Ovarová polévka

30. října 2017, 00:00 - Pavel Páral
30. října 2017, 00:00

Nefiltr Pavla Párala Vepříny obvykle smrdí. Není nic divného na tom, že smrdí i ten v Letech u Písku, v místech romského lágru řízeného českými četníky, kde umírali lidé, a asi by tam smrdět neměl. Jenže jak to vypadá, podle smlouvy bude tam smrdět i po svém zbourání a asanaci. Jen to nebude zápach prasečí kejdy, ale smrádek doprovázející pravidelně podezřelé kšefty, při nichž jsou rozkrádány veřejné prostředky.

V první řadě jde zcela zjevně o to, že cena, kterou stát zaplatí, převyšuje zhruba desetinásobně cenu tržní, na což přijde i prostý laik, když se na Justice.cz podívá do výroční zprávy společnosti Agpi. Tržby z prodeje vepřového vyprodukovaného v šesti vepřínech dosahují 172,5 milionu korun, zisk celé společnosti je směšných 7,4 milionu. Za cenu odpovídající ročním tržbám se prodávají ty nejzázračnější a nejúspěšnější technologické startupy na zeměkouli. Zde se za více než trojnásobek tržeb prodává jedna šestina pramálo ziskové produkční kapacity vepřového masa.

Jenže kromě toho vzbuzuje podezření i samotná společnost Agpi, která třeba ve své výroční zprávě v obchodním rejstříku nemá zprávu auditora, přičemž audit je zákonnou povinností každé akciovky. A hlavně ve firmě probíhá akcionářský spor.

Členové představenstva byli zvoleni naposledy do funkcí v březnu 2012. Podle tehdy platných stanov na pět let, jejich funkce tedy měla skončit v březnu 2017. Jenže v roce 2014 se změnou stanov prodloužila doba jejich mandátu na deset let s tím, že nová funkční doba stávajících členů počíná běžet od 26. 6. 2014. A to aniž by podle záznamů v rejstříku došlo k novým volbám.

Toto bylo celkem logicky napadeno minoritním akcionářem. Může se tak stát, že soud rozhodne, že současní členové představenstva nejsou řádným statutárním orgánem, a neměli tedy právo uzavírat smlouvy o prodeji majetku. A není vyloučeno, že nastane situace, že stát bude muset prasečák vrátit a peníze už budou dávno v trapu.

Ono holt dělat byznys je jiné kafe než randit s dalajlamou. V tomto případě spíše než kafe je to tak horká ovarová polívka, že z ní bude ministr Herman nejspíše pěkně opařený.

O autorovi| Pavel Páral paralp@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
Chemických škodlivých látek bývá víc doma než venku
Nezapomeňte do půlky prosince zaplatit zálohy na silniční daň
Jak a kde sledovat zásilky ze zahraničí
Výprodeje na akciových trzích mohly způsobit algoritmy
Auta
Rekordní Bloodhound SSC, který zatím své schopnosti…
McLaren 720S Spider: Do prodeje míří extrémně rychlý roadster. Stojí sedm milionů
Test Jeep Grand Cherokee S: Cesta časoprostorem
Bude Cargo e-Bike dopravou budoucnosti?
Retro: Tatra 700 byla ve své době nejrychlejším českým autem
Technologie
IDOS po 10 letech mění design. Jak se vám líbí nové jízdní řády?
Konec podpory. Pro sedm let starý Android 4.0 bude obtížnější vyvíjet aplikace
První telefon s dírou v displeji představil Honor. Co nabídne View 20?
Edge se objeví také ve Windows 7 a bude podporovat doplňky pro Chrome
Herní počítač pod stromeček: tipy na highendovou mašinu pro vysoká rozlišení
Hry pro příležitostné hráče