Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Astratex posiluje management, novým ředitelem je Ladislav Bárta

Lídr na středoevropském trhu se spodním prádlem a plavkami Astratex posiluje svůj…

Zahradní domky dají vaší zahradě nový rozměr

Na konci zimy opět plánujeme zahradní práce. Avšak zahrada bez místa na relaxaci není…

Nebankovní půjčky prolamují svou neblahou pověst

Ještě nedávno bylo spojení nebankovní půjčky téměř sprostým slovem. Lidé se na ně dívali…

Odposlech

08. října 2018, 00:00 -
08. října 2018, 00:00

Konflikt zájmů non plus ultra Je evidentní, že po roce 2020 bude Česko dostávat z evropského rozpočtu méně peněz. Zaprvé příliš rychle bohatneme, zadruhé společný rozpočet již nebude svými platbami dotovat brexitující Spojené království. Navzdory výše řečenému se ministryně financí Alena Schillerová nechala slyšet, že prioritou české vlády při vyjednávání o rozpočtu EU na období let 2021 až 2027 bude nárůst prostředků na zemědělskou a kohezní politiku. Aby to bylo všem jasné, dodala, že tyto dvě oblasti jsou naše národní priority.

Co se týká kohezní politiky, tak není sporu o tom, že evropské peníze se nadále budou hodit na nové dálnice, ekologizaci průmyslu a energetiky či rozvoj chudších regionů. Ale zemědělství? Přiznání, že hlavní prioritou této vlády je, aby Agrofert nepřímo vlastněný premiérem Babišem dostal na zemědělských dotacích více než jen mrzkých 1,35 miliardy korun v loňském roce, je dost výmluvné. To je tak ukázkový příklad konfliktu zájmů, že jasnější to už být nemůže.

Všichni Babišovi muži

Díky loňské novele, která nařídila stranám odtajnit financování jejich kampaní na transparentních účtech, jsme se konečně dozvěděli, kolik berou lidé, kterým Andrej Babiš snad nejvíce vděčí za svůj politický úspěch. Guru hnutí ANO a klíčový Babišův ideamaker Marek Prchal si měsíčně přijde minimálně na čtvrt milionu korun, což výrazně přesahuje i plat samotného předsedy vlády této země. Podobný výdělek si každý měsíc z hnutí ANO odnáší Babišův nenahraditelný a tolik ceněný spin doctor Marek Hanč. Už dlouho se o těchto částkách v politickém zákulisí mluvilo, teď se potvrdily černé na bílém. Tito dva i další klíčoví poradci pobírají výše zmíněné odměny každý měsíc už několik let, ať už je zrovna kampaň, nebo ne. Na letošní kampani ke komunálním volbám si ale u hnutí ANO nejvíce vydělal ještě někdo jiný. A to společnost Production Team, která připravuje sousedské večeře, billboardy či další formy kampaně. Hnutí ANO už jí vyplatilo za kampaň sedm milionů korun. Firmu většinově vlastní advokát Michal Chrůma, jehož jméno se před lety objevilo například v kauze Opencard, kde zbytečně zmizely stamiliony korun. Byl oficiálním držitelem akcií firmy Haguess, která získala v roce 2006 od pražského magistrátu velmi výhodnou smlouvu na celý projekt této „karty Pražana“. Praha je malá, že?

Vrchní soudruh Faltýnek

Všechno jednou končí. I panování druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka na ministerstvu dopravy. Svou sítí kontaktů, kterou v resortu ušil, velice rozzlobil svého šéfa Andreje Babiše. A ten mu jeho nitě začal postupně trhat.

Z ministerstva zmizel Faltýnkův blízký advokát Hlína, z Českých drah se pakoval Milan Feranec, který patří mezi Faltýnkovy nejvěrnější politické spojence. A teď došlo i na šéfa majetku Správy železniční dopravní cesty a Faltýnkova ministerského kandidáta Tomáše Drmolu, který ke konci měsíce ve funkci končí. A to i kvůli podezřele výhodné smlouvě s developerem Václavem Klánem, kterému chce správa prodat lukrativní pozemky u Dejvického nádraží. Smlouvu připravoval advokát Kříž, další Faltýnkův blízký přítel. Babiš seká tyto nitě prostřednictvím Dana Ťoka, kterého i kvůli tomu v čele resortu zatím nechal. A právě Ťok je proto trnem v oku Faltýnkovi. A teď i komunistům.

Vojtěch Filip ho kritizuje, kudy chodí.

A podle informací Odposlechu by mohl jeho odvoláním podmínit i další podporu KSČM menšinové vládě. Že to Filip nedělá jen kvůli tristnímu stavu českých dálnic a železnic, je snad každému jasné. Poslední indicie: dohodu s komunisty o podpoře Babišově menšinové vládě nedomlouval nikdo jiný než známý český malíř a občas i politik Jaroslav Faltýnek. O


Čtěte také

 Muži s bitcoinem. Ondřej Klofáč (vlevo) a Pavel Pulkráb se postili do zprostředkování obchodu s virtuálními měnami. Zabývají se zhruba dvacítkou z nich s největší kapitalizací.

Po padesátce zrychlit: zkušení byznysmeni vydělávají na kryptoměnách i aplikacích

Tyhle padesátníky ještě nikdo z oběhu nestáhl a chystají se znovu měnit svět.

před 3 hodinami

 Americký prezident Donald Trump

Zklidnění na frontě: Čína nakoupí americké zboží za 1,2 bilionu dolarů

Čína v rámci obchodních rozhovorů se Spojenými státy souhlasila, že nakoupí americké…

22. února 2019

Události  Policie řeší dopravní přestupek - ilustrační foto

Srovnání pokut: nejvyšší jsou na Slovensku, nejnižší v Německu

Ministerstvo dopravy obhajuje zpřísňování trestů pro řidiče mimo jiné tvrzením, že pokuty…

22. února 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Poradna plná daňového přiznání
Kouříte zdravě aneb jakým rizikem jsou náhražky cigaret?
Přes 371 tisíc domácností loni změnilo dodavatele. I proto, že se zdražovalo
Neomezená mobilní data nejsou a ani nebudou
Otcovská dovolená v roce 2019
Auta
Volvo XC90 se po faceliftu nezměnilo, nově ale maskuje…
První opravdová Cupra se jmenuje Formentor a sází na plug-in hybridní pohon
Audi Q8 může mít výkon 330 koní také v kombinaci s dieselem. Stačí vznést požadavek na obvyklé místo
Jak chrání SUV chodce? Forester a RAV4 na výbornou, BMW X1 v podstatě vůbec
Srovnání pokut u nás, v Rakousku, Německu a na Slovensku: Koho bolí nejvíc?
Technologie
Nvidia vydala GeForce GTX 1660 Ti: Turing s „RTX Off“, ale levnější. Jak dopadl?
Cnews FM: Strach z vývoje Windows 10 a protispotřebitelské výroky ministerstva [podcast]
Moneta ještě pořád chce koupit Air Bank, zaplatila by ale méně
Šeptanda: Microsoft ukáže nový Xbox již v červnu na E3
Samsung je králem smartphonů. Huawei mu ale v roce 2019 půjde po krku
Hry pro příležitostné hráče