Papírování už je digitální

02. prosince 2013, 00:00 - Jakub Křešnička
02. prosince 2013, 00:00

Firmy se častěji zajímají o pronájem zařízení místo koupě. Věnovat se outsourcingu IT byl logický krok, říká obchodní ředitel české pobočky Konica Minolta

Skupina Konica Minolta je globálně třetí největší prodejce produkčních tiskáren. Na trhu si drží podíl 16,7 procenta.

V Česku si místní pobočka udržuje pozici jedničky v oboru s podílem přes 56 procent. Na nejvyšší příčce zůstává i v segmentu kancelářských multifunkčních zařízení. Na byznysu tiskárenského gigantu se ale projevují změny na trhu s výpočetní technikou. V Česku loni firma ukončila prodej osobních laserových tiskáren. Firmy se místo nakupování strojů začínají stále více ohlížet po outsourcingu. „Správa firemního IT patří k nejnovějšímu rozšíření našeho outsourcingu. Jde jen o další logický krok k poskytování ucelenějších služeb,“ říká Jiří Limburský, obchodní ředitel divizí Key Account a státní správy Konica Minolta Business Solution Czech.

* Odrážejí se propady prodejů počítačů na poptávce po tiskárnách? I proto jste loni v Česku ukončili prodej osobních laserových tiskáren?

Odchod ze segmentu domácností byl pozvolný, vývoj a výrobu jsme utlumovali několik posledních let. Navíc záruční servis poskytujeme nadále. Příčinou ukončení našich aktivit v oblasti domácích tiskáren byly zejména nízké výnosy z prodeje, které nekompenzoval ani následný prodej spotřebního materiálu a dalších služeb. Proto jsme se více zaměřili na oblast podnikových řešení, nejen v oblasti tisku, ale i dalšího zpracování dokumentů, jako je digitalizace, vytěžování, oběh, indexace a vyhledávání dokumentů, tvorba formulářů a firemních portálů. Také díky tomu se odchod ze segmentu domácností nijak negativně neodrazil na našem hospodaření.

* Kromě tiskáren podnikům nabízíte digitalizaci dokumentů, správu jejich oběhu i obsahu. Prosazují se takové služby v konzervativním Česku, kde je stále oblíbenější papír?

Text na papíře je vhodný pro vpisování poznámek nebo ke studiu materiálů tam, kde člověk nemá k dispozici počítač. Většina dokumentů se však dnes již nepředává z ruky do ruky, ale cestuje v digitální podobě. To platí téměř stoprocentně v komunikaci mezi obchodními partnery a čím dál více také ve vnitrofiremní komunikaci. Jsme schopni propojit naše zařízení s firemními systémy tak, aby byl například skenovaný dokument přímo vložen do účetního systému firmy již správně indexovaný. Z tohoto dokumentu zároveň dokážeme vytěžit potřebné informace, takže zaměstnanci již nemusejí ručně přepisovat údaje z faktur, smluv, dotazníků či objednávek. Dokumenty dokážeme dlouhodobě archivovat nebo sdílet v rámci společného datového úložiště. Služby řízení dokumentů však nezajišťují jen vyšší efektivitu procesů. Zvyšují bezpečnost a nakládání s dokumenty, šetří čas, napomáhají k dodržování termínů vyřízení a významně snižují provozní náklady firem. A právě zvyšování efektivity a snižování nákladů je v současné době celosvětovým tématem, i v Česku roste zájem o tyto služby.

* Taková řešení se však hodí spíše pro velké firmy, co malí podnikatelé?

Již dávno neplatí, že by tato řešení byla vhodná jen pro velké společnosti. Naopak. Poptávka v současné době roste i mezi středními a malými firmami. Alespoň některé z digitalizačních služeb využívá minimálně několik set z našich zákazníků. Jde hlavně o digitalizaci faktur, příjmových dokladů, dodacích listů, projektové dokumentace, výplatních pásek a podobně. Tento trend podporují nové legislativní možnosti a požadavky, které využívání elektronické podoby dokumentů mnohdy nepřímo nařizují. Dalším důvodem je klesající cena technologií a výhodné nabídky, jako je pronájem zařízení či outsourcing služeb.

* Od srpna nabízíte i správu IT. Je pro takový outsourcing na českém trhu místo?

Zhruba na počátku hospodářské krize jsme začali zaznamenávat rostoucí poptávku po pronájmu našich zařízení namísto přímé koupě. Dnes outsourcing produktů a služeb naprosto dominuje, díky čemuž podle našich analýz dosahují zákazníci průměrného snížení nákladů na tisk o více než 20 procent. V oblasti outsourcingu se však posouváme stále dál. Nekončíme u pronájmu samotných zařízení, ale nabízíme i mnoho dalších služeb, nově například správu firemního IT. Za tímto účelem jsme vytvořili síť techniků po celé České republice. Již od roku 2010 dodáváme svým zákazníkům rovněž tisková a dokumentová řešení včetně serverů, jejich monitoringu a vzdálené správy. Služby outsourcingu a správy serverů realizuje Konica Minolta již u více než třiceti zákazníků z různých oborů.

O autorovi| Jakub Křešnička, kresnicka@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít