Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Ministerstvo průmyslu poradí, jak podnikat na vnitřním trhu EU

Ministerstvo průmyslu a obchodu zve na cyklus regionálních seminářů Vnitřní trh EU z…

Blíží se oslavy čínského nového roku 2019 ve znamení zemského vepře 25.- 28.1.2019

Široké veřejnosti se v Praze, Ostravě a Olomouci představí nevšední kultura Číny, její…

7 bodů, jak vybrat to správné MBA studium a nenaletět

Každý, koho zajímá celoživotní vzdělávání nebo jehož kariérní metou jsou manažerské…

Odposlech

14. ledna, 00:00 - RED
14. ledna, 00:00

Lov na Janečka Nová pražská magistrátní koalice chystá personální průvan v dalším podniku v majetku města. Tentokrát má spadeno na vedení Pražské plynárenské, zejména na předsedu představenstva a šéfa plynárny Pavla Janečka. Ten zastává nejvyšší manažerský post téměř pět let, získal jej za éry primátora Tomáše Hudečka (TOP 09). Přežil i divoké období za primátorky Adriany Krnáčové (ANO), židle se pod ním rozkývala až teď.

Na první pohled se může zdát, že v Pražské plynárenské je vše v pořádku.

Firma zachází se zákazníky férově az hlediska cen a dalších smluvních podmínek patří mezi vstřícnější dodavatele energií. Velmi aktivní je v oblasti dodávek plynu veřejnému sektoru, kde posbírala značnou část trhu na úkor innogy a dalších velkých hráčů.

Zdroje Odposlechu nicméně poukazují na fakt, že novému vedení Prahy se nezdají vedlejší aktivity Pavla Janečka. Ten před rokem koupil firmu Novoveská servisní, vlastníka statku Český dvůr na Benešovsku. Areál, který nabízí ustájení koní a ubytování se stravováním, nyní prochází rekonstrukcí. Zejména radní za Piráty a Prahu sobě prý mají chuť Janečka odvolat. Na svůj ranč a penzion tak bude mít času dost.

Atomový Andrej

Stálý výbor pro jadernou energetiku má sehrát klíčovou roli při budování reaktorů v Česku, doposud však o jeho činnosti i samotných členech bylo známo jen málo. To mělo částečně i opodstatnění, vedle expertů na finance a technologie se rekrutovali i z řad tajných služeb, které měly hodnotit důvěryhodnost jednotlivých partnerů, což se příliš nezamlouvalo prezidentu Miloši Zemanovi.

Doposud tajemná pevnost se však otevírá. Do čela výboru se nově postavil sám premiér Andrej Babiš, místopředsedkyní se stane ministryně průmyslu Marta Nováková. Výbor se zpřístupní i opozici, konkrétně čtyřem až šesti poslancům, kteří se mají rekrutovat z předsedů a místopředsedů hospodářského výboru, výboru pro životní prostředí, výboru pro evropské záležitosti, případně výboru pro veřejnou správu. To značně znevýhodňuje TOP 09, která na zmíněných pozicích nikoho nemá, a v podstatě i STAN s jediným potenciálním kandidátem. Za lidovce by však podle informací Odposlechu mohl do jaderného výboru zamířit bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka, který se v poslední době začal o energetiku intenzivně zajímat.

Piráti zase nejspíš vyšlou bývalého starostu Mariánských Lázní a jaderného inženýra Petra Třešňáka.

Kdo zastoupí ODS není známo, pravděpodobně se však dostane i na komunisty a SPD. Změny tak každopádně zamíchají poměrem prokremelských a protikremelských sil v rámci výboru, které do značné míry ovlivní jednu z největších zakázek v historii České republiky.

Jak vládnout silnicím

Roky trvalo, než se podařilo převést pražskou Technickou správu komunikací z příspěvkové na akciovou společnost. Nikdo sice nedokázal jednoduše vysvětlit, čemu to mělo prospět, oficiálně prý proto, aby byla firma obhospodařující pražské silnice a mosty více flexibilní a každý „prd“ nemusela schvalovat rada města nebo zastupitelstvo.

Změnu započatou ještě za vlády TOP 09 nicméně nakonec dokonal až o tři roky později bývalý radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). Jak se ukázalo, firma pak opravdu pružná a nezávislá byla -zavřít Libeňský most se jí třeba podařilo tak rychle a nečekaně, že se to i primátorka Krnáčová dozvěděla až z médií. Nicméně se zdá, že to nové pražské radě, která zjistila, že do firmy nemá příliš vhled a musí ji ovládat zdlouhavě přes dozorčí radu, příliš nevyhovuje. A tak se začalo uvažovat, jestli by nebylo možné z ní zase udělat zpátky příspěvkovku. •


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kdy si můžete a kdy nemůžete odečíst hypotéku z daní?
Diskriminace v práci už neexistuje, ale stále na ni narazíte
Podnikající invalidní důchodci a daně za rok 2018
Jakou zvolit délku fixace úroků u hypotéky?
4 případy, kdy bude mít důchodce nárok na vrácení daní
Auta
Nejen Raptor. I běžný Ford Ranger dostal nové bi-turbo a 1…
Chystaný malý crossover Škoda dostane jméno podobně velkého čínského SUV
Právě vychází časopis Motocykl 1+2/2019
Opel Vivaro třetí generace
Toyota připomíná víc než 60 let existence modelu Land Cruiser limitovanou Heritage Edition
Technologie
Honor představil první hodinky. Nabídnou GPS i dlouhou výdrž
6 zajímavých forků Firefoxu, které se snaží vyplnit mezery na trhu
Takhle by mohla vypadat nejvýkonnější konzole. Mad Box na prvních obrázcích
Xiaomi potvrdilo, že pracuje skládacím mobilu. Ohýbá se ze dvou stran
Samsung vyrobil první 4K OLED pro notebooky. Prodávat se budou ještě letos
Hry pro příležitostné hráče