Pan Kabel

29. června 2015, 00:00 - LUBOŠ HEGER
29. června 2015, 00:00

Koukání na televizi bývalo kdysi zadarmo. Muž, který donutil lidi za tuto službu platit, je sám malými dějinami kabelové televize

Telekomunikační trh v USA připomínal v posledních třiceti letech rybník, kde jedna ryba neustále požírá druhou. Ralph Roberts (13. března 1920 – 18. června 2015) je zakladatelem kabelové sítě Comcast, jež měla mezi dravci největší výdrž. Navykla zároveň diváky na set­top boxy a dnes má více internetových než televizních předplatitelů.

PÁN S MOTÝLKEM Pohnutí mezi kolegy byznysmeny nad smrtí 95letého muže bylo neobvykle silné. „Milý a jemný člověk, velmi skromný,“ řekl Steve Burke, ředitel NBC Universal. „Budu postrádat jeho úsměv, jeho motýlka a jemný smysl pro humor,“ vyjádřil smutek John Malone, jehož TCI se Roberts kdysi pokusil spolknout. Řadoví televizní diváci se až tak nedojímali – Comcast totiž není pověstný prvotřídním zákaznickým servisem. „Navrhuji, aby obrazovky Comcastu na minutu ztemněly na počest svého zakladatele. I když, počkejte, už se to vlastně děje několikrát denně bez jakéhokoli zjevného důvodu,“ napsal jeden čtenář pod nekrolog ve Wall Street Journal.

Od převzetí kabelové sítě AT&T v roce 2002, což byla poslední překážka bránící Comcastu v cestě na vrchol, byl Ralph Roberts čestným předsedou společnosti, kterou dnes řídí jeho syn Brian. Přesto se prý žádné strategické rozhodnutí bez starého pána neobešlo a čiperný osmdesátník „zdaleka nebýval nejkonzervativnějším chlapíkem v místnosti“, vzpomínal Burke. Těžko mohl být, když strávil 50 let polykáním konkurence.

Po prodeji své první firmy vyrábějící pásky a šle jménem Pioneer Belt & Suspender Co.

v roce 1961 za jeden milion dolarů zakoupil Ralph Roberts svou první kabelovku ve městě Tupelo, Mississippi. Tehdy se tomu ovšem říkalo „televizní systém komunitní antény“ (signál z antény byl v nepřístupných oblastech rozváděn kabelem do domovů) a připomínalo to spíše náš rozhlas po drátě. Na Robertse připadl nelehký úkol přesvědčit domácnosti, aby platily pět dolarů měsíčně za něco, co dosud konzumovaly zadarmo. Zhostil se jej výborně – objížděl domy osobně a přesvědčoval majitele přijímačů, že se rozmazaná obrazovka odteď změní v ničím nerušený obraz.

Comcast vznikl v roce 1969 po sérii akvizicí podobných pidifirem. V roce 1972 vstoupila firma na burzu. V 80. letech pokračovala konsolidace trhu, to jest polykání stovek malých firem většími, až koncem 90. let zbylo v USA jen několik málo ryb. Ty se měly navzájem požrat v příštích třech letech. V roce 1997 koupil po jednom osobním setkání s Robertsem 12procentní podíl ve firmě Bill Gates za miliardu a společně nabídli zákazníkům širokopásmový kabel s tehdy převratným multimediálním aparátem set­top box, který šlo napojit na internet. Osud ostatních ryb v rybníce byl zpečetěn.

POSLEDNÍ VEČEŘE Na jaře roku 1999 oznámil Roberts jr. hotovou dohodu o fúzi se čtvrtým největším operátorem MediaOne, za nějž hodlal zaplatit 60 miliard dolarů. Na poslední chvíli do hry vstoupila společnost AT&T, která krátce předtím spolkla TCI Johna Maloneho (55 miliard) a nabídla za MediaOne o dvě miliardy více. Roberts souhlasil s tučným odstupným 1,5 miliardy a čekal na „poslední večeři“. AT&T své síly totiž zjevně přecenila, dočasné vítězství v kabelové válce ji stálo příliš mnoho. Do Robertsových rukou padla v roce 2002. Starý pan mohl do důchodu.

Tržní hodnota Comcastu je dnes odhadována na 150 miliard. Roberts ještě posvětil nákup Universal Studia a přihlížel neúspěšnému pokusu o nákup společnosti Time Warner Cable v roce 2011. Posledních pár let strávil korzováním po firmě, rozmluvami s exkolegy i vrátnými a ohromováním všech svým vybraným vkusem. Byl to šťastný muž. Možná zrovna platíte za nějaký jeho pořad.

O autorovi| LUBOŠ HEGER, heger@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít