OTÁZKA PRO TŘETÍ TISÍCILETÍ - Euro.cz

Přihlášení

OTÁZKA PRO TŘETÍ TISÍCILETÍ

, (red),
OTÁZKA PRO TŘETÍ TISÍCILETÍ
Zdroj: Euro.cz

Podniky Povodí

Již šest let se státní orgány potýkají s otázkou pochybné transformace pěti podnikůPovodí a zdá se, že konečnému řešení bude předcházet další zdlouhavá procedura. Nyní chce vláda horký brambor přehodit do Parlamentu.

Ministerstvu zemědělství se minulý týden podařilo zvrátit usnesení vlády z letošního května (EURO 24/1999), jímž se měl zabezpečit převod vodohospodářského majetku z pravděpodobně nelegálně vytvořených akciových společností Povodí na nově založ ené státní podniky Povodí „exekutivní cestou . Kabinet nově odsouhlasil dříve odmítnutou legislativní cestu. Ministr zemědělství Jan Fencl má ve spolupráci s ministrem životního prostředí Milošem Kužvartem do konce ledna 2000 předat vládě nový návrh transformace. Bude předložen zcela samostatný zákon, který by zajistil návrat majetku v účetní hodnotě osmnáct miliard korun a tržní zhruba 40 miliard do rukou státu.

Z hlediska vodohospodářského je území ČR rozděleno na pět částí, které od roku 1994 spravuje pět společností Povodí (Povodí Vltavy, Labe, Ohře, Moravy a Odry). Jde o soukromé společnosti, v nichž stát drží sto procent akcií. Záměrem oponentů tohoto modelu je vrátit všechen majetek pod přímou direktivu státních orgánů, jak je to běžné v zahraničí, a odstranit tak několik zásadních právních sporů ohledně skutečných vlastníků vodních pozemků a staveb.

Diskuze