdílených služeb

Milan Rusnák poradce Andreje Babiše

Jan Sixta ředitel kabinetu Andreje Babiše, dříve náměstek ministra zemědělství

Dan Ťok ministr dopravy

O autorovi| Jan Novotný • novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít