Oranžové komando

07. dubna 2015, 00:00 - Jan Novotný
07. dubna 2015, 00:00

Třicátníci z ČSSD obsazují klíčové funkce ve státě. Do exekutivy jim otevírá dveře premiér Sobotka i služební zákon

Jsou Sobotkovou odpovědí na obrovskou poptávku po odborně zdatných, charismatických a pokud možno mladých politicích, kterou se dosud snažil vyplnit především Andrej Babiš a hnutí ANO. Mají západní styl, studovali na prestižních zahraničních univerzitách nebo působili v důležitých nadnárodních institucích. Mohou se pochlubit světovým rozhledem, nejsou omezeni jen na české problémy. Netáhnou se za nimi žádné skandály z veřejné sféry ani je nemají zapotřebí. V privátním sektoru by si jistě vydělali mnohem více. A že je bude přitahovat zrovna sociální demokracie, v nedávné éře Jiřího Paroubka zkostnatělá populistická partaj, to je v Česku novinka.

Krátí se čas Teď jim do vládních úřadů otevírá dveře služební zákon; do začátku jeho účinnosti zbývají pouhé tři měsíce. Krátí se tak čas na to, aby ČSSD prosadila do úřednických postů co nejvíce svých lidí bez složitých procedur a výběrových řízení, které budou po účinnosti služebního zákona nutné.

Z nadějných socialistů nastupují do klíčových funkcí i vyloženě političtí nominanti.

Třeba Jakub Landovský. Osmatřicetiletý náměstek ministra obrany pro legislativu byl na post jmenován před měsícem jako politik, nikoli jako úředník. To už napovídá, že s ním premiér Bohuslav Sobotka počítá na mnohem důležitější funkce, na které je třeba mít dobré postavení ve straně. Podle informací týdeníku Euro by se mohl stát v budoucnu ministrem obrany nebo spravedlnosti.

O svých ambicích ale přesto příliš mluvit nechce. Dříve se přitom rád bavil například o zákulisí pražské sociální demokracie, odkud byl před několika lety za kritiku poměrů málem vyloučen. Teď je ale nová doba. „Vše, co řeknu, musím pečlivě konzultovat s panem ministrem a s tiskovým odborem,“ uhýbá jasným odpovědím.

Landovského politická kariéra rozhodně nebyla přímočará. Do ČSSD vstoupil v roce 2006, když se strana ocitla v opozici a jejím předsedou byl Jiří Paroubek, který měl za sebou zásah na CzechTeku. Strana nebyla pro mladé vůbec atraktivní. Do sociální demokracie navíc vstupoval člověk s pověstí malostranského dítěte, rodinného přítele Karla Schwarzenberga a studenta Oregon State University. Pochopitelně brzy narazil. Na výsluní se právník, politolog a syn slavného herce začal vracet až po Paroubkově odchodu z čela strany, cesta vedla spíše přes odborné komise a volební štáby. Před třemi lety pomáhal Jiřímu Dienstbierovi v prezidentské kampani, ale teď už nepatří do úzkého okruhu jeho spojenců. Jejich vztahy výrazně ochladly. Mimo jiné proto, že Landovský je na rozdíl od Dienstbiera schopen uzavírat i pragmatická spojenectví.

Americké kouzlo Landovský na ministerstvu obrany vystřídal ve funkci legislativního náměstka další vycházející levicovou hvězdu Jakuba Kulhánka, dnes náměstka na ministerstvu zahraničí. O jeho postavení a schopnostech svědčí to, že na obraně dělal o sedm let staršímu Landovskému nadřízeného. Právě KulháOranžové nek, absolvent mezinárodních vztahů na washingtonském Georgetownu, dokázal loni při návštěvě Bohuslava Sobotky v USA téměř nemožné. V jednom z nejprestižnějších amerických časopisů pro diplomaty Foreign Policy vyšel článek českého premiéra. Dosud nevídaná věc.

Kulhánek nezastírá ambice být jednou z hlavních tváří české diplomacie. „V současné době se naplno věnuji pozici náměstka ministra zahraničí. Nicméně politika mě vždy zajímala a samozřejmě uvidíme, co přinese budoucnost,“ nechává si Kulhánek otevřený prostor pro politický vzestup.

Jeho kolega náměstek z Černínského paláce, dvaatřicetiletý Lukáš Kaucký, řídí vlivnou konzulární agendu. Bývalý šéf mladých sociálních demokratů, někdejší pražský radní pro kulturu a ředitel kabinetu ministra zdravotnictví Němečka už má ve svém věku za sebou bohatou politickou kariéru. Do Černínu nastoupil loni v srpnu. Do funkcí ho katapultovalo spojenectví s hlavními aktéry pražské sociální demokracie, ale třeba i „uvědomělý postoj“ při lánském puči.

Velký prostor nabízí kádrové rezervě socialistů státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Z bruselského think tanku Centre for European Policy Studies si například přivedl mladého absolventa londýnské LSE a pařížské Sciences Po Aleše Chmelaře. Tento mladý sociálnědemokratický ekonom patří mezi největší naděje ČSSD v oblasti financí. Dalším těžištěm mladých socialistů je ministerstvo práce a sociálních věcí, jehož šéfka Michaela Marksová Tominová se ráda obklopuje zejména Idealisty, radikálnější odnoží mladých sociálních demokratů. l

Socialistické naděje Jakub Kulhánek (31) náměstek ministra zahraničí pro bezpečnostní a multilaterální záležitosti Jakub Landovský (38) náměstek ministra obrany pro legislativu Lukáš Kaucký (32) náměstek ministra zahraničí pro provozní a konzulární záležitosti

Martin Pros (42) náměstek ministra financí pro mezinárodní vztahy a finanční trhy Lenka Teska Arnoštová (40) náměstkyně ministra zdravotnictví pro legislativu Tomáš Prouza (41) státní tajemník pro evropské záležitosti

Zuzana Jentschke Stöcklová (38) náměstkyně ministryně práce a sociálních věci pro sociální a rodinnou politiku Aleš Chmelař (27) hlavní ekonom evropské sekce Úřadu vlády Michal Pícl (29) vedoucí oddělení ekonomickosociálních analýz Úřadu vlády

Marek Ondroušek (29) ředitel odboru analýz a informací Úřadu vlády Anna Kárníková (30) zástupkyně ředitele odboru poradců a poradkyň Úřadu vlády Jakub Kubát (30) ředitel kanceláře ministra zdravotnictví

Lucie Válová (32) vedoucí oddělení rovných příležitostí a sociálního bydlení ministerstva práce a sociálních věcí

O autorovi| Jan Novotný • novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Opel Insignia GSi sice nemá šestiválec, ale na Ringu je o 1…
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských kombíků
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit. Vznikne pouze 30 exemplářů
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít