Opus Dei poradenství

11. července 2016, 00:00 - Vladan Gallistl
11. července 2016, 00:00

Poradenská firma v tichosti investuje miliardy dolarů. Využívá přitom svou bohatou síť kontaktů

Pokud by podobnou věc udělala mocná banka Goldman Sachs, která v očích mnoha lidí symbolizuje zlo z Wall Streetu, dostalo by se jí zdrcující kritiky. Americké úřady by zahájily rozsáhlé vyšetřování, zda se nestalo něco nekalého. Poradenský gigant McKinsey je v klidu, přestože v absolutním utajení řídí vlastní investiční odnož, která využívá přinejmenším sítě bývalých partnerů, působících v současnosti ve vrcholném managementu největších firem na světě.

Na vedlejší aktivity konzultantské firmy upozornil před nedávnem deník Financial Times. Názorným příkladem může být obchod z roku 2012, na němž investiční odnož McKinsey – MIO Partners – spolupracovala s prominentními americkými finančníky Paulem Singerem, Louisem Baconem a Johnem Paulsonem. Šlo o soukromou firmu jménem National Bank Holdings (NBH), která skupovala malé americké banky a právě se chystala na burzu.

K takovému obchodu po boku finančnické elity by se běžný investor asi nedostal. MIO se však mohlo opřít o blízké osobní vazby – šéf představenstva NBH Frank Cahouet spolupracoval s McKinsey na restrukturalizaci Mellon Bank a později najal do svého týmu partnera McKinsey.

Podobné kontakty otevírají MIO, které spravuje aktiva v hodnotě 9,5 miliardy dolarů, cestu k dalším příležitostem. „Souvisí to s filozofi í McKinsey, která považuje síť svých bývalých zaměstnanců za aktivum.

Vyvolává to otázku, zda se nejedná o střet zájmů,“ komentoval to pro Financial Times (FT) profesor Joe O’Mahoney z Cardiff Business School a bývalý konzultant.

Čínská zeď v kanceláři

McKinsey je poradcem největších světových koncernů, díky čemuž se dostane k řadě informací, k nimž nemají ostatní investoři přístup.

Jakoukoli neregulérní výhodu však popírá. MIO je po dle vyjádření nejmenovaného mluvčího firmy „řízeno nezávisle a všechny jeho aktivity jsou odděleny od konzultačních projektů McKinsey, například jsou oddělené kanceláře a IT systémy“. MIO také tvrdí, že přímo neinvestuje do cenných papírů firem, které se veřejně obchodují. Těžko však věřit v absolutní oddělení činností dvou větví téže firmy, takové „čínské zdi“ fungují nejlépe na papíře. Řada investic firmy MIO Partners každopádně ukazuje na spolupráci s bývalými pracovníky McKinsey. Investiční odnož firmy podle FT investovala do soukromého fondu Northgate, který řídí bývalý zaměstnanec McKinsey i MIO Hosein Khajeh-Hosseiny. MIO kontrolovalo také akcie fondu Pacific Alliance Opportunity Fund, na jehož založení se podílel bývalý pracovník McKinsey v Hongkongu.

Ostatně v zájmu partnerů (a to i bývalých) McKinsey je, aby MIO prosperovalo co nejlépe. A to se daří nadmíru dobře. Vlajková loď MIO – fond Compass Special Situation Fund (CSSF) – má výsledky, které by mu záviděl leckterý hedgeový manažer. Za posledních 25 let – krize nekrize – neskončil v zisku jenom jednou.

A například v roce 2014, kdy hedgeové fondy v průměru vydělaly okolo čtyř procent, CSSF zhodnotil prostředky o téměř 14 procent.

Srovnatelné výsledky měl leda tak legendární hedgeový manažer Steve Cohen, jehož firma SAC Capital ovšem dostala rekordní pokutu 1,8 miliardy dolarů za to, že její zaměstnanci zneužívali neveřejné informace při burzovních obchodech. S insider tradingem měl potíže i bývalý šéf McKinsey Rajat Kumar Gupta, který si za něj odseděl v americkém vězení dvouletý trest. Kvůli stejnému prohřešku byl v Česku popotahován i další bývalý partner McKinsey Alan Svoboda. Vyšetřování tehdejšího obchodního ředitele ČEZ kvůli neobratným spekulacím s akciemi energetické firmy ale policie nakonec vyhodnotila jen jako přestupek. A díky procesním chybám v rozhodování ČNB unikl i půlmilionové pokutě.

Opři se o síť

Ale ještě k MIO Partners. Investiční odnož McKinsey zaměstnává přes sto zaměstnanců a spravuje 9,5 miliardy dolarů (okolo 233 miliard korun). Z této částky představuje podle FT zhruba polovinu osobní investice bývalých a současných partnerů McKinsey. Zbytek je majetek penzijního fondu. Poradenský kolos začal investovat v roce 1985 hlavně proto, aby těm nejlepším zaměstnancům umožnil investovat a tím je udržel ve firmě.

Poradenská firma si udržuje vazby i na bývalé pracovníky, jak zmínil profesor O’Mahoney na začátku článku.

A McKinsey má vzhledem ke svému renomé a desítkám let existence skutečně vynikající síť kontaktů. Mnoho bývalých parterů navíc po odchodu z firmy nechává své peníze ve správě MIO – proto mají velmi silný finanční zájem na tom, aby se MIO dařilo.

Jeden z partnerů McKinsey, nyní manažer v Evropě, pro FT popsal, jak silnou vazbu firma udržuje s bývalými zaměstnanci. „Ozvou se na vaše narozeniny, vědí všechno o vaší rodině. Své nejlepší studie posílají bývalým zaměstnancům. Jsou součástí rozvoje vašich znalostí,“ uvedl zmíněný manažer, který však zároveň upozornil na odvrácenou stranu této pozornosti. „Někdy je to trochu iritující, trochu jako Opus Dei,“ dodal.

Tenhle rozvětvený a skvěle informovaný elitní klub poradců a investorů rozhodně výborně vydělává. A když ani nejpřísnější regulátoři nekřičí, proč by s tím přestávali?

McKinsey považuje síť svých bývalých zaměstnanců za aktivum. Vyvolává to otázku, zda se nejedná o střet zájmů.

9,5 mld. USD spravuje MIO Partners. Zhruba polovinu z této částky tvoří osobní investice bývalých a současných partnerů McKinsey.

McKinsey v Česku

V Česku bývá s konzultanty firmy McKinsey nejčastěji spojována zpackaná expanze národního leteckého přepravce ČSA. V roce 2005 radili její experti vedení ČSA v čele s Jaroslavem Tvrdíkem při nákupu letadel na střední tratě. Tvrdík i na jejich doporučení objednal dvanáct Airbusů A320 za 14 miliard korun. Tímto nákupem zvýšil během dvou let přepravní kapacitu aerolinií o 60 procent. ČSA nic takového nepotřebovaly a byl to velmi špatný nápad. Tvrdíkův dluh přivedl aerolinky na pokraj krachu a nakonec je musel zachraňovat stát. Konzultanti McKinsey se „vyznamenali“ i při expanzi ČEZ do Bulharska. Zvláště manažeři CEZ Bulgaria dodnes velmi neradi vzpomínají na jejich nadstřelené prognózy skvělé budoucnosti bulharské části ČEZ. Od cílů stanovených poradci se totiž odvíjely jejich bonusy a ty byly, mírně řečeno, nevalné, protože nereálné cíle se nedaly splnit. McKinsey zpracovala také analýzu energetického zdroje ve Varně, který ČEZ před deseti lety koupil za necelých šest miliard korun. Další miliardy vložil do navýšení kapitálu firmy. Loni v lednu ji však zavřel, protože se její provoz nevyplácel. Z investice odepsala skupina ČEZ už miliardy korun. V současnosti působí McKinsey v Česku přes dvě organizační složky: McKinsey & Company, Inc. Czech Republic a McKinsey & Company, Inc. Prague. Prvně jmenovaná v roce 2014 prodělala 830 tisíc. Druhá společnost naopak vydělala před dvěma lety 13,7 milionu.

O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít