Ovarová polévka

30. října 2017, 00:00 - Pavel Páral
30. října 2017, 00:00

Nefiltr Pavla Párala Vepříny obvykle smrdí. Není nic divného na tom, že smrdí i ten v Letech u Písku, v místech romského lágru řízeného českými četníky, kde umírali lidé, a asi by tam smrdět neměl. Jenže jak to vypadá, podle smlouvy bude tam smrdět i po svém zbourání a asanaci. Jen to nebude zápach prasečí kejdy, ale smrádek doprovázející pravidelně podezřelé kšefty, při nichž jsou rozkrádány veřejné prostředky.

V první řadě jde zcela zjevně o to, že cena, kterou stát zaplatí, převyšuje zhruba desetinásobně cenu tržní, na což přijde i prostý laik, když se na Justice.cz podívá do výroční zprávy společnosti Agpi. Tržby z prodeje vepřového vyprodukovaného v šesti vepřínech dosahují 172,5 milionu korun, zisk celé společnosti je směšných 7,4 milionu. Za cenu odpovídající ročním tržbám se prodávají ty nejzázračnější a nejúspěšnější technologické startupy na zeměkouli. Zde se za více než trojnásobek tržeb prodává jedna šestina pramálo ziskové produkční kapacity vepřového masa.

Jenže kromě toho vzbuzuje podezření i samotná společnost Agpi, která třeba ve své výroční zprávě v obchodním rejstříku nemá zprávu auditora, přičemž audit je zákonnou povinností každé akciovky. A hlavně ve firmě probíhá akcionářský spor.

Členové představenstva byli zvoleni naposledy do funkcí v březnu 2012. Podle tehdy platných stanov na pět let, jejich funkce tedy měla skončit v březnu 2017. Jenže v roce 2014 se změnou stanov prodloužila doba jejich mandátu na deset let s tím, že nová funkční doba stávajících členů počíná běžet od 26. 6. 2014. A to aniž by podle záznamů v rejstříku došlo k novým volbám.

Toto bylo celkem logicky napadeno minoritním akcionářem. Může se tak stát, že soud rozhodne, že současní členové představenstva nejsou řádným statutárním orgánem, a neměli tedy právo uzavírat smlouvy o prodeji majetku. A není vyloučeno, že nastane situace, že stát bude muset prasečák vrátit a peníze už budou dávno v trapu.

Ono holt dělat byznys je jiné kafe než randit s dalajlamou. V tomto případě spíše než kafe je to tak horká ovarová polívka, že z ní bude ministr Herman nejspíše pěkně opařený.

O autorovi| Pavel Páral paralp@mf.cz

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přiznat daň z nemovitostí za rok 2018 musíte do 31. ledna
Vytápění bytu: Teplárny udrží ceny tepla v roce 2018 na uzdě
Jak si u půjčky zařídit odklad splátek
Na které dani si z vašeho platu vezme stát nejvíc?
Je dobré znát plat kolegů?
Auta
10 nejhorších aut roku 2017 podle Euro NCAP: Propadl Fiat,…
Konec světa? SUV Ferrari je už „hotová věc“. Představí se do roku 2022
Škoda Kamiq: Teoretický konkurent Dacie Duster se ukázal na prvních fotkách
Hyundai Veloster má stále o jedny dveře méně a nabídne až 275 koní
Nissan Xmotion ukazuje, jak budou vypadat příští SUV japonské značky
Technologie
Jak autor Litecoinu k milionům přišel aneb další možná manipulace v kryptosvětě
In Karta konečně v mobilu. České dráhy vylepšují aplikaci Můj vlak
Nové řadiče Thunderboltu. Umí DisplayPort 1.4 a periférie se dají připojit i k USB
Manipulace s Bitcoinem. Růst ze 150 na 1000 dolarů mohl způsobit jediný člověk
Panasonic ukázal první televizory OLED s podporou HDR10+
Hry pro příležitostné hráče