Ozvěny

06. června 2016, 00:00 -
06. června 2016, 00:00

Válka o kapitánovo ucho Před 285 lety vplula do ústí Temže pašerácká loď Rebecca. Její kapitán Robert Jenkins několik dalších let obcházel Londýn se svým (v rumu či soli) naloženým levým uchem a vyprávěl, jak mu ho nedaleko Havany usekl mečem kapitán španělské pobřežní stráže. Roku 1738 Jenkinse vyslechla parlamentní komise a o rok později vyústily vyhrocené anglo-španělské vztahy do války. Ta později přešla do konfliktu o rakouské dědictví a stála obě země tisíce mrtvých. O tom, kde skončilo dotyčné ucho, archivy mlčí.

Osvícená policie Finanční správa už poněkolikáté naběhla do ČKD miliardáře Petra Speychala, který údajně na daních dluží stovky milionů korun. Kupodivu po půldruhém roce od první prohlídky našli jen vybrakovanou firmu: na účtech pouze 30 milionů korun, na parkovišti jen 19 aut ze stovky. „Máme podezření, že je před námi někdo skryl,“ divili se úředníci. Pak však přítomnou policii osvítil nápad: zabavíme Speychalovi hokejovou Spartu! Výborný tah. S všeumělem Andrejem na lavičce už Spartička ten titul určitě získá.

Bond v sukních Jedna z posledních jistot v dnešním turbulentním světě se hroutí. Už brzy by se z filmových pláten mohlo ozývat Bond, Jane Bond. O roli agenta - tedy přesněji agentky - 007 se už přihlásila třeba herečka Gillian Andersonová. Věk na to má. Zkušenosti taky, byť hlavně „třetího druhu“. Poté, co před pár lety museli skalní fanoušci zkousnout blonďatého Daniela Craiga, vlastně proč ne? Horší je, že logicky zmizejí Bond Girls. Menšina tleská, do kina se bude chodit na Bond Boys.

Vláda v křeči Sobotkův kabinet nedokáže prosazovat zákony, které si sám určil jako klíčové. A nejde jen o ten protikuřácký. Senátoři odmítli změnu ústavy, která by umožnila Nejvyššímu kontrolnímu úřadu provádět audity i ve zbytku veřejných peněz, na které nyní nemůže. Jde o kraje, velké obce či státní firmy. Příště by šéfové koaličních stran asi měli sestavovat kandidátky bez starostů a kuřáků.

Venezuela jako socialistické Československo Výsledky levičáckých experimentů jsou si až nehezky podobné. Po sedmnácti letech vládnutí dosáhli venezuelští komunisté stejného výsledku jako ti českoslovenští v 80. letech: není toaletní papír a dámské toaletní potřeby. Ve Venezuele k tomu ještě došel chleba, cukr a překvapivě taky benzin. Pozoruhodný úspěch v zemi proslulé plantážemi cukrové třtiny a největšími prokázanými rezervami ropy na světě. Nástup venezuelských marxistů k moci se tak dá nejlépe přirovnat k Morganovu plenění v Maracaibu v roce 1669.

258 milionů dolarů zaplatila loni Deutsche Bank (DB) v Americe na pokutách za to, že poskytovala služby „nepřátelům USA“, mimo jiné drogovým dealerům. Celou dobu se lidé z DB dušovali, že o ničem nevěděli. Minulý týden jim tuto výmluvu pokazil americký rapper Jay Z, jenž v nové „písni“ popisuje, jak prodával crack: „Slyším zvuky, asi to jsou kluci (míněno FBI nebo berňák), ale co, mám přece konto u Deutsche.“ Starosvětsky solidní bankovní dům si lepší publicitu nemohl přát.

102 typů poplatků za přepravu zavazadel zrušila nízkonákladová letecká společnost Ryanair. Ještě minulý týden jste se museli prokousat kombinací proměnných, které dohromady dávaly 108 variant. Dnes je jich už jen šest. Také počet kliknutí potřebných k rezervaci letenky se snížil ze sedmnácti na pět. Tři roky starý slib šéfa Michaela O’Learyho, že se firma „bude snažit lidi zbytečně nesrat“, se pomalu naplňuje. Díky tomu by Ryanair mohl bez obav uskutečnit své plány na snížení počtu toalet na palubách svých letadel.

Země nádherných lidí Ruští gubernátoři mají pověst nabubřelých samožerů. Ovšem hlava Krasnojarského kraje Viktor Tolokonskij dokázal, že je to prachsprostá pomluva. Během videokonference, při které Tolokonskij s náčelníky podřízených rajonů mluvil o obtížích příští topné sezony, si všiml, že jeden z nich má v pracovně na zdi jeho (Tolokonského) portrét. Okamžitě podřízeného zpražil, že to je „zjevně nadbytečné“, když už na zdi visí portrét prezidenta Putina. Škoda že takoví nádherní lidé žijí odjakživa jen v Rusku.

A ta kráva mléko dává Prezident Zeman vykonal návštěvu jižních Čech. Choval se státnicky. Dětem dal kindervajíčka a hejtmanovi Zimolovi prázdnou peněženku a pásek. Několik bizarností naopak sám obdržel. Obří pětituplák, keramické šachy a od předačky místní agrární komory Hany Šťastné makabrózní hádanku: „Jakým bytostem hrozí v jižních Čechách uříznutí hlavy?“ Odpověď zní: Krávám, protože už dvacet měsíců klesá výkupní cena mléka. Zní to děsuplně. Zřejmě to ale s tím sekáním hlav tak horké nebude, protože Šťastná pořád ještě dýchá.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít