Ozvěny

08. ledna, 00:00 -
08. ledna, 00:00

Roku 845 přijalo 14 českých velmožů v Řezně křest a my přestali být pohané. Mimoto získal Vladislav II. královskou korunu (1158), Žižka porazil u Německého Brodu křižáky (1422) a právě před 99 lety se pokusil sedmnáctiletý anarchista - a pozdější vynikající překladatel Londona a Steinbecka -A. J. Šťastný zastřelit Karla Kramáře. Premiér měl však toho dne štěstí: Kulku zarazila přezka od šlí a naditá prkenice.

#SnehurkaaRuzenkatoo

Profesorka Ósacké univerzity Kazue Muta má za to, že Šípková Růženka i Sněhurka jsou typické oběti „sexuálního násilí vykonaného na osobě, která není při vědomí“, protože k líbání nedaly svolení. Máme sice za to, že ženská, která vleze sedmi liliputům do postele, by měla něco vydržet, ale budiž. Už se těšíme na nové hollywoodské trháky - Růženku princ nejspíš profackuje, kdežto na Sněhurce vykoná „heimlicha“.

Já viděl divoké koně

Když na začátku ledna převzalo Bulharsko evropské předsednictví, rozhodla sofijská radnice, že zatočí s ostudou města: se stovkami koňských povozů. „Mohou za dopravní nehody a špiní ulice“ míní radní Simeon Slavčev. K zákazu neturistických povozů se proto brzy přidají konfiskace neposlušných koní. Je to kruté, ale tak to v politice chodí. My to chtěli Evropě osladit, Bulhaři ji udáví koňským salámem.

Veď mě dál, cesto má

Doma je doma. Jeden opilý Nor sedl v dánské Kodani na silvestra do taxíku, nechal se odvézt 600 kilometrů domů do Osla a pak místo placení utekl. Je to další důkaz západního úpadku, protože u nás v Praze by se něco takového stát nemohlo. Přes hubu by onen Nor dostal už při nastupování do vozu, o šrajtofli by přišel někde u Drážďan a v Oslu by taxametr ukázal nejmíň 12 tisíc kilometrů. My bychom si pořádek zjednali.

4 tuny

vysloužilých pneumatik vysypal jakýsi dacan do Brněnské přehrady. Místo aby byli Brňáci rádi, že mají konečně na „Pryglu“ nějakou atrakci, pokoušejí se je v kalné a studené vodě lovit. Stopu policie nemá, a naléhavě proto žádá rybáře i veřejnost o jakékoli svědectví. Totožnost onoho zloducha je tak zatím neznámá, ovšem jedno je jisté už teď: Určitě v tom má prsty nějaký cajzl z Práglu.

Reaktory pro Súdán

Zatímco zvažujeme, zda má smysl stavět nové jaderné bloky, do nukleárního klubu se hrne další země. Africký Súdán chce mít do roku 2030 v provozu reaktory o výkonu pět tisíc megawattů a stavět je mají Rusové. S Putinem o tom již osobně jednal súdánský prezident Umar al-Bašír proslulý genocidou v Dárfúru a ukrýváním bin Ládina. Otázkou zůstává, zda Rusové - tak jako za časů SSSR - stále prodávají „na sekeru“.

Rychlý hřebec, bílé auto

Prezident Turkmenistánu Gurbanguly Berdymuchamedov nařídil všechna černá auta v zemi přestříkat na stříbrnou či - svou oblíbenou - bílou. Je to vůbec roztomilý chlapík. Vybudoval nejmodernější mučírny na světě, před kamerami si klidně pilotuje stíhačku či operuje nádor a vděční poddaní mu vztyčili obří pozlacenou jezdeckou sochu. Zřejmě proto, aby už nemuseli povinně na dostihy, které prezident tak rád vyhrává.

Miloš I. Nepomazaný

Provinciál český dominikánů Benedikt Mohelník se pár dní před volbami tvrdě pustil do pana prezidenta. „Miloš Zeman si objektivně nezaslouží, aby mu upřímní křesťané a vůbec všichni lidé, kteří vyznávají morální rozměr politiky, dali svůj hlas,“ napsal do své epištoly věřícím. Jak to tak vypadá, je sice možné, že Miloš I. nám povládne dál, ale hlavou pomazanou a z boží vůle prezidentem jen tak nebude.

Vykoupení z věznice Plotzensee

Kdysi spali vězni na pryčně a k jídlu měli tuřín. Jenže humanizace zasáhla i vězeňství: Francouzi instalují do každé cely telefon a Dánové ruší mříže, protože prý zločince stresují. Má to něco do sebe, ovšem útěk dvou vězňů z berlínské věznice Plotzensee ukazuje, že i oni mají svou čest. Oba pracovali venku a mohli přes den kdykoli odejít, přesto si počkali na tmu, postaru vylomili mříže a teprve pak slavně zmizeli.

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou jarní prázdniny ve vašem okrese?
Kdo vyhraje prezidentské volby: Zeman vs. Drahoš?
Prohlášení druhého z poplatníků: k čemu to je a už jste ho letos odevzdali?
Loni lidé investovali do bydlení rekordní částku. Kolik to bylo?
Prezidentské volby 2018: vše, co potřebujete vědět o druhém kole
Auta
Jeep Grand Commander je velké sedmimístné SUV. Ale zatím…
Nejlepší dieselová ojetina? Škoda Yeti a Škoda Superb Combi, myslí si Britové
Kolik stojí nezávislé topení do auta? 24 tisíc, ale i dvojnásobek
Lada 2107 křížená s buldozerem uklízí v Rusku ulice
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Technologie
GDDR6 od Hynixu už je reálně dostupná, ale na nižších taktech. První karty na 14 GHz?
Google bude na mobilech od léta dávat přednost rychlejším webům
Chrome a Firefox trápí doplňky-malwary, jichž je skoro nemožné se zbavit
Speciální odkaz může způsobovat různé problémy v iOS a macOS. Včetně zamrznutí zařízení
Opera umožňuje vybrat více stránek najednou nebo převzít tapetu z plochy
Hry pro příležitostné hráče