Odposlech

29. února 2016, 00:00 - (red)
29. února 2016, 00:00

Osina do ČNB V červnu se uvolní dvě místa v bankovní radě ČNB a začne strkanice.

Prvním ostrým uchazečem se má stát náměstek ministra zahraničních věcí Martin Pros. Údajně je favoritem hradní úřednické kliky, což má své kouzlo, protože Pros je zároveň považován za člověka premiéra Sobotky. Hlavně ale míří do jámy lvové, jelikož se zatím nejvíce proslavil vystoupením, v němž vyslovil vážné podezření, že česká mezibankovní sazba PRIBOR je manipulována podobně jako londýnská LIBOR. Vysloužil si za to padáka od Babiše ještě jako náměstek ministra a ostré odsouzení od centrálních bankéřů. Uvidíme, jestli prezident Zeman dá na svého guvernéra Rusnoka, který asi nebude chtít mít v týmu silně neoblíbeného člověka, nebo se svým sklonem ke zlým vtípkům vyslyší Mynáře a spol.

Karla a pražské komíny

Když Evropská komise minulý týden neposvětila Pražské stavební přepisy (PSP), protože se v nich požaduje, aby komíny vedly nad střechu, přičemž spaliny mohou být podle evropské směrnice vyváděny i před fasádu, ministryni pro místní rozvoj Karle Šlechtové zřejmě přeskočilo.

Začala tvrdit, že za to může Praha, protože do předpisů špatně opsala vyhlášku, a uvedla tak Brusel v omyl. Týdeník Euro poslal proto Karle Šlechtové kvíz. Celostátní vyhláška říká: Spaliny spotřebičů paliv se odvádí nad střechu budovy. V Pražských stavebních předpisech se pak říká: Spaliny spotřebičů paliv musí být odváděny nad střechu budovy.

Redakce Odposlechu doufá, že Karla Šlechtová dokáže kvíz vyřešit a my se jí omluvíme. Nejde totiž o komíny. To, že je stavební vyhláška v nesouladu s evropským právem, není nic neobvyklého. Smutné by bylo, pokud bychom měli hloupou ministryni.

Z toho ji ale nepodezíráme. Druhá možnost by byla ovšem horší: máme tak ješitnou ministryni, že lže.

Seminář v bazénku

O nové talentované kádry v politice je velká nouze. ČSSD proto začíná vzdělávat členy Mladých sociálních demokratů. Ze svých socánků vybrala 13 nejnadějnějších. Aby vedení strany dodalo mladým pionýrům vhodnou image, nazývá je „meentees“. Zřejmě jde o nepovedený anglicismus ze slova „mentee“ neboli učeň. Jejich zkušenější kolegové jim budou celý rok „předávat své zkušenosti a poskytovat podporu v jejich rozvoji“. Zapojí se i „politické špičky ČSSD a velmi zkušení sociálnědemokratičtí politici“. „Meentees“ bude vyučovat třeba europoslanec Miroslav Poche, jenž se levicové mládeži dlouhodobě věnuje. Snad proto, že mladí socánci si stěží mohou pamatovat, jak Poche před šesti lety skrytě financoval vlastní stranu a přitom se ke všemu nevědomky přiznal novinářům. Dalším vyučujícím bude senátor Zdeněk Škromach. Jeden jeho z letních seminářů by se mohl konat přímo u „Škromiho“ na zahradě.

Napustí prý svůj legendární bazének a ukáže socánkům, jak se dělá pořádná politická kampaň. Jen doufáme, že si nikdo z pionýrů nevyloží špatně, až se Škromach začne před dospívajícími příznivci ČSSD svlékat a skotačit ve vodě.

Bořek stavitel

Bývalý šéf Útvaru rozvoje hlavního města Prahy z éry Pavla Béma se stal nejen developerem, ale i odborníkem na slovo vzatým na městský urbanismus. Muž s telefonním číslem, které vytáčel lobbista Roman Janoušek jak o život, komentoval pro Českou televizi separatistické tendence Jižního Města, jehož starosta Jiří Štyler se chce odtrhnout od Prahy. Bořek Votava zasvěceně pohovořil o tom, co by to přineslo architektuře. Přitom on sám paradoxně pomohl Štylerovi do starostenského křesla. Za jeho šéfování útvaru, který zpracovával podklady pro změny územního plánu a koeficientů staveb, se na Jižním Městě povolovaly ty nejlepší architektonické věci. Třeba stometrový mrakodrap na Litochlebském náměstí pro anonymní firmu, o níž nikdo nepochybuje, že patří bývalým politikům z radnice. Bytové projekty spřátelených developerů bobtnaly jako amarouny. Naštvaní obyvatelé Jižního Města v komunálních volbách ocenili tyto výjimečné architektonické počiny tím, že do křesla starosty posadili právě Štylera, který proti nim bojoval. Bořek se ale realizuje i jinde.

Stojí za výjimečným projektem padesátky bytů, které mají vyrůst na zahradě památkově chráněné roubenky u Nuselských schodů.

l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít