Odposlechnuto v Ostravě

29. května 2017, 00:00 - HRB
29. května 2017, 00:00

Ostravský soud už několik měsíců rozplétá kauzu pojmenovanou po tamním podnikateli Martinu Dědicovi. O co v ní vlastně jde?

Takzvaná kauza Dědic na jaře 2014 paralyzovala nervová vlákna severomoravské ČSSD a přinutila spin doktory Lidového domu vyvinout maximální úsilí, aby tradiční voličskou baštu sociálních demokratů neuchvátila jiná partaj. Místní potentáti z ČSSD se na základech tohoto případu přitom „sekají“ dodnes.

Vyšetřovatelé tvrdí, že podnikatel Dědic a lidé kolem něj měli ovlivňovat veřejné zakázky a přijít si tím na více než 30 milionů korun. Vyjma Dědice stojí před soudem Břetislav Pavelek, Jaroslav Křemen, Jiří Hána, Roman Gavanda, Tomáš Dohnal, Břetislav Čížek a Petr Greš. Měli se dopustit sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, přijetí úplatku, legalizace výnosů z trestné činnosti či podplácení. Obžalovány jsou i čtyři firmy, ve kterých zmínění muži pracovali. Jedná se o společnosti Business Advisor, Pragoimex, Martek Medical (dnes Perfect Distribution) a Vostav Morava.

Podle obžaloby měl Dědic v letech 2008 až 2013 s pomocí firmy Business Advisor zajistit firmám vítězství ve veřejných zakázkách, za což měl dostat odměnu coby platbu za poradenskou činnost.

Podle detektivů Ostravu ovládl klientelismus a lobbistické vazby. To ovšem Martin Dědic v rozhovoru pro týdeník Euro odmítá. Detektivové se při vyšetřování nesoustředili pouze na Dědice, ale i na bývalého hejtmana Miroslava Nováka, náměstkyni primátora Simonu Piperkovou, radního Lumíra Palyzu či poslance Adama Rykalu. V síti, jejíž nedílnou součástí jsou hodiny odposlechů telefonů, uvízli i politici z jiných stran.

Zrádné telefony

Vše začalo podezřením protikorupční policie, že mnohamilionovou zakázku na rekonstrukci ulic v okolí ostravského nákupního centra Nová Karolina provázela korupce. Prověřování odstartovalo v únoru 2012 a podezřelí byli tři lidé - stavitel Michal Teuer a dva lokální politici z ČSSD Jiří Srba a Radim Lauko. Krátce nato se na scéně objevil zákulisní ostravský hráč Oldřich Lahoda. Muž, který se má podle policie pohybovat v herním byznysu, měl přes politické kontakty ovlivňovat snahy o omezení heren v moravskoslezské metropoli. Policie označila tyto lidi za organizovanou zločineckou skupinu, která vznikla po komunálních volbách v roce 2010, kdy byli do pozic náměstků ostravského magistrátu dosazeni sociální demokraté Jiří Srba, Aleš Boháč a Dalibor Madej z ODS.

„V rámci prověřování je zadokumentováno, že shora jmenovaní jsou fakticky řízení Oldřichem Lahodou. Srba a Boháč se osobně účastní schůzek, které Lahoda svolává.

Těmito schůzkami se snaží ve svůj prospěch koordinovat vztahy zastupitelů jednotlivých městských obvodů a s náměstky primátora,“ popsali údajnou kriminální činnost detektivové. Jejich dosazení měl podle policistů zařídit sám Lahoda. Pak už následovaly žádosti o odposlechy jedna za druhou.

Síť údajných podezřelých se začala vydatně rozšiřovat. V odposleších se časem objevila tehdejší náměstkyně primátora Simona Piperková, která čile komunikovala s podnikatelem Martinem Dědicem. Policie mezi nimi podle svých poznatků zaznamenala 1431 telefonních spojení a soustředila se na společnost Business Advisor spojovanou s Dědicem. „Zpřehledu plateb ve prospěch společnosti Business Advisor byly do usnesení ozahájení stíhání zakomponovány jen ty, u nichž policie prověřováním získala dostatek skutečností prokazujících vliv Martina Dědice na zadavatele Městskou nemocnici Ostrava a dopravní podnik“ napsal detektiv Arnošt Pivovarčík. Dědic tak měl získat zhruba 40 milionů korun. Údajně za fiktivní poradenství, ale podle policie za prosazení zakázek.

V usnesení o zahájení stíhání policie zmínila i další kontrakty, na nichž se firma Business Advisor (jeden čas byl Dědic jejím akcionářem) coby poradce nebo subjekt poskytující kontrolu zakázek podílela.

Z těchto kontraktů mělo do Dědicovy společnosti přitéct více než 25,7 milionu korun. Mělo jít o zakázky na mošnovském letišti, v Dopravním podniku Ostrava, na rekonstrukci silnice v části Nového Jičína, nákup autobusů pro město i pro firmu provozující regionální dopravu v kraji. Před soud se nakonec dostaly jen zmíněné první tři zakázky pro dopravní podnik a městskou nemocnici.

Hra o Nováka

Podle policie Dědic za posledních deset let do zatčení vykázal příjmy necelý milion a půl a na dani odvedl 30 tisíc korun.

K dispozici měl mít ale částku přesahující 40 milionů korun. Policie zajistila hotovost necelých deset milionů. V bezpečnostní schránce pak čtyři brilianty, policejním odhadem v hodnotě 3,6 milionu.

V Nizozemsku koupil 1250 kusů akcií za deset milionů korun. Za částku přesahující sedm milionů si s manželkou pořídili byt v komplexu Golf Gardens na Mallorce.

Dědic ovšem tvrdí, že policie i dozorující státní zástupce Vít Koupil od začátku vyšetřování pracují se smyšlenými důkazy a indiciemi (více v rozhovoru).

Politické konsekvence takzvané kauzy Dědic přetrvávají dodnes, dva nesmiřitelné tábory v ostravské ČSSD totiž stále válčí. Část jednoho z nich reprezentuje syn už zmiňovaného zákulisního hráče Oldřicha Lahody, který se trestnímu stíhání vyhnul. Podle Dědice jde o uměle naplněnou buňku, která má za cíl svrhnout předsedu krajské stranické organizace ČSSD a exkomunikovat bývalého hejtmana Nováka ze strany. Před pár dny Novákovo vyloučení navrhli členové okresního výkonného výboru. Novák na to zareagoval razantně: „Nehodlám nikterak komentovat rozhodnutí ambiciózních bláznů“ Anavrhl přeregistrování členů ostravské ČSSD.

Kauza pojmenovaná po Martinu Dědicovi zjevně nekončí ani projednáváním u soudu. Podnikatel, který se netají tím, že fandí „pronovákovským“ porubským sociálním demokratům, v rozhovoru tvrdí, že doufá, že jej soud očistí. 9


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Auta
Retro: Alfa Romeo 75 3.0 V6 America (1991)
Jízdní dojmy: Autobusy Isuzu
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“ se představuje v sériové podobě
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Technologie
Cnews FM: Produkty od Googlu mizí, herní obchody přibývají [podcast]
Subnautica navždy zdarma: parádní dárek nově spuštěného Epic Games Storu
Tohle je 25 nejhorších hesel roku 2018. Stále vede 123456
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Hry pro příležitostné hráče