Odposlech

08. února 2016, 00:00 - (red)
08. února 2016, 00:00

Zlaté rady pana exministra Zajímavý byznys rozjel Tomáš Chalupa, bývalý ministr životního prostředí a v době svého starostování v Praze 6 i jeden z největších věřitelů Key Investments. Loni rozeslal na různá města, obce i vesničky žádosti o poskytnutí informací. Ředitelka jeho poradenské společnosti Strategy One a členka pražské ODS Lucie Mamurovová či Chalupův bývalý poradce Alois Novák položili radnicím několik otázek. Například: Kolik kusů veřejného osvětlení v obci máte a jak staré? Kolik ekologicky přátelských vozidel využíváte? Cíle Chalupovy společnosti jsou na první pohled velmi ušlechtilé: přesvědčit radnice o tom, aby se začaly chovat více ekologicky a také šetřily peníze za provoz. Chalupa jim chce poradit při nákupu vozidel na plyn nebo veřejných LED lamp. Sám přitom dobře ví, jak je poradenství důležité. V roce 2012 utratil jako ministr za poradce ze všech ministerstev nejvíce – téměř šest milionů korun, z toho více než milion a půl si rozdělili jeho dnešní partneři ze Strategy One Jiří Linke a Alois Novák. Laťku má tedy trojice „ekologů” nastavenu celkem vysoko. Nabízí se otázka, jestli radnice při tak náročných poradenských službách party Chalupa–Linke–Novák mohou vůbec na ekologii ušetřit. A zda jim vlastně pan exministr Chalupa dokáže dobře poradit. Jeho bývalí učitelé z katedry životního prostředí pražské právnické fakulty se redakci Odposlechu svěřili, že student Chalupa měl v ekologii značné mezery. Ještě si ten byznys rozmyslete, pane exministře. Redakce vám ráda nabídne ekologicky přátelské poradenství a dá vám několik tipů, čím se smysluplně živit. A zdarma!

Jazykové paradoxy

Česká republika je země neuvěřitelných možností. Nyní se ukazuje, že i na poli lingvistickém. Ministerstvo financí vyrazilo uplynulý měsíc svého vrchního dotačního auditora Evžena Mrázka kvůli nedostačující angličtině. „Evžena Mrázka nahradí ve funkci ředitele Auditního orgánu jeho dosavadní podřízený Stanislav Bureš. Vyhrál výběrové řízení, u kterého bylo předem jasné, že Mrázek nemůže uspět, protože neměl nejvyšší stupeň znalosti anglického jazyka,“ odůvodnilo ministerstvo financí vyhazov člověka, který měl kontrolovat například Babišovo kontroverzní Čapí hnízdo.

Důvod, který byl zástupně uveden pro Mrázkův odchod, může být naopak v jiné profesi výhodou. Ukázalo se to například při výslechu kontroverzního podnikatele Petra Sisáka, který je stíhán kvůli účasti v organizované skupině a zvýhodňování věřitele. Policejní komisaři v protokolu udělali ze světoznámé banky Lehman Brothers Le Mans Brothers, z telefonního roamingu učinili rooming a ze stalkingu se stal stolking. Policejní ptydepe je kapitola sama pro sebe, ale tentokrát se detektivové doopravdy vyznamenali.

Na vysvětlenou, ptydepe je umělý jazyk ze hry Václava Havla Vyrozumění (1965), ve které bylo představeno jako oficiální jazyk jedné nejmenované organizace. Ptydepe mělo ve hře zajistit štěstí vyloučením emocionality, nepřesností, mnohoznačnosti a podobně. Tak nepřesnosti se komisařům podařilo inovativní terminologií vyloučit určitě, pokud by se nejednalo v té chvíli o vazbě, sprostý podezřelý by se nejspíš rozsypal smíchy.

Dobrodějka z KSČM

Podrazy, které provázejí zvýhodňování firem zaměstnávajících invalidy, se týdeník Euro zabýval už víckrát.

Princip je jednoduchý – stačí, když se „neinvalidní“ firma, která chce uspět ve veřejné zakázce, účelově spojí s jinou „invalidní“ firmou a rázem je její nabídka zvýhodněna 15procentním bonusem. Samotní invalidé z takového de facto přeprodeje nic nemají a vede to k paradoxům, kdy třeba ústecká První chráněná dílna dodává obdivuhodně rozmanitý sortiment – od hasičských vozů přes laparoskopické věže a inkubátory až po CNC pily na kámen s víceosým obráběním. Nový zákon o zadávání veřejných zakázek to měl ambici změnit, jenže dobrodějové se najdou všude. Tentokrát mezi komunistickou věrchuškou. Poslankyně za KSČM Soňa Marková předložila minulý týden pozměňovací návrh, který chce „15procentní paragraf“ zavést i do nového zákona. Podrazy chce sice zastavit omezením subdodávek, ovšem jak všichni víme, takové překážky bývají jen bzučením much kolem uší.

l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít