Odposlechnuto v Ostravě

29. května 2017, 00:00 - HRB
29. května 2017, 00:00

Ostravský soud už několik měsíců rozplétá kauzu pojmenovanou po tamním podnikateli Martinu Dědicovi. O co v ní vlastně jde?

Takzvaná kauza Dědic na jaře 2014 paralyzovala nervová vlákna severomoravské ČSSD a přinutila spin doktory Lidového domu vyvinout maximální úsilí, aby tradiční voličskou baštu sociálních demokratů neuchvátila jiná partaj. Místní potentáti z ČSSD se na základech tohoto případu přitom „sekají“ dodnes.

Vyšetřovatelé tvrdí, že podnikatel Dědic a lidé kolem něj měli ovlivňovat veřejné zakázky a přijít si tím na více než 30 milionů korun. Vyjma Dědice stojí před soudem Břetislav Pavelek, Jaroslav Křemen, Jiří Hána, Roman Gavanda, Tomáš Dohnal, Břetislav Čížek a Petr Greš. Měli se dopustit sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, přijetí úplatku, legalizace výnosů z trestné činnosti či podplácení. Obžalovány jsou i čtyři firmy, ve kterých zmínění muži pracovali. Jedná se o společnosti Business Advisor, Pragoimex, Martek Medical (dnes Perfect Distribution) a Vostav Morava.

Podle obžaloby měl Dědic v letech 2008 až 2013 s pomocí firmy Business Advisor zajistit firmám vítězství ve veřejných zakázkách, za což měl dostat odměnu coby platbu za poradenskou činnost.

Podle detektivů Ostravu ovládl klientelismus a lobbistické vazby. To ovšem Martin Dědic v rozhovoru pro týdeník Euro odmítá. Detektivové se při vyšetřování nesoustředili pouze na Dědice, ale i na bývalého hejtmana Miroslava Nováka, náměstkyni primátora Simonu Piperkovou, radního Lumíra Palyzu či poslance Adama Rykalu. V síti, jejíž nedílnou součástí jsou hodiny odposlechů telefonů, uvízli i politici z jiných stran.

Zrádné telefony

Vše začalo podezřením protikorupční policie, že mnohamilionovou zakázku na rekonstrukci ulic v okolí ostravského nákupního centra Nová Karolina provázela korupce. Prověřování odstartovalo v únoru 2012 a podezřelí byli tři lidé - stavitel Michal Teuer a dva lokální politici z ČSSD Jiří Srba a Radim Lauko. Krátce nato se na scéně objevil zákulisní ostravský hráč Oldřich Lahoda. Muž, který se má podle policie pohybovat v herním byznysu, měl přes politické kontakty ovlivňovat snahy o omezení heren v moravskoslezské metropoli. Policie označila tyto lidi za organizovanou zločineckou skupinu, která vznikla po komunálních volbách v roce 2010, kdy byli do pozic náměstků ostravského magistrátu dosazeni sociální demokraté Jiří Srba, Aleš Boháč a Dalibor Madej z ODS.

„V rámci prověřování je zadokumentováno, že shora jmenovaní jsou fakticky řízení Oldřichem Lahodou. Srba a Boháč se osobně účastní schůzek, které Lahoda svolává.

Těmito schůzkami se snaží ve svůj prospěch koordinovat vztahy zastupitelů jednotlivých městských obvodů a s náměstky primátora,“ popsali údajnou kriminální činnost detektivové. Jejich dosazení měl podle policistů zařídit sám Lahoda. Pak už následovaly žádosti o odposlechy jedna za druhou.

Síť údajných podezřelých se začala vydatně rozšiřovat. V odposleších se časem objevila tehdejší náměstkyně primátora Simona Piperková, která čile komunikovala s podnikatelem Martinem Dědicem. Policie mezi nimi podle svých poznatků zaznamenala 1431 telefonních spojení a soustředila se na společnost Business Advisor spojovanou s Dědicem. „Zpřehledu plateb ve prospěch společnosti Business Advisor byly do usnesení ozahájení stíhání zakomponovány jen ty, u nichž policie prověřováním získala dostatek skutečností prokazujících vliv Martina Dědice na zadavatele Městskou nemocnici Ostrava a dopravní podnik“ napsal detektiv Arnošt Pivovarčík. Dědic tak měl získat zhruba 40 milionů korun. Údajně za fiktivní poradenství, ale podle policie za prosazení zakázek.

V usnesení o zahájení stíhání policie zmínila i další kontrakty, na nichž se firma Business Advisor (jeden čas byl Dědic jejím akcionářem) coby poradce nebo subjekt poskytující kontrolu zakázek podílela.

Z těchto kontraktů mělo do Dědicovy společnosti přitéct více než 25,7 milionu korun. Mělo jít o zakázky na mošnovském letišti, v Dopravním podniku Ostrava, na rekonstrukci silnice v části Nového Jičína, nákup autobusů pro město i pro firmu provozující regionální dopravu v kraji. Před soud se nakonec dostaly jen zmíněné první tři zakázky pro dopravní podnik a městskou nemocnici.

Hra o Nováka

Podle policie Dědic za posledních deset let do zatčení vykázal příjmy necelý milion a půl a na dani odvedl 30 tisíc korun.

K dispozici měl mít ale částku přesahující 40 milionů korun. Policie zajistila hotovost necelých deset milionů. V bezpečnostní schránce pak čtyři brilianty, policejním odhadem v hodnotě 3,6 milionu.

V Nizozemsku koupil 1250 kusů akcií za deset milionů korun. Za částku přesahující sedm milionů si s manželkou pořídili byt v komplexu Golf Gardens na Mallorce.

Dědic ovšem tvrdí, že policie i dozorující státní zástupce Vít Koupil od začátku vyšetřování pracují se smyšlenými důkazy a indiciemi (více v rozhovoru).

Politické konsekvence takzvané kauzy Dědic přetrvávají dodnes, dva nesmiřitelné tábory v ostravské ČSSD totiž stále válčí. Část jednoho z nich reprezentuje syn už zmiňovaného zákulisního hráče Oldřicha Lahody, který se trestnímu stíhání vyhnul. Podle Dědice jde o uměle naplněnou buňku, která má za cíl svrhnout předsedu krajské stranické organizace ČSSD a exkomunikovat bývalého hejtmana Nováka ze strany. Před pár dny Novákovo vyloučení navrhli členové okresního výkonného výboru. Novák na to zareagoval razantně: „Nehodlám nikterak komentovat rozhodnutí ambiciózních bláznů“ Anavrhl přeregistrování členů ostravské ČSSD.

Kauza pojmenovaná po Martinu Dědicovi zjevně nekončí ani projednáváním u soudu. Podnikatel, který se netají tím, že fandí „pronovákovským“ porubským sociálním demokratům, v rozhovoru tvrdí, že doufá, že jej soud očistí. 9

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
"Matka" Kooperativy v zisku 11,65 miliard Kč
Lidé si na bydlení půjčují čím dál víc
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Jak získat peníze ze životního pojištění?
Nový hit sociálních dávek? Během února přes 2 tisíce žádostí o otcovskou
Auta
Volkswagen Touareg 2018 má „chytrá“ světla a nechal si…
Elektrické BMW i4 dorazí za dva roky s dojezdem 550 až 700 km
Kvíz: Poznáte tato sportovní kupé?
Test deseti žárovek H7: Kterou vybrat, abyste za tmy viděli co nejlépe?
Sledujte odhalení Volkswagenu Touareg živě dnes od 10:00
Technologie
Seagate předvádí pevné disky Mach.2 s technologií Multi Actuator: rychlosti až 480 MB/s
Návod krok za krokem: Jak deaktivovat nebo smazat účet na Facebooku
Nejpopulárnějším českým internetovým obchodem je Onlineshop
Máte chuť na formule? Stáhněte si zdarma F1 2015. Ale pospěšte si
Pozor na GeForce MX150 v noteboocích, Nvidia pod stejným jménem prodává pomalejší model
Hry pro příležitostné hráče