Ozvěny

04. června, 00:00 -
04. června, 00:00

NE, NE, NE NEN NEN (Národní elektronický nástroj) měl všechny veřejné zakázky registrovat už loni v létě. Jenže z toho sešlo a na fiasko to vypadá i letos. Úřad vlády, který NEN užívá v dobrovolném zkušebním režimu, si stěžuje, že jde o suverénně „nejpomalejší státní web v ČR“, v němž úkony místo vteřin „trvají desítky minut“. Nic však není ztracené, stačí čí dát zkratce NEN nový význam: co třeba Nejpomalejší elektronický nesmysl?

Lepší pozdě nežli později

Jihoafričan Fredie Blom je živým důkazem existence „churchillovského“ genu. Ve 114 letech by rád seknul s celoživotní vášní: cigaretami z vlastního tabáku balenými v novinovém papíře. Trochu nás to zklamalo. Tělo má jít do hrobu – jak přece každý ví – zhuntované.

Trzy jednym zamachem

Před 369 lety obléhala kozáckotatarská vojska Zbaraž a Longinus Podbipięta – polský hrdina ze Sienkiewiczových knih – splnil slib a jedním máchnutím usekl hlavu třem janičárům najednou. Kromě toho Němci tento týden vyhladili Lidice (1942), Vikingové začali terorizovat Evropu (793), Angličané poprvé použili signál SOS (1909) a „Frantíci“ z Roquefort-sur-Soulzon dostali roku 1411 privilegium nechat zplesnivět každý sýr.

10

milionů liber ročně bude jedna z nejchudších zemí světa – Rwanda – platit fotbalovému klubu Arsenal. A to za nápis „Visit Rwanda“, který se objeví na rameni „Kanonýrů“. Nebylo by na tom nic divného, kdyby Británie letos neposlala Rwandě podporu ve výši 62 milionů liber. Starý známý fakt, že dávání peněz africkým diktátorům bývá ekvivalentem jejich spláchnutí do záchodu, se opět potvrdil.

Mouchy, snězte si mě

V Telicích se fatálně přemnožily mouchy. Dle Tachovského deníku za to může hromada slepičího trusu na poli. „Nestačíme je zabíjet, musíme chránit děti, mucholapky jsou za den plné odporných much,“ tvrdí místní. Nezbývá nám než přesně z jedné třetiny (ani o chlup víc) souhlasit s proslaveným spiskem Saddámova oblíbeného strýce Chajralláha „O Židech, Peršanech a mouchách, trojici, kterou Bůh nikdy neměl stvořit“.

610

miliard korun by měla stát Milošova „cloaca maxima“ neboli koridor Dunaj-Odra-Labe. Pokud se podaří vykoupit všechny pozemky, mohlo by se prý začít stavět již za deset let. V tomto krátkém sdělení je skrytá jedna dobrá a jedna špatná zpráva. Ta špatná zní, že cena bude minimálně trojnásobná, ta dobrá, že stavba nikdy nezačne.

Hnědá je barva naše

Tradiční jarní zpráva ministerstva vnitra o extremismu letos vyjde s pořádným zpožděním. Brzdou je ministr Lubomír Metnar (ANO), který tvrdí, že „musí být vyprecizovaná“. Jistě je jen náhodnou shodou okolností, že se zpráva dle serveru Aktuálně.cz podrobně věnuje Babišovu plánu „B“ – tedy Okamurově SPD – a tvrdí, že její vedení se leckdy vyjadřuje radikálněji než „představitelé tradičních extremistických stran“.

Zbrusu nový Izraelec

Izrael má nového nejbohatšího obyvatele. Je jím ruský miliardář a majitel fotbalové Chelsea Roman Abramovič. Židovské spolky sponzoruje Abramovič už dlouho, a když mu v Anglii propadlo vízum, zašel na izraelské vyslanectví v Moskvě, přijal nové občanství a fotbal teď v Londýně sleduje s jiným pasem.

Výprodej v Itálii

Akcie italských bankovních domů jsou – sotva co se probraly – kvůli napětí na tamní politické scéně nejlevnější za posledních patnáct měsíců.

Graf

Akcie italských bank (ve srovnání s evropskými bankami, v procentech)

ZDROJ: BLOOMBERG


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Auta
Jízdní dojmy: Autobusy Isuzu
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“ se představuje v sériové podobě
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Nová Mazda3 se ukázala v Praze. Jen dva týdny po světové premiéře v L.A.
Technologie
Cnews FM: Produkty od Googlu mizí, herní obchody přibývají [podcast]
Subnautica navždy zdarma: parádní dárek nově spuštěného Epic Games Storu
Tohle je 25 nejhorších hesel roku 2018. Stále vede 123456
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Hry pro příležitostné hráče