Opatrná mobilizace

08. prosince 2014, 00:00 - Petr Weikert
08. prosince 2014, 00:00

Sociální demokracii mají zpátky na výsluní dovést Sobotka a Chovanec

Sociální demokraté právě začínají znovu budovat svoji budoucnost. Vítězové minulých sněmovních voleb, kterým povážlivě klesají preference, se musejí naučit fungovat v éře dominantního Andreje Babiše a jeho hnutí ANO. Členové ČSSD v krajích nyní nominují své koně, kteří budou už za pár měsíců bojovat na sjezdu o vedení partaje. Vedení strany by se mohlo obměnit až z poloviny. A sjezd se dost pravděpodobně ponese ve znamení jedné vycházející hvězdy – Milana Chovance.

Nový tahoun Příběh Milana Chovance je velmi zajímavý a může se stát pro ČSSD důležitým impulzem, který straně přispěje v jejím novém životě. Chovanec se coby někdejší plzeňský hejtman vypracoval z komunálu. Jen málokdo si dnes už vzpomene, že ještě jako perspektivní plzeňský zastupitel stihl tříletý bakalářský obor na tamních právech vystudovat za devět měsíců poté, co tam přešel z kurzu celoživotního vzdělávání. Dnes Chovanec tento titul nepoužívá a studium považuje za svoji největší chybu.

Kromě zázemí v regionu má i blízko k prezidentu Miloši Zemanovi – a ČSSD pupeční šňůru ke svému bývalému předsedovi potřebuje. Straně to dovolí se vůči němu vymezit, což je v očích veřejnosti v poslední době důležité, na druhé straně pevná vazba k prezidentovi bude znamenat, že nepropukne otevřený boj. Obojetnou roli nyní musí zastávat Bohuslav Sobotka, což není pro ČSSD dobře.

A je také dost zřetelně znát, že to premiéra přestává bavit a ztrácí s prezidentem trpělivost. Z hejtmana Chovance se stal ministr vnitra díky tomu, že vyvrátil lež svých spiklenců, se kterými byl po volbách na původně zapřené schůzce v Lánech. Bohuslav Sobotka ho pak vzal mezi své nejbližší, protože nebýt jeho, zřejmě by dnes premiérem nebyl.

Jasní favorité Podle dosavadních výsledků nominací z krajů a podle poznatků lidí zevnitř strany je o Sobotkovi i Chovancovi už nyní jasno. Zatímco předseda obhájí svůj post, z Chovance bude první místopředseda. V jeho kariéře to přitom zcela jistě nebude poslední zastávka.

Z krajů, které už mají nominační volby za sebou, vyhrálo duo Sobotka–Chovanec v Královéhradeckém, Pardubickém a na Vysočině.

Jen jižní Morava hejtmana Michala Haška chce vedle Sobotky raději Haškova kolegu z lánského puče Jeronýma Tejce. Hašek i Tejc po lánském faux pas opustili své funkce, stejně jako další z aktérů, Zdeněk Škromach. Sám hejtman Hašek se do vysoké stranické politiky vracet zatím nehodlá. Jižní Morava na rozdíl od ostatních krajů ani nenominovala své kandidáty na řadové místopředsedy.

Ze Sobotkova pohledu jsou ale důležité nominace z Vysočiny. Kromě něho a Chovance získali nominaci Jiří Dienstbier, Michaela Marksová Tominová, Martin Starec, Jan Hamáček, Milan Štěch a Lenka Teska Arnoštová. „Lidé, kteří dostali podporu na Vysočině, jsou ti, které si velmi dobře dokážu v budoucím vedení sociální demokracie představit,“ komentoval Sobotka volbu. Ještě jedno jméno by ale předseda ve vedení své strany rád viděl – ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Z Hradce i Pardubic podporu má a následovat budou pravděpodobně i další nominace.

Naopak Alena Gajdůšková se bude muset se stranickým postem rozloučit. Nejenže neprošla do Senátu, ale její vyjednávací roli u církevních restitucí hodnotí kolegové také velmi rozpačitě.

Hlavně nepopudit Babiše Vedle Zaorálka a Chovance či Marksové Tominové ve vedení strany neusedne také jeden ministr – šéf zdravotnictví Svatopluk Němeček. Ačkoli na stranický post pomýšlel, v posledních týdnech dostal od Sobotkových lidí varování, aby si o místopředsedu neříkal. Důvodem mají být jeho spory se šéfem koaličního hnutí ANO Andrejem Babišem. Němečkovo jméno vygradované v hierarchii ČSSD by mohlo Babiše ještě více popudit, straníci se navíc obávají, jak dopadne Babišovo trestní oznámení na bývalou Němečkovu nemocnici v Ostravě kvůli nejasným nákupům.

Přízrak Andreje Babiše bude zcela jistě obcházet i na březnovém sjezdu strany v Praze. Ten bude v mnohém jiný než ty předchozí.

Bohuslav Sobotka bude chtít co největší podporu získat u pléna, které bude nafouknuté o 20 procent, tedy u zhruba 770 delegátů. Delegáty navíc nevyšlou kraje, jako tomu bylo v minulosti, ale okresní organizace.

Dosud neozkoušený tah se však může Sobotkovi nakonec i nevyplatit. V regionech se může skrývat leccos, jak ukázala například podpora duchcovské buňky radikální Dělnické straně sociální spravedlnosti, za niž se nakonec postavila i ústecká krajská ČSSD.

Babišův duch je navíc velkým argumentem pro Sobotkovy odpůrce. To pod jeho vedením strana ztrácí už dlouhé měsíce preference a aktuálně je za ANO až druhá. Jde jen o to, jestli Sobotkovi odpůrci před sjezdem zatroubí do útoku, nebo počkají, až ministr Babiš premiéra Sobotku úplně převálcuje, aby mohli ČSSD v klidu převzít. l

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít