Palubní deník

04. února 2013, 00:00 - (red)
04. února 2013, 00:00

Křišťálově žlutý

Opožděná závěrka Společnost RegioJet Radima Jančury, pionýr konkurence na českých železnicích, zveřejnila minulý týden na svých stránkách auditovanou účetní závěrku za rok 2011. Firma si dala opravdu načas. V současné době běžně firmy zveřejňují první neauditované výsledky za rok 2012.

Mnohem zajímavější je ovšem datum auditu – 27. června 2012. Pět a půl týdne poté totiž odešel z RegioJetu dopis adresovaný Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), že firmě v roce 2011 nevznikla povinnost auditovat účetní závěrku. Úřad si doklady vyžádal pro řešení sporu s Českými drahami. Pomiňme pozoruhodnou neznalost obchodního zákoníku, který ukládá všem akciovým společnostem auditovat své účetnictví do poloviny následujícího roku. Nelze ovšem pominout podezření, že pánové z RegioJetu zjistili až příliš pozdě, že mohou mít problém. Pokud by snad „teoreticky“ došlo k antedatování auditu, měla by potíže i společnost BDO, která na dokument otiskla své kulaté razítko. Pozoruhodné také je, že čísla v auditované závěrce, která byla vyvěšena na webu a v závěrce odeslané na ÚOHS, nejsou identická. A to přestože jsou obě závěrky podepisované ve stejný den stejnými lidmi.

Lze očekávat, že právníci Českých drah, do nichž se Radim Jančura dost nevybíravě naváží, udělají vše pro to, aby na základě těchto nesrovnalostí účetnictví privátního železničního dopravce zpochybnili. A to by mohlo mít velmi vážné důsledky, protože podmínkou licence pro železniční dopravu je i prokázání finanční způsobilosti. Pokud je Jančurovo účetnictví čistě náhodou křišťálově průhledné jako svého času bytové poměry jistého českého expremiéra, mohly by žluté vláčky rychle dojezdit.

Nosička popelníčků Miloš Zeman už ví, kdo mu bude dělat šéfa protokolu. Vzhledem k tomu, že Klausův protokolář Jindřich Forejt má velvyslanecký post ve Vatikánu téměř jistý, vystřídá ho podle informací Palubního deníku Hana Smetanová. S tou se Zeman dobře zná z časů, kdy mu coby premiérovi připravovala služební cesty na Úřadu vlády. V době, kdy její bývalý šéf objímal stromy na Vysočině, prošla ministerstvy zemědělství a kultury. Jak protokolárně ošetřit Zemanovy spanilé mise přesto nezapomněla. Stejně jako ve Strakově akademii bude i na Hradě zajišťovat na zahraničních výjezdech mimo jiné dostatek popelníčků, becherovku v minibaru, hladký sestup po schodech a volný průchod otevřenými dveřmi. Ty si, jak známo, Zeman občas plete se zasklenou stěnou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít