Opakování starých chyb

22. září 2014, 00:00 -
22. září 2014, 00:00

Dodavatelé si izolované resortní IT systémy nevymýšlejí. Ty jsou dílem ministerstev samotných

Návrh novely školského zákona schválený vládou 27. srpna 2014 je typickým příkladem přetrvávání nedokonalostí v přípravě nové legislativy. Je ukázkou opakování stejných chyb z minula, kdy si každý resort připravuje zákon sám – důsledkem jsou opět další izolované IT systémy.

Příprava zákonných norem by měla být již v počáteční fázi společným dílem když ne všech, tak alespoň několika základních resortů.

Minimálně resortu ? nancí kvůli dopadu na rozpočet, vnitra kvůli koordinaci a přípravě budování informačních systémů, resp. zhodnocení využití stávajících systémů a spravedlnosti v roli „hlídače“ legislativy. Pak se nemůže stát, že jedním z důsledků nového zákona je kromě jiného například nutnost vytvoření dalšího izolovaného informačního systému.

Přitom nemluvím o ničem novém. Vnitru vyplývá role koordinátora informačních a komunikačních technologií minimálně z kompetenčního zákona. A i kdyby nevyplývala, už jen z podstaty věci by jako resort zodpovědný za e­government měl být včas informován o návrzích nových legislativních norem dříve, než mu z nich vyplyne povinnost zajistit provoz nějakého nového IT systému. Tehdy je již pozdě cokoli upravovat, většinou je již známa lhůta účinnosti zákona a na novelu není čas.

Takže ve výsledku se opět staví izolované řešení, použitelné pouze pro konkrétní agendu speci? kovanou v zákoně, a ne řešení univerzální, které by mohly orgány veřejné moci sdílet.

Představte si situaci, kdy již v primární fázi přípravy nové legislativní normy by byl přítomen zástupce ministerstva vnitra – Hlavní architekt e­governmentu. Ten by mohl včas rozeznat možnost využití stávajících IT systémů nebo jejich částí, případně upozornit na chyby skryté v paragrafech.

Koordinace ICT veřejné správy nemá spočívat pouze ve výtkách, co v návrhu zákona chybí. Má se naopak zaměřit na potvrzení správnosti, doplnění chybějícího a v neposlední řadě opravu chyb. Ve výsledku by pak realizace pomocných IT systémů pro zajištění procesů plynoucích z této legislativy byla rychlejší a levnější.

Vydělali bychom na tom všichni – daňový poplatník, příslušný resort odpovědný za legislativní normu, koncový uživatel čerpající služby IT systému a v neposlední řadě rovněž IT segment.

IT je ve veřejné správě vnímáno téměř jako škaredé slovo, ne­li nadávka. Je medializováno jako základní zlo odpovědné za plýtvání ? nančními prostředky veřejné správy. Často ale neprávem. IT dodavatelé si nevymýšlejí izolované resortní IT systémy. Ty jsou dílem resortů samotných.

O autorovi| výkonný ředitel, Newps.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít