Odposlech

30. listopadu 2015, 00:00 - (red)
30. listopadu 2015, 00:00

Ukřivděný František Souboj o místopředsednické posty na víkendovém sněmu TOP 09 vyvolal v nejpopulárnější české pravicové straně mnoho zášti. Redakce Odposlechu se stala svědkem jednoho velmi nekolegiálního projevu. Jeho autorem je bývalý poslanec ODS a nyní člen předsednictva TOP 09 František Laudát. Pražská buňka „topáků“ mu totiž nejprve dala velkou naději stát se skutečně důležitou tváří strany a navrhla ho na místopředsedu. Když se to dozvěděli někteří členové vedení, zděsili se. Laudát přece nemůže být místopředsedou. Je to hlavně zákulisní hráč, a ten jeho jemný hlásek… To by na voliče nepůsobilo dobře, usoudilo politbyro v čele s novým prvním místopředsedou Markem Ženíškem.

Na poslední chvíli se jim podařilo přesvědčit mladou naději strany Markétu Adamovou. Právě ona nakonec sebrala Laudátovi vyhlídky na záři reflektorů. Zhrzený František, jak se mu teď v partaji přezdívá, pak naštvaně bloumal sněmovními chodbami hledaje opravdové přátele. A cestou za sebou ztrácel ošklivá slovíčka. „Ten Ženíšek. Vždyť on nic neumí. Je rád, že se dostal aspoň na Putinův seznam. To je jeho hlavní devíza,“ ušklíbl se František. Redakci Odposlechu nezbývá než konstatovat, že František mohl také párkrát Putina zkritizovat za porušení mezinárodního práva, nechat si zakázat vstup na území velkoruské říše, a stát se tak slavným. Chce to jen nezůstávat v zákulisí.

Rozvod Babiše s Jančurou

Mezi šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem a zarytým podporovatelem Babišova hnutí ANO – majitelem společnosti Student Agency – Radimem Jančurou to několik týdnů pořádně jiskří. Alespoň jak prosakuje z informací vlivového sdružení Rekonstrukce státu a na sociálních sítích. Zdroje z hnutí ANO hovoří o tom, že Babiš se měl na Jančuru rozlítit, když se dostal k materiálům, které dokládají, že Jančurovi řidiči žlutých autobusů nedodržují zákonem dané přestávky. Konfl ikt měl přerůst do fáze číslo dvě, když se Jančura na Babiše naštval a ve svých autobusech zakázal distribuci tištěných produktů vydavatelství Mafra, které vydává deník Dnes a Lidové noviny. Když se Jančurovi nezdaří nějaký byznys, obyčejně ty, kteří jej zařízli, obviní z korupce. Jestli se schyluje k takové odezvě i v případě ministra financí, Odposlechu zatím známo není.

Ústav pro ANO

Ústav pro jazyk český řeší zvláštní věci. Nejenže jeho šéf napsal po výzvách opozičních zákonodárců Andreji Babišovi potvrzení, že mluví dobře česky. Jeho pracovníci si teď lámou hlavu nad tím, kdo je rada.

Služební zákon totiž stanovil tuto novou funkci, nestanovil jí ale ženskou podobu. Nově se tak i dámy musejí v úředním jazyce titulovat paní rada. Komu by přišel logičtější termín „paní radová“, má prý smůlu, protože lingvisticky by šlo v tomto případě o manželku pana rady. Možná se v budoucnu dočkáme i termínu „paní mistr“, protože mistrová by měla být podle téhle teorie manželkou mistra. Komu to celé přijde trochu na hlavu a při oslovení „paní rado“ by si připadal divně, ať si uvědomí, že Andrej Babiš mluví dobře česky, a trochu se tomuto trendu přizpůsobí.

Pražská analýza

Když se redakce Odposlechu pokoušela analyzovat nepřehlednou situaci v Praze po pádu koalice, odpověděl jí jeden úředník následovně: Oficiální kandidát na nového pražského primátora za TOP 09 Václav Novotný nad sklenkou vína rozjímá, proč má primátorský řetěz tolik článků. Neoficiální, ale pravděpodobný budoucí primátor za TOP 09 Jiří Nouza už přemýšlí, za kolik řetěz střelí. Neoficiální, ale faktická hlava pražské ČSSD Karel Březina dumá, jak se postaví k rozsudku Nejvyššího soudu, že fakt podváděl, který brzy spatří stránky novin. Eddie (zákulisní hráč ODS) už kasíruje. Šestnáctka zastupitelů ANO se již těší, až se stanou primátorem, a sedmnáctý se primátorkou snaží zůstat. Šéf zelených Petr Štěpánek zvedá cenu teplé vody. Jeho soukmenovec Matěj Stropnický se fénuje před fotkou Che Guevary. Piráti nevědí, ale bojí se to říkat. Komunisté vědí, ale bojí se to říkat. Situace je přehledná. A Praha?

Ha ha… PS: Odposlech se s analýzou z velké části ztotožňuje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít