Ozvěny

04. června 2018, 00:00 -
04. června 2018, 00:00

NE, NE, NE NEN NEN (Národní elektronický nástroj) měl všechny veřejné zakázky registrovat už loni v létě. Jenže z toho sešlo a na fiasko to vypadá i letos. Úřad vlády, který NEN užívá v dobrovolném zkušebním režimu, si stěžuje, že jde o suverénně „nejpomalejší státní web v ČR“, v němž úkony místo vteřin „trvají desítky minut“. Nic však není ztracené, stačí čí dát zkratce NEN nový význam: co třeba Nejpomalejší elektronický nesmysl?

Lepší pozdě nežli později

Jihoafričan Fredie Blom je živým důkazem existence „churchillovského“ genu. Ve 114 letech by rád seknul s celoživotní vášní: cigaretami z vlastního tabáku balenými v novinovém papíře. Trochu nás to zklamalo. Tělo má jít do hrobu – jak přece každý ví – zhuntované.

Trzy jednym zamachem

Před 369 lety obléhala kozáckotatarská vojska Zbaraž a Longinus Podbipięta – polský hrdina ze Sienkiewiczových knih – splnil slib a jedním máchnutím usekl hlavu třem janičárům najednou. Kromě toho Němci tento týden vyhladili Lidice (1942), Vikingové začali terorizovat Evropu (793), Angličané poprvé použili signál SOS (1909) a „Frantíci“ z Roquefort-sur-Soulzon dostali roku 1411 privilegium nechat zplesnivět každý sýr.

10

milionů liber ročně bude jedna z nejchudších zemí světa – Rwanda – platit fotbalovému klubu Arsenal. A to za nápis „Visit Rwanda“, který se objeví na rameni „Kanonýrů“. Nebylo by na tom nic divného, kdyby Británie letos neposlala Rwandě podporu ve výši 62 milionů liber. Starý známý fakt, že dávání peněz africkým diktátorům bývá ekvivalentem jejich spláchnutí do záchodu, se opět potvrdil.

Mouchy, snězte si mě

V Telicích se fatálně přemnožily mouchy. Dle Tachovského deníku za to může hromada slepičího trusu na poli. „Nestačíme je zabíjet, musíme chránit děti, mucholapky jsou za den plné odporných much,“ tvrdí místní. Nezbývá nám než přesně z jedné třetiny (ani o chlup víc) souhlasit s proslaveným spiskem Saddámova oblíbeného strýce Chajralláha „O Židech, Peršanech a mouchách, trojici, kterou Bůh nikdy neměl stvořit“.

610

miliard korun by měla stát Milošova „cloaca maxima“ neboli koridor Dunaj-Odra-Labe. Pokud se podaří vykoupit všechny pozemky, mohlo by se prý začít stavět již za deset let. V tomto krátkém sdělení je skrytá jedna dobrá a jedna špatná zpráva. Ta špatná zní, že cena bude minimálně trojnásobná, ta dobrá, že stavba nikdy nezačne.

Hnědá je barva naše

Tradiční jarní zpráva ministerstva vnitra o extremismu letos vyjde s pořádným zpožděním. Brzdou je ministr Lubomír Metnar (ANO), který tvrdí, že „musí být vyprecizovaná“. Jistě je jen náhodnou shodou okolností, že se zpráva dle serveru Aktuálně.cz podrobně věnuje Babišovu plánu „B“ – tedy Okamurově SPD – a tvrdí, že její vedení se leckdy vyjadřuje radikálněji než „představitelé tradičních extremistických stran“.

Zbrusu nový Izraelec

Izrael má nového nejbohatšího obyvatele. Je jím ruský miliardář a majitel fotbalové Chelsea Roman Abramovič. Židovské spolky sponzoruje Abramovič už dlouho, a když mu v Anglii propadlo vízum, zašel na izraelské vyslanectví v Moskvě, přijal nové občanství a fotbal teď v Londýně sleduje s jiným pasem.

Výprodej v Itálii

Akcie italských bankovních domů jsou – sotva co se probraly – kvůli napětí na tamní politické scéně nejlevnější za posledních patnáct měsíců.

Graf

Akcie italských bank (ve srovnání s evropskými bankami, v procentech)

ZDROJ: BLOOMBERG


Čtěte také

Euro TV
Adam Zábranský

Městské byty mají zůstat sociálně potřebným, říká pražský radní pro bydlení Adam Zábranský

Připadají vám aktuální ceny bytů v Praze vysoké? Jak pro koho. Například ve Vršovicích se…

před 9 hodinami

Události  Péče o osobu blízkou se nejčastěji týká takzvané sendvičové generace.

Maximální výše příspěvku na péči se v roce 2019 zvýší až na 19 200 korun

Situace, kdy člověk není kvůli špatnému zdravotnímu stavu schopen samostatně vykonávat…

před 9 hodinami

 Herba Fabrica, ilustrační foto

Sucho jako příležitost. České zemědělství plodí startupy

Sucho ničí zemědělskou půdu, která navíc rychlým tempem mizí ve prospěch skladů a…

před 9 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Daňové zvýhodnění na děti: Česko vs. Slovensko
Myslíte si, že kouříte zdravě e-cigaretu? Aneb jakým rizikem jsou náhražky cigaret?
Jak by měla vypadat plná moc k přepisu auta?
Daňové přiznání 2019: do kdy a jak musíte zaplatit daň z příjmu
Žádáme o rodičovskou a mateřskou
Auta
Jako dva mobily v jednom. Skládací Galaxy Fold je tady a…
Audi SQ5 TDI: Další diesel s elektrickým kompresorem přichází. Nabízí 347 koní a 700 Nm
Silnice ve správě státu: Neexistuje lepší řešení?
Kolik NOx produkují moderní diesely v reálném provozu? Některé nic
Mercedes-Benz Trucks prezentoval výsledky a nové produkty
Technologie
Další Turing na cestě: Nvidia chystá i kartu GeForce GTX 1650, vyjde příští měsíc
Homeopatická pohotovost (video s CZ titulky)
Výzkum poukázal na nedostatky správců hesel. Je možné získat hesla z paměti
Šmoulové a další pohádky. Google v ČR spustil YouTube Kids
Jako dva mobily v jednom. Skládací Galaxy Fold je tady a bude pekelně drahý
Hry pro příležitostné hráče