Oranžová slabina

02. listopadu 2015, 00:00 - Jan Novotný
02. listopadu 2015, 00:00

Sobotka vymění lídry v polovině krajů a vyjednává o příměří s Michalem Haškem

Kraje měly být výkladní skříní modernizované sociální demokracie. Právě na nich chtěli socialisté předvést, že si zaslouží a dokážou řídit i stát. Dlouholetá nadvláda v krajích ale přinesla straně trpké zkušenosti. Místo vzpruhy se kraje ukázaly být největší slabinou Sobotkovy vysněné moderní levice.

Počet hejtmanů či radních, kteří prošli nejrůznějšími skandály, je zarážející. Za posledních sedm let bylo pět oranžových hejtmanů prověřováno či vyšetřováno policií, jeden skončil ve vazbě a byl nepravomocně odsouzen, okolo řady z nich se objevují podezřelé finanční toky. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka počítá s tím, že se oproti posledním krajským volbám vymění minimálně šest ze třinácti krajských lídrů. To nesvědčí o příliš úspěšné politice stávajících regionálních politiků. „Po osmi letech ve vedení krajů přináší život a demokratická strana přirozenou změnu,“ interpretuje Sobotka výrazný zásah do kandidátek.

HAŠEK NA HRANĚ

Od krajských voleb nemůže ČSSD čekat nic jiného než tvrdé účtování. Strana může ztratit téměř polovinu ze svých jedenácti hejtmanů. Na posty ve vedení krajů zaútočí především hnutí ANO. A právě kvůli možné kandidatuře jednoho z nejpopulárnějších politiků ANO – brněnského primátora Petra Vokřála – na jihomoravského hejtmana je sociální demokracie v posledních týdnech ve střehu. Stále existuje možnost odstavení hejtmana Michala Haška. Dosavadní neotřesitelný jihomoravský vůdce ČSSD je s Vokřálem v tvrdém předvolebním střetu prakticky ode dne zvolení místopředsedy ANO primátorem.

Tohoto střetu se mnozí vlivní členové ČSSD v Brně obávají a pochybnosti má i celostátní vedení v čele s dlouhodobým Haškovým rivalem Sobotkou. Premiér se o současné dění ve svém domovském kraji velmi zajímá. Podle několika zdrojů se s Haškem během října několikrát sešel právě kvůli krajským volbám.

Sobotka to nekomentoval ani neodpověděl, zda by Haška jako hejtmana podpořil. Na základě informací týdeníku Euro je však předmětem schůzek možná Sobotkova podpora Haškově kandidatuře výměnou za neútočení ze strany jihomoravského rebela.

Opatrný přístup Haška k Sobotkovi byl znát už při nedávné výzvě vedení ČSSD k odstoupení obviněného olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila. Zatímco jihočeský hejtman Jiří Zimola a jeho pardubický kolega Martin Netolický se jednoznačně postavili proti Sobotkovi, Hašek se překvapivě vyjadřoval mírněji. Uvedl jen, že Rozbořil by měl mít právo na očištění. Nešel tak do přímého střetu s premiérem, což bylo pro jeho veřejné vystupování po lánském puči typické. Hašek si je už nyní podporou Sobotky jistý. „V rámci primárních voleb nepočítám s problémem k mé nominaci ani od předsedy ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotky, ani od vedení strany,“ říká Hašek.

Potíže však mohou nastat přímo na jižní Moravě. Dosud Haškovi přislíbily podporu tři ze sedmi okresních organizací strany. „Ještě není jisté, jestli se stane lídrem. Problém je, že sociální demokracie na jižní Moravě nikoho známějšího nemá. Na druhé straně by Hašek byl snadným terčem kritiky hnutí ANO,“ popisuje aktuální dilema jeden z vlivných jihomoravských členů strany. Haškovi v poslední době nahrálo to, že se kandidatury na hejtmana vzdal bývalý náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil. Ten ještě nedávno uvažoval o tom, že by se v primárkách mohl Haškovi postavit.

Hejtmanovi tedy zbývá naklonit si na svou stranu ještě další z venkovských okresů.

V Brně získá podporu jen těžko, brněnští sociální demokraté se k němu vyjadřují z celého kraje nejkritičtěji. Sám Hašek nechce podporu od jihomoravské ČSSD přeceňovat. „Neočekávám babišovských či husákovských 100 procent podpory všech zhruba 3500 členů v kraji,“ nechal se slyšet.

Bohuslav Sobotka na podzim objížděl okresní organizace ČSSD a zjišťoval naladění místních členů. Už to svědčí o tom, jakou důležitost premiér skládání jihomoravské kandidátky přikládá. Haškovi může před volbami přitížit pochybný pronájem brněnského letiště na 50 let soukromé firmě s vazbami na KDU-ČSL. Společnost dostala do pronájmu i okolní pozemky, na kterých vydělává díky solární elektrárně. Hašek přitom odmítá zveřejnit audit, který měl smlouvu mezi firmou a krajem prověřit. Své účetnictví odmítá zveřejnit i samotná firma, ačkoli provozuje veřejné služby.

RATHOVI POHROBCI

Kromě jižní Moravy hrozí ČSSD prohra také ve středních Čechách, kde ANO nasadí jako silného lídra místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Jaroslavu Jermanovou. Ve Středočeském kraji nemají sociální demokraté zrovna příznivou pověst. Strana nabídla voličům za posledních sedm let čtyři své hejtmany: Davida Ratha, Zuzanu Moravčíkovou, Josefa Řiháka a Miloše Peteru. Posledně jmenovaný, snad už do konce volebního období poslední sociální demokrat v čele kraje, zřejmě ČSSD ve středních Čechách povede příští rok proti Jermanové do voleb.

S nástupem Petery k moci se do vedení kraje vrátili lidé spojení s bývalým nepravomocně odsouzeným hejtmanem Davidem Rathem. Sám Petera Ratha zastupoval v čele kraje ještě předtím, než exhejtmana zadržela policie kvůli podezření z korupce. V době Rathova vládnutí středním Čechám byl Petera považován za druhého nejvlivnějšího muže v kraji. Svědčil dokonce v Rathův prospěch před soudem v kauze zmanipulovaných veřejných zakázek. Podle jeho svědectví na kraji vše fungovalo transparentně.

Petera dříve působil i v orgánech několika středočeských nemocnic. Dodnes vede dozorčí radu nemocnice v Mladé Boleslavi. Některé zakázky týkající se její modernizace přitom provázela podle státních zástupců korupce. Mezi vlivné politiky ČSSD v kraji stále patří také Marek Semerád, Rathův blízký spolupracovník. Když byl Semerád vyslancem kraje v Bruselu, spoluvlastnil firmu, která za provize pomáhala obcím získat krajské a evropské dotace. Podle policie se ale ničeho nezákonného nedopustil.

ŘIHÁK DÁVÁ POD SEBE

Do krajského zastupitelstva chce příští rok kandidovat ve středních Čechách také bývalý hejtman Josef Řihák. Ten z vedení kraje odstoupil loni v červnu na nátlak svých spolustraníků. Oficiálně kvůli tomu, aby se mohl věnovat kampani k senátním volbám, v nichž však neuspěl. Josefa Řiháka přitom ČSSD nominovala na hejtmana právě proto, aby se odstřihla od lidí spojených s Rathem. Řihák však musel odejít zřejmě kvůli několika nevyjasněným kauzám, které ho provázely ještě z doby, kdy byl starostou v Příbrami.

V letech 2011 a 2012 zaměstnával Řihák na rok a půl jako svou poradkyni pro oblast volnočasových aktivit dětí a mládeže a v oblasti prevence kriminality mládeže svoji sestru Jiřinu Kaiserovou. Pochybná byla hlavně její kvalifikace. Kaiserová si až později během působení v politice dodělala maturitu. Řihákova éra v Příbrami přinesla mnoho dalších kontroverzí. Velký poprask způsobil prodej budovy I. polikliniky koncem roku 2011. Radnice ji i přes protesty za podivných okolností přiklepla za 20,5 milionu korun firmě Triticum.

Prodejem se zabývala i policie, podle níž město jednalo „trestuhodně“, případ ale přesto odložila. Policista, jenž vyšetřování odložil, po zvolení Řiháka hejtmanem odešel do úřadu Středočeského kraje, kde se stal šéfem Odboru veřejných zakázek.

Poté, co Řihák loni neuspěl v senátních volbách, zůstal bez práce jen pár dní. Na začátku listopadu ho krajské zastupitelstvo zvolilo do uvolněné funkce předsedy Komise rady kraje pro majetek. Získal tak plat 75 tisíc korun. Ve funkci nahradil svou předchůdkyni ve vedení kraje Zuzanu Moravčíkovou, která se stala náměstkyní hejtmana pro investice.

„Tato uvolněná funkce byla zřízena krajským zastupitelstvem už v listopadu 2012. Není to žádná moje trafika. Kdybych tam nešel já, šel by tam jiný zastupitel za ČSSD,“ tvrdí Řihák, který se po volbách může do vedení kraje zase vrátit.

Ve většině krajů už sociální demokracie zná své lídry, nebo alespoň pravděpodobné kandidáty. Nejasná je zatím situace v Libereckém a Zlínském kraji, kde post hejtmana nebude obhajovat Stanislav Mišák. Zcela nepřehledná zůstává budoucí kandidátka v Olomouckém kraji, kde se zatím v hejtmanském křesle opevnil obviněný Jiří Rozbořil. l

Za posledních sedm let bylo pět oranžových hejtmanů prověřováno či vyšetřováno policií, jeden skončil ve vazbě a byl nepravomocně odsouzen, okolo řady z nich se objevují podezřelé finanční toky.

O autorovi| Jan Novotný • novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít