Odposlech

15. května 2017, 00:00 -
15. května 2017, 00:00

Z ministryně poslankyní Odstupující ministryně školství Kateřina Valachová zažila minulé úterý perné odpoledne. Nejdříve zhruba ve dvě hodiny jednoznačně odmítla rezignaci kvůli dotační kauze své náměstkyně. O tři hodiny později se však objevila v médiích znovu, aby odvolala, co právě potvrdila. Během těchto tří hodin podle důvěrných informací redakce Odposlechu došlo k intenzivní komunikaci mezi Valachovou, premiérem Bohuslavem Sobotkou (který je jí vposledních měsících velmi blízký) a také šéfem sněmovny Janem Hamáčkem, jedničkou kandidátky ČSSD ve Středočeském kraji. Šlo o to, zda se za Valachovou vedení strany jednoznačně postaví po jejím případném odstoupení z vlády.

Tuto podporu Valachová potřebovala, protože ve středních Čechách neunikla kritice za své působení v čele resortu a někteří dravci z nižších pozic kandidátky ji chtěli před několika dny sesadit. Premiér Sobotka i šéf středočeské ČSSD Hamáček ale Valachové slíbili nejen vnitrostranickou, ale i veřejnou podporu a zároveň jí na oplátku „doporučili“, aby z postu ministryně odstoupila. Tím podstatně vylepšila ČSSD image vůči Andreji Babišovi, který naopak hystericky svou rezignaci odmítá. Takže vlk Andrej se nažral a politická budoucnost paní Kateřiny zůstala celá.

Kmoníčkova trhlina

Když velvyslanec Hynek Kmoníček oznámil špatnou zprávu, že prezident USA Donald Trump nepočítá s návštěvou Miloše Zemana, bylo to pro Hrad velké zklamání. Zeman si od fotky v Bílém domě sliboval tahák ve volební kampani a také formální uznání svých politických názorů. Aby bylo zklamání diplomaticky utěšeno, velvyslanec Kmoníček odůvodnil odložení návštěvy tím, že je prý Donald Trump vytížen problémy kolem KLDR. Ano, člověk by si řekl, že je to rozumný důvod. Přece jen jaderná válka za dveřmi je argument pro odsunutí zdvořilostní návštěvy, i když jde o tak světově uznávanou personu, jako je český prezident.

Drobet trhlinu ale tenhle Kmoníčkův argument dostává nyní, když svět obletěla fotka Donalda Trumpa, který se v Bílém domě přivítal s premiérem Gruzie Giorgim Kvirikašvilim. A to, ruku na srdce, žádná šajba ani spojenec v boji proti KLDR není.

Vysvětlení téhle situace mohou být dvě. Buď přestal americký prezident náhle řešit situaci kolem KLDR, nebo si Hynek Kmoníček prostě vymýšlel a Miloš Zeman není v Bílém domě vítán. Tu druhou teorii podporuje fakt, že se vytížený Trump stihl v období plánované Zemanovy návštěvy sejít ještě s prezidentem Kolumbie Juanem Manuelem Santosem.

Andrejovo kuřátko od Rumuna

V několika klubech a malých kinech po Česku se bez větší publicity promítá dokumentární film Selský rozum. Přitom se jedná o hit roku, který by měli vidět všichni - tedy odpůrci i příznivci miliardáře a stále ještě ministra financí Andreje Babiše.

Zhruba hodinu dlouhé dílo režisérů Víta Janečka a Zuzany Piussi je opravdu „výživné“. Dozvíte se v něm, že do Babišova závodu v Krahulčí vozí z Německa odřezky masa, které by na Západě použili tak maximálně k výrobě psího žrádla. U nás z nich chytrák Andrej dělá salámy.

Nebo další silný moment. Rozhovor s ukrajinskými a rumunskými gastarbeitry, kteří pracují v dalším agrofertím podniku Vodňanská drůbež. Zaměstnáni jsou prostřednictvím agentur ajejich hrubý příjem dosahuje 72 až 80 korun za hodinu.

Místní už za podobnou žebráckou mzdu nechtějí pracovat. A tak kuřátka pro Jágra krmí Rumunky.

Řídit stát jako firmu? Podívejte se, co provedl Babišův Agrofert s kdysi úspěšnou firmou Agro Jevišovice, kterou na základě nepřátelského převzetí ovládl před šesti lety. Vybil prasata i drůbež, propustil většinu zaměstnanců a budovy nechává pustnout. Z pohledu holdingu je jaksi výhodnější dovážet drůbeží a vepřové maso z Polska.

Američané a Britové po roce 1945 promítali Němcům dokumenty o plynových komorách ajiných zločinech nacistů, aby jim otevřeli oči. U nás by stačilo, kdyby fanoušci podezřele levných potravin a voliči hnutí ANO museli povinně zhlédnout zmíněný dokument.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat peníze ze životního pojištění?
Nový hit sociálních dávek? Během února přes 2 tisíce žádostí o otcovskou
Na co si Češi nejčastěji půjčují?
Pravda, nebo mýtus: 10 faktů o vdovském důchodu
Pečujte o zdraví, ušetříte až třetinu dobrovolného pojistného
Auta
Je rychlejší sportovní čtyřkolka, nebo předokolka? Leon…
Video smrtelné nehody autonomního vozu dokazuje naprosté selhání techniky i procesů v Uberu
LSEV je čínské auto vyrobené na 3D tiskárně. Prodávat se začne za rok
Škoda představí do konce roku 2020 pět elektrifikovaných modelů
Pět zajímavých a dostupných ojetin, které už nebudou ztrácet na ceně
Technologie
Kuriózní riziko kryptoměn. Blockchain obsahuje ilegální data, včetně dětské pornografie
Grafika k nerozeznání od reality se blíží. Unreal Engine vykouzlil krásnou Siren a digitálního Serkise
Policie zveřejnila video ze smrtelné nehody samořiditelného Uberu. Kdo udělal chybu?
Škoda představí do konce roku 2020 pět elektroaut
Google vás šmíruje. Prohlížeč Vivaldi proto změnil výchozí vyhledávač
Hry pro příležitostné hráče