Opět Rusové a Železný - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Opět Rusové a Železný

, Jan Skřivánek,
Opět Rusové a Železný
Zdroj: Euro.cz

Květnové akce

Letošní květen se mimořádně vydařil. Jenom na aukci společnosti Meissner & Neumann sběratelé utratili 21,5 milionu korun, což je nejlepší výsledek aukce minimálně za dva a půl roku. Spokojené mohou být i další dvě velké aukční síně – 1. Art Consulting a Dorotheum. A ještě do žebříčku nejdražších děl přibyly hned dvě položky – obraz Noční Paříž ruského malíře Konstantina Korovina (5,46 milionu korun) a ženský akt Po koupeli od Rudolfa Kremličky (3,6 milionu korun).
Korovinův obraz vydražila aukční síň Meissner & Neumann za vyvolávací cenu. Ta byla ovšem na tuzemské poměry nastavena neobvykle vysoko. Jen o několik týdnů dříve se však jiný Korovinův obraz Vichy v New Yorku prodal v přepočtu za téměř 5,8 milionu korun. Šlo přitom o tentýž obraz, který byl v listopadu 2003 v Praze vydražen za necelých 2,5 milionu (opět v režii Meissner & Neumann). „Měl jsem z toho radost,“ komentuje newyorský výsledek Jan Neumann. Zklamaní podle něj nejsou ani původní majitelé. „Dobře vědí, že tenkrát to byl asi druhý nejdražší prodej na světě. Korovin je teď na vzestupu a je skvělé, že jsme tomu napomohli,“ říká Neumann.
Žádná další položka sice nepřekročila hranici milionu, o dramatické momenty však nebyla nouze. Například při dražbě předmětů z restituované sbírky prvorepublikového sběratele Zdeňka Macka. Africká soška, kterou mu ve třicátých letech daroval Jean Cocteau, se prodala za 860 tisíc korun. Vynikajícím výsledkem je také necelých 350 tisíc korun za kresbu Luďka Marolda. Práce na papíře byly na českém trhu dlouho podhodnoceny, podle Jana Neumanna se však situace už začíná měnit.
Hlavním lákadlem druhé letošní aukce společnosti Dorotheum byl obraz Po koupeli od Rudolfa Kremličky. Nejvyšší cenu 3,6 milionu korun za něj nabídla Magdalena Juříková, kurátorka sbírky Vladimíra Železného. Expert aukční síně Jan Nízký poznamenal, že obraz patří mezi Kremličkova nejlepší díla. Cenu zvyšovala i jeho dobrá provenience. Pochází z pozůstalosti předválečného pražského galeristy Huga Feigla a od konce 30. let byl v soukromé sbírce ve Spojených státech.
Druhou nejdražší položkou aukce se stalo rozměrné plátno Krajina s poustevnou, dílo některého z vlámských krajinářů z počátku 17. století, prodané za 960 tisíc korun. Vedle obrazů a starožitností zařadilo Dorotheum tentokrát do své nabídky i kolekci fotografií Josefa Sudka. Prodaly se všechny, vesměs za výrazně vyšší cenu, než za jakou byly vyvolávány; snímek zasněžené zahrady u Sudkova ateliéru na Újezdě za 84 tisíc korun. Nečekaná bitva se strhla o skříň ve stylu biedrmeieru, jejíž cena se vyšplhala ze 60 na 320 tisíc korun (s aukční provizí přes 380 tisíc).
Bez výrazných cenových rekordů a překvapení skončila aukce společnosti 1. Art Consulting. Obraz Bohumila Kubišty Krajina s vřesovištěm, který byl s vyvolávací cenou 4,3 milionu korun nejdražší položkou aukce, se neprodal. „Čím to, nevím. Je to superkvalitní obraz, ale není nijak velký a není podepsaný, možná proto. Cena byla asi také příliš vysoká,“ míní majitel aukční síně Jiří Rybář. „Tohle ale stejně dělám hlavně kvůli vám novinářům,“ dodává, „byla to velice úspěšná aukce, ale každého zajímají jen rekordy.“ Kubištův obraz byl dražen s poznámkou, že k dosažené ceně bude účtována pouze snížená pětiprocentní provize. Kdyby se prodal za vyvolávací cenu, nevydělala by na něm aukční síň víc než na obraze prodaném jen za 1,4 milionu korun.
Za více než milion korun se na aukci 1. Art Consulting prodaly dva obrazy – Koupání od Josefa Čapka (1,6 milionu) a raný obraz Emilla Filly Žebrák (1,04 milionu). Nejvýraznější cenový nárůst zaznamenala čtyřiceticentimetrová kolorovaná soška od Antonína Procházky, jejíž cenu dražitelé vyhnali až na necelých 350 tisíc korun, více než šestinásobek vyvolávací ceny.

Konstantin Korovin: Noční Paříž (1929)
technika: olej na plátně
rozměry: 81 x 60 cm
prodáno: 5 460 000 Kč

Rudolf Kremlička: Po koupeli (1919)
technika: olej na plátně
rozměry: 83,8 x 72,5 cm
prodáno: 3 600 000 Kč