Ovarová polévka

30. října 2017, 00:00 - Pavel Páral
30. října 2017, 00:00

Nefiltr Pavla Párala Vepříny obvykle smrdí. Není nic divného na tom, že smrdí i ten v Letech u Písku, v místech romského lágru řízeného českými četníky, kde umírali lidé, a asi by tam smrdět neměl. Jenže jak to vypadá, podle smlouvy bude tam smrdět i po svém zbourání a asanaci. Jen to nebude zápach prasečí kejdy, ale smrádek doprovázející pravidelně podezřelé kšefty, při nichž jsou rozkrádány veřejné prostředky.

V první řadě jde zcela zjevně o to, že cena, kterou stát zaplatí, převyšuje zhruba desetinásobně cenu tržní, na což přijde i prostý laik, když se na Justice.cz podívá do výroční zprávy společnosti Agpi. Tržby z prodeje vepřového vyprodukovaného v šesti vepřínech dosahují 172,5 milionu korun, zisk celé společnosti je směšných 7,4 milionu. Za cenu odpovídající ročním tržbám se prodávají ty nejzázračnější a nejúspěšnější technologické startupy na zeměkouli. Zde se za více než trojnásobek tržeb prodává jedna šestina pramálo ziskové produkční kapacity vepřového masa.

Jenže kromě toho vzbuzuje podezření i samotná společnost Agpi, která třeba ve své výroční zprávě v obchodním rejstříku nemá zprávu auditora, přičemž audit je zákonnou povinností každé akciovky. A hlavně ve firmě probíhá akcionářský spor.

Členové představenstva byli zvoleni naposledy do funkcí v březnu 2012. Podle tehdy platných stanov na pět let, jejich funkce tedy měla skončit v březnu 2017. Jenže v roce 2014 se změnou stanov prodloužila doba jejich mandátu na deset let s tím, že nová funkční doba stávajících členů počíná běžet od 26. 6. 2014. A to aniž by podle záznamů v rejstříku došlo k novým volbám.

Toto bylo celkem logicky napadeno minoritním akcionářem. Může se tak stát, že soud rozhodne, že současní členové představenstva nejsou řádným statutárním orgánem, a neměli tedy právo uzavírat smlouvy o prodeji majetku. A není vyloučeno, že nastane situace, že stát bude muset prasečák vrátit a peníze už budou dávno v trapu.

Ono holt dělat byznys je jiné kafe než randit s dalajlamou. V tomto případě spíše než kafe je to tak horká ovarová polívka, že z ní bude ministr Herman nejspíše pěkně opařený.

O autorovi| Pavel Páral paralp@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Tři čtvrtiny z nás miluje „šopingování“
Cestovní pojištění na dovolenou: ano, nebo ne?
Jak legálně pracovat s manželkou ve vlastním podniku
Jak se počítá náhrada mzdy během pracovní neschopnosti?
Prodlužujete studium? Kdy zaplatíte až 56 300 Kč?
Auta
BMW řady 8 se dočká také kabrioletu a sedanu, prozrazují…
Právě vychází časopis Auto motor a sport 7/2018
Volkswagen a Ford navazují spolupráci. Chtějí společně vyvíjet dodávky
Galerie: Ojetiny s investičním potenciálem, na kterých neproděláte
Proč kopačky Lionela Messiho vypadají na různých televizorech jinak?
Technologie
Justin Sun, tvůrce „nového internetu“, kupuje BitTorrent za více než 100 milionů dolarů
Samsung pokračuje ve vývoji vlastního GPU. Míří s ním i na AI a samořiditelná auta
Google Podcasty sází na integraci a chytré doporučování pořadů
Microsoft vyvinul vlastní procesorovou architekturu, běží na ní Windows i Linux
Valve je velkorysé. Podporu Steamu pro Windows XP a Vista ukončí až v lednu 2019
Hry pro příležitostné hráče