Osvěžení z pobřeží Pacifiku

23. července 2012, 00:00 - Milan Ballík
23. července 2012, 00:00

Ventisquero disponuje révami z nejznamenitějších chilských lokací

Když se ke konci minulého století vydali chilští vinaři směrem k razantnímu navýšení kvality svých vín, společnost Agrosuper mezi nimi nefigurovala. Aktivity agrárního molochu totiž tehdy ještě vinohradnictví nezahrnovaly. Až v roce 1998 vstoupila firma do hry a zrodilo se vinařství Ventisquero. Nejprve vysázela okolo dvou set hektarů vinic – to je v zemi považováno za malý podnik. Do první sklizně pak vystavěla v údolí Maipo omračující sklep s největšími technologickými vymoženostmi, které byly tehdy k mání.

Ze všech stran Ač dnes vinařství disponuje asi patnácti sty hektary v nejznamenitějších lokacích – špičkových oblastech Maipo, Casablanca, Leyda a Colchagua – a chtělo by se říci, že jde o vinařskou „fabriku“, skutečnost je docela jiná. Unikátní podmínky vinic v té či oné lokalitě, mimořádné a stabilní podnebí, oblast přírodně chráněná ze všech světových stran, to jsou výhody stojící na straně vinařů ve Ventisqueru. Od severu stráží zemi poušť Atacama, na západě Tichý oceán, východně Andy a z jihu potom Antarktida. Tyto přirozené hranice dávají záruku nejvyšší bezpečnosti vinic před ataky všemožných škůdců či chorob. Úzkostlivé hospodaření s vodou pak zajišťuje dostatek vláhy po celou vegetační dobu.

Největším trumfem Ventisquera jsou však lidé. Disciplína ve vinohradech, respekt k terroiru, výsostná péče o révu, to jsou metody těch, kdo připravují optimální surovinu pro sklepmistry v úžasném sklepě třetího tisíciletí. Na co z oblasti nejprogresivnějších technologií si jen vzpomenete, všechno zde mají k dispozici. Když přidáte mimořádný zápal všech pro co nejlepší výsledek, není potom divu, že zdejší vína sbírají medaile po celém světě.

Působivé párování Že i v monstrózních vinařských kolosech lze produkovat mimořádná vína, je vidět na vzorku asi nejpodařenějšího bílého z portfolia sklepa. Jde o Sauvignon Blanc Reserva 2011 Casablanca Valley, který se představuje světlounce žlutou barvou se zelenkavými pablesky. Mimořádná čirost dává vyniknout světelným hrám a jiskřivému optimismu pro oko pijákovo. Provokující kytka je plná atraktivních vůní. Zprvu je to bez, který nos zahrne svým poměrně důrazným projevem. Za ním se postupně víc a víc prosazují tóny tropického ovoce, z nich pak především vůně grepů. Vše je navíc oděno v živoucí dotek pikantu kyselin.

V ústech se rozvine příjemná hra. Relativně bohatší v těle – oproti minulému ročníku předkládá víno opulentní soubor chutí, poskládaných z mnoha aspektů. V prvním plánu se objeví – stejně jako v nose – intenzivní part černého bezu. Vzápětí však „dorovnává“ grep, stopově akcentovaný lehkou, neznásilňující mineralitou. V samém závěru dlouhého svěžího odeznívání potom vstoupí do partie patrná podpora reveňových příchutí. Spolu s uměřenými, avšak důraznými a báječně vybalancovanými kyselinami dostává doušek ten pravý náboj svěží, živé dohry, který z něj činí báječný nápoj pro slunečné letní dny.

Vinaři ve Ventisqueru hodně dbají na co nejlepší párování s jídlem. Ze všech jimi nabízených doporučení je nejpůsobivější to, když sauvignon doprovází čerstvé ceviche, nejlépe z ryb ulovených v chladném Humboldtově proudu. Tahle kombinace odhalí všechno kouzlo pikantního, přesto však elegantního a umně vyladěného vína.

Sauvignon Blanc Reserva 2011 Casablanca Valley – Vina Ventisquero Použité odrůdy Sauvignon Blanc Casablanca 100 % Školení až šest měsíců v nerezových nádržích na jemných viničních kalech; po stočení další alespoň měsíc na lahvi

Alkohol 13 %

Vývojový potenciál víno doporučené k pití ihned; je vhodné vypít ho před nasazením dalšího ročníku na trh

Distributor pro ČR www.vinoandino.cz

O autorovi| Milan Ballík, spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít