Paneláky na spadnutí - Euro.cz

Přihlášení

Paneláky na spadnutí

, ing. Miroslav Tryner,
Paneláky na spadnutí
Zdroj: Euro.cz

Obnova bydlení ing.

PRAHA (ty) – Technický stav mnoha panelových domů je tristní. V současné době se částka, která by byla potřebná pro jejich nutné opravy, odhaduje až na 600 miliard korun. Stát přitom v letošním roce do této oblasti příliš neinvestuje. Státní fond rozvoje bydlení podpoří oživení panelových domů dotacemi na splátky úroků z úvěrů částkou 850 milionů korun. „V programu finanční podpory na opravy bytového fondu je 270 milionů korun,“ řekl týdeníku EURO ministr pro místní rozvoj Pavel Němec. To se týká přímo panelových domů, na investice do zlepšení venkovních prostor státní peníze nezbyly.
„Pokud nebudeme investovat a nevytvoříme podmínky pro investice do bytového fondu, tak jeho podstatná část za rok, pět nebo deset let začne padat,“ argumentuje předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Ivan Přikryl. Výši potřebných financí odhaduje na 400 miliard korun.
V zemích Evropské unie stát bydlení výrazně podporuje. Například zvýhodněnými půjčkami, dotacemi nebo sníženou sazbou DPH u některých stavebních prací. Proto se v Česku již počítá i s penězi od unie. Mluvčí Petr Dimun uvádí, že ministerstvo pro místní rozvoj by mohlo z Bruselu dostávat až několik desítek miliard korun ročně. I tak by však komplexní obnova panelových domů trvala ještě zhruba dvacet let.