ozvěny

11. dubna 2016, 00:00 -
11. dubna 2016, 00:00

1,3 miliardy korun takovou tržní hodnotu má zhruba půl tuny zlata, ze kterého od roku 2013 vyrobila Česká národní banka zlaté mince. Posledních několik let centrální banka snižuje každoročně své zásoby tohoto drahého kovu o stovky kilogramů. Důvodem je výhradně produkce mincí. A v ražbě může bez obav pokračovat, v jejích trezorech je aktuálně ještě 10 048 kilogramů zlata v hodnotě 8,5 mi ­ liardy korun. Tisknout peníze teď ve světě umí každý, třeba ECB, ale razit je? To už je těžší.

Díky bohu za ni

Bohužel, čeká nás skrz naskrz zlý týden. Vždyť i v minulosti se děly samé katastrofy – ke dnu šel Titanic (1912), Rudí Khmerové dobyli Phnompenh (1975) a Švédsko premiérově zavedlo letní čas (1916). Také se rodili jen padouši a šílenci – lupič Butch Cassidy (1866), anglický předchůdce terorismu Guy Fawkes (1570) či prezident JAR Jacob Zuma (1942), který coby šéf Národní rady pro boj s AIDS prohlásil, že se po sexu s HIV pozitivní ženou stačí osprchovat. Ještěže roku 1792 francouzský humanista Joseph­Ignace Guillotin sestrojil gilotinu.

Já Miloš I.

Miloš Zeman by rád důstojně oslavil sedmisté výročí narození „Otce vlasti“ Karla IV. Obrátil se proto na evropské monarchy – a neuspěl. Jisté je jen to, že přijede někdo z Lucemburska, naopak zástupci britského, norského a švédského panovnického rodu už podle serveru Hlidacipes. org odmítli. No co, nemůžeme mít všechno. Karlovi to sice bude líto, ale smiřme se s tím, že populistický a nevycválaný požírač tlačenky, který před čínskými soudruhy plká o tom, jak jsme úpěli pod jhem Západu, korunované hlavy prostě nebere.

Řádění potkanodlak

Bruntál zamořili potkani. Radnice zveřejnila obvyklé rady, které se v takových situacích dávají: Dojídejte zbytky, nelijte sádlo do kanálu a nekrmte kachny. Zatím o nic nejde, to ale ještě v Bruntále netuší, co je čeká. Tak například v září 2005 se potkan prokousal v Ledči nad Sázavou do družiny místní školy a zpět do díry se, jak informoval ředitel Jaroslav Kozprd, odporoučel až po lítém boji se školníkem. „Pokud je potkan zahnán do úzkých, je nebezpečný, postaví se na zadní a zaútočí,“ glosoval tenkrát událost velitel hasičů.

Sexuální zákon

Ve Francii vznikl nový zákon o prostituci. Přistihne­li policista dvojici (případně větší skupinu) při komerčním sexu, klient dostane pokutu a musí docházet na školení o tom, jak je to pro holky blbé. Prodejné děvy pak dostanou nabídku od úřadu práce (není ovšem řečeno jakou).

Jsou­li cizinky, obdrží navíc i půlroční povolení k pobytu. Je to jasné: zákonodárce už nebaví domácí a unijní děvčata, chtějí na ulicích větší divočinu a více exotiky.

Slavia střídá

Po rezignaci Jiřího Šimáně našla fotbalová Slavia nového předsedu představenstva. Funkce se ujme Jaroslav Tvrdík, ambasador čínské CEFC držící 60 procent akcií klubu. Šimáně se ale i přes rozpory s Tvrdíkem dohodl na odprodeji sedmi procent svých akcií. Teď jde jen o to, jestli celý svár nevznikl jen proto, aby byl důvod Číňany trochu „vytěžit“.

Pokuta pro detailistu

Téměř 30 tisíc eur má zaplatit zakladatel francouzské Národní fronty Jean­Marie Le Pen za výroky o plynových komorách jako o detailech druhé světové války a za diskriminaci Romů. Pokuty mu udělily francouzské soudy. „A proč ne hned 300 tisíc eur? Tyto reakce jsou nepřiměřené. Je snad nějaké tajemství kolem plynových komor?

Přece nepojedu do Osvětimi žádat o prominutí!“ řekl rozhořčeně Le Pen. Jak je vidět, rozsudek ho zasáhl přímo na plynovou komoru, pardon, na komoru.

Nikola by se divil

Je nám upřímně líto všech, kteří si objednali nedávno představený model automobilky Tesla s označením 3. Vypadá skvěle, jezdí skvěle, ale nejspíš se ho v následujících několika letech nedočkáte. Třeba luxusního Modelu S se od jeho představení v roce 2008 prodalo zhruba 100 tisíc kusů. Muskova automobilka přitom nyní nabrala 325 tisíc objednávek modelu, jehož výroba není připravená. Ještě že je ta záloha tak nízká.

Osel není, inu, legrace

Právnická fakulta Univerzity George Masona v americké Virginii se stihla podruhé v krátké době přejmenovat. Když v únoru zemřel soudce Nejvyššího soudu Antonin Scalia, přijala škola jméno Antonin Scalia School of Law. Po třech týdnech však název znovu změnila na Antonin Scalia Law School. Proč? Kdosi přišel na nelichotivý akronym původně změněného názvu: ASSLaw. Výraz ass, jak většina čtenářů beztak ví, znamená osel – a to jen v tom lepším případě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde o Vánocích čekají na váš dobrý skutek?
Pozor na změnu záloh na zdravotním a sociálním u OSVČ v roce 2018
Vypočítejte si vaši čistou mzdu v roce 2018: liší se od té z roku 2017?
Jak zadat příkaz v bance, aby platba došla do konce roku 2017
Máte už novou dálniční známku?
Auta
Retro: Ostré hatchbacky jsou s námi skoro 50 let. VW Golf…
BMW postaví u Sokolova nový polygon. Testovat na něm bude hlavně autonomní vozy
Škoda láká anglické záchranné složky na upravený Kodiaq a policii na rychlý Superb
Kvíz: Poznáte model auta jen podle fotky výfuku?
Značka Alpine je definitivně zpět. Renault v Dieppe odstartoval výrobu A110
Technologie
AMD má možná „superAPU“ s HBM2 a 1792 shadery. Kolem je ale hodně otazníků
Cnews FM #173: O mobilech ve školách, Amazonu a digitalizaci [podcast]
Seznámení s routerem Asus RT-AC86U (uživatelská recenze)
Intel začíná brát vážně ovladače GPU. Lepší výkon a „launch driver“ pro Ōkami HD
Nejlepší mobil od LG je v Česku. V30 má příliš sebevědomovou cenu
Hry pro příležitostné hráče