odposlech

04. ledna 2016, 00:00 - (red)
04. ledna 2016, 00:00

Barbucha se vrátí Nekompromisní šéfka státního energetického regulátora každý rok ráda tráví vánoční svátky a přelom roku v teplých krajích. Na těch pár týdnů, kdy si obávaná manažerka vybírá dovolenou, čekají její protivníci jako na smilování. Tentokrát se jí, snad trochu překvapivě, pokusili odlet na Seychely znepříjemnit a v půli prosince ji pozvali na vládu, takže se dovolená musela posouvat. Nakonec se však Vitáskové – k úlevě všech – odletět podařilo… a hned se začaly dít věci. Náměstek Vitáskové musel obratem podepsat krví úpis, tedy podporu solárů za desítky miliard korun. Ale klid nebude trvat dlouho, podle ověřených informací Odposlechu už si strašidlo s hlavou sršáně, kožichem z kouře a žihadly místo drápků odpočinulo a nejpozději po Novém roce se vrátí! Třeste se, Barbucha, ehm Alena se vrátí!

Doktor Sládek v naději

Velký comeback plánuje na nový rok legenda české rasistické scény Miroslav Sládek. Někdejší vůdce krajně pravicových republikánů, které v 90. letech volily statisíce lidí, nyní oprašuje svůj dvacet let starý politický program. Jeho teze s postupem času vůbec nezestárly: zákaz přistěhovalectví, trest smrti, vyřešení „cikánské“ otázky. Je jasné, proč dávno zapomenutý neonacistický děda obživl právě nyní – v době rozsáhlé migrace, která dokáže k smrti vyděsit mnoho slušných a bílých Čechů.

Redakce Odposlechu zjistila, že doktor filozofie Sládek, za komunismu poslušný zaměstnanec cenzorského úřadu, už spřádá se svými novými kamarády plány na kandidaturu do podzimních krajských voleb. Mohl by spasit dosud ne příliš úspěšnou stranu Národní demokracie, kterou vede antisemita a konspirační teoretik Adam Benjamin Bartoš.

Bartoš nechvalně proslul sestavováním seznamu českých Židů, což zřejmě byla příprava na evidenci transportů do lágrů, které budou následovat záhy poté, co slušní a bílí Češi Bartoše se Sládkem zvolí. Sládek už leccos naznačil také ve svém vánočním poselství, které umístil na internet: „Doufám, že si společně vybojujeme skutečně šťastný nový rok!“ Také doufáme. Ale politické mrtvoly na bojiště nepatří.

Pelikánův vděk

Když před pár týdny tři rozhodci Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře, kteří v arbitráži s firmou Diag Human podrželi Českou republiku a rozhodli v její prospěch, nedostali od vlády za svou práci zaplaceno, bylo to trochu překvapení. I když je faktem, že jejich původní smlouvy nepočítaly s tím, že budou rozhodovat o několikamiliardové sumě, kterou švýcarská společnost po Česku požadovala.

Přece jen si nějakou odměnu, byť ne ve výši požadovaných třiceti milionů zasloužili. Na vládě, která jednala o vyrovnání s rozhodci, však nakonec zvítězil argument ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který podle zdroje Odposlechu otevřeně prohlásil: „Už je nepotřebujeme, tak co bychom jim dávali.“ Moc to nekoresponduje se slovem spravedlnost, kterou má jeho úřad v názvu, ale o to více to odpovídá obchodní logice Agrofertu, kde si mladý ministr takto jasně řekl o budoucí angažmá. Zda to mělo nějaký vliv na postoje rozhodců k vládě v dalších arbitrážích, například v té, v níž prohrály ČD více než miliardu, není Odposlechu známo.

Železná klenba v Česku

Zdá se, že armáda to myslí s modernizací skutečně vážně. Podle informací týdeníku Euro se Česko po Kanadě stane druhou zemí světa, která bude používat izraelský radar EL/M-2084 MMR, jehož výrobcem je izraelský státní podnik Elta. Pod nicneříkajícím názvem se skrývá radar, který funguje v rámci izraelského mobilního protiraketového štítu Iron Dome (Železná klenba).

Původně měl zastaralé sovětské radary u protiletadlového pluku ve Strakonicích nahradit jen radar pro vzdušný přehled. Izraelský radar ovšem umožní i navádění střel země– vzduch. Splňuje tak podmínky, které stanovila česká armáda. Ta chce, aby radar byl víceúčelový. Na trhu existují jen dva takové – jeden izraelský a druhý švédský.

Favoritem je nejspíš izraelský výrobce, protože podle informací týdeníku Euro izraelská vláda povolila svému státnímu podniku Elta Systems sdílet s ministerstvem obrany a českou armádou technické standardy radaru MMR a přenést výrobní technologii jeho klíčových součástí k místnímu partnerovi, kterým je pardubická firma Retia.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít