Ovarová polévka

30. října 2017, 00:00 - Pavel Páral
30. října 2017, 00:00

Nefiltr Pavla Párala Vepříny obvykle smrdí. Není nic divného na tom, že smrdí i ten v Letech u Písku, v místech romského lágru řízeného českými četníky, kde umírali lidé, a asi by tam smrdět neměl. Jenže jak to vypadá, podle smlouvy bude tam smrdět i po svém zbourání a asanaci. Jen to nebude zápach prasečí kejdy, ale smrádek doprovázející pravidelně podezřelé kšefty, při nichž jsou rozkrádány veřejné prostředky.

V první řadě jde zcela zjevně o to, že cena, kterou stát zaplatí, převyšuje zhruba desetinásobně cenu tržní, na což přijde i prostý laik, když se na Justice.cz podívá do výroční zprávy společnosti Agpi. Tržby z prodeje vepřového vyprodukovaného v šesti vepřínech dosahují 172,5 milionu korun, zisk celé společnosti je směšných 7,4 milionu. Za cenu odpovídající ročním tržbám se prodávají ty nejzázračnější a nejúspěšnější technologické startupy na zeměkouli. Zde se za více než trojnásobek tržeb prodává jedna šestina pramálo ziskové produkční kapacity vepřového masa.

Jenže kromě toho vzbuzuje podezření i samotná společnost Agpi, která třeba ve své výroční zprávě v obchodním rejstříku nemá zprávu auditora, přičemž audit je zákonnou povinností každé akciovky. A hlavně ve firmě probíhá akcionářský spor.

Členové představenstva byli zvoleni naposledy do funkcí v březnu 2012. Podle tehdy platných stanov na pět let, jejich funkce tedy měla skončit v březnu 2017. Jenže v roce 2014 se změnou stanov prodloužila doba jejich mandátu na deset let s tím, že nová funkční doba stávajících členů počíná běžet od 26. 6. 2014. A to aniž by podle záznamů v rejstříku došlo k novým volbám.

Toto bylo celkem logicky napadeno minoritním akcionářem. Může se tak stát, že soud rozhodne, že současní členové představenstva nejsou řádným statutárním orgánem, a neměli tedy právo uzavírat smlouvy o prodeji majetku. A není vyloučeno, že nastane situace, že stát bude muset prasečák vrátit a peníze už budou dávno v trapu.

Ono holt dělat byznys je jiné kafe než randit s dalajlamou. V tomto případě spíše než kafe je to tak horká ovarová polívka, že z ní bude ministr Herman nejspíše pěkně opařený.

O autorovi| Pavel Páral paralp@mf.cz

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vše, co potřebujete na poslední chvíli vědět o daňovém přiznání na jednom místě
"Matka" Kooperativy v zisku 11,65 miliard Kč
Lidé si na bydlení půjčují čím dál víc
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Jak získat peníze ze životního pojištění?
Auta
Volkswagen Touareg 2018 má „chytrá“ světla a nechal si…
Elektrické BMW i4 dorazí za dva roky s dojezdem 550 až 700 km
Kvíz: Poznáte tato sportovní kupé?
Test deseti žárovek H7: Kterou vybrat, abyste za tmy viděli co nejlépe?
Sledujte odhalení Volkswagenu Touareg živě dnes od 10:00
Technologie
Hodně silný ARM desktop: Gigabyte uvádí 64jádrovou pracovní stanici s CPU ThunderX2
Elon Musk může postavit na hlavu to, jak žijeme
Cnews FM: Dva a půl roku s Windows 10. Jaké funkce se povedly a jaké ne? [podcast]
Seagate předvádí pevné disky Mach.2 s technologií Multi Actuator: rychlosti až 480 MB/s
Návod krok za krokem: Jak deaktivovat nebo smazat účet na Facebooku
Hry pro příležitostné hráče