Ozbrojeni a řádně vycvičeni

19. ledna 2015, 00:00 - Jan Hrbáček
19. ledna 2015, 00:00

V dlouhodobém horizontu bude trh s převozem hotovosti klesající, říká ředitel společnosti Loomis Czech Republic

Ani ve vyspělých zemích Evropy nedošlo k podstatnému omezení fyzického oběhu peněz, a to i přes masivní zavádění platebních karet a dalších bezhotovostních plateb. Peněžní oběh v Česku v minulých letech naopak mírně posílil, konstatuje Martin Pekárek, ředitel a člen představenstva společnosti Loomis Czech Republic, která převáží hotovost.

* Jaké společnosti jsou vašimi klienty?

Mezi hlavní zákazníky naší společnosti patří samozřejmě banky, na prvním místě je Česká spořitelna, dalšími jsou UniCredit Bank, Raiffeisenbank nebo ČSOB, ale i menší banky. Významné jsou pro nás i obchodní řetězce a sítě čerpacích stanic. Mohu zmínit například OMV, Shell, Makro a Kaufland. Loomis se nezaměřuje pouze na prostou přepravu a zpracování hotovosti, ale nabízí i ucelená řešení peněžního oběhu, včetně inteligentních vkladových a výdejních terminálů. Řešíme však i logistiku zahraničních a leteckých přeprav a v neposlední řadě i obchodování s cizí měnou.

* Neztrácíte byznys v souvislosti s tím, jak roste elektronizace platebního styku?

I ve vyspělých zemích Evropy, jako jsou Švédsko, Francie nebo Finsko, nedošlo k podstatnému omezení fyzického peněžního oběhu, a to i přes masivní zavádění platebních karet a dalších bezhotovostních platebních řešení. Stejný trend můžeme sledovat i v Česku, kde navíc – pravděpodobně vlivem hospodářské krize – peněžní oběh v minulých letech mírně posílil. Alespoň z pohledu hotovosti zpracovávané a převážené pro klienty Loomisu.

* Dokážete odhadnout trend převozů hotovosti v dohledné budoucnosti, bude spíše růst, či klesat?

Pokud se bavíme o dlouhodobém horizontu, bude trend klesající. Nebude to strmý sestup, ale klesající tendence bude patrná. Nicméně vždy zde budou oblasti, kde fyzický peněžní oběh v dohledné době zůstane a bude vyžadovat přepravu a zpracování značného objemu hotovosti.

* Čtenáři mají jistě v paměti loupež půlmiliardy z počítárny společnosti G4S na pražském Žižkově, kdy v roce 2007 z firmy odvezl 564 milionů korun František Procházka, který je dodnes nezvěstný. Jak je vaše společnost proti podobným Procházkům zajištěna?

Globální společnosti, jako je Loomis, řeší rizikovost našeho byznysu jednak kvalitním, a neustále zlepšovaným risk managementem, ale i důslednou přípravou zaměstnanců a samozřejmě také kvalitním pojištěním. A velmi důležité jsou vnitřní procesy společnosti, které musejí fungovat a řešit i případné vnitřní útoky, viz zmiňovaná loupež u G4S.

* Čas od času bývá přepaden transportní vůz. Jak daleko mohou vaši zaměstnanci při ochraně převážené hotovosti zajít, mohou používat zbraně, nebo útoku čelí pouze pasivně?

Naši zaměstnanci se samozřejmě musejí pohybovat v rámci zákonné úpravy platné v Česku, tedy v rámci paragrafů o „nutné obraně“ a „krajní nouzi“. Všichni zaměstnanci Loomisu, kteří jsou zařazeni do sekce CIT, jsou držiteli zbrojního průkazu a jsou ve službě ozbrojeni. Také všichni procházejí vstupním střeleckým výcvikem a poté dalším periodickým zdokonalovacím střeleckotaktickým výcvikem v průběhu služby u nás. Zároveň každý náš zaměstnanec prochází speciálními psychotesty a školeními na zvládnutí stresu. Naši zaměstnanci jsou vedeni k tomu, že lidský život je vždy na prvním místě, nicméně ochrana svěřených prostředků je naše práce.

I přes masivní zavádění platebních karet v poslední době nedošlo k omezení fyzického peněžního oběhu.

O autorovi| Jan Hrbáček, hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít