Odposlech

04. června 2018, 00:00 - RED
04. června 2018, 00:00

Nehoda na regulačním úřadě Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsalo soutěž na obsazení místa v pětičlenné Radě Energetického regulačního úřadu, které se uvolní ke konci července. S prodloužením mandátu právníkovi Vratislavu Košťáloví se prý nepočítá. Do rady tedy přijde někdo nový. A kdo to bude?

Dobrá zpráva zní, že ministerstvo zareagovalo na minulé kauzy a stanovilo si přísné požadavky. Kandidáti do rady musejí doložit tříletou manažerskou praxi v oboru energetiky, bezúhonnost a čisté lustrační osvědčení. To je docela pokrok. Mnozí z bývalých i současných vedoucích pracovníků ERÚ totiž některou z uvedených podmínek nesplňují. Podle zdrojů Odposlechu je však o výsledku soutěže možná již rozhodnuto. Hned několik vlivných zájmových skupin v energetice tlačí na volné místo v radě bývalého top manažera Transgasu a místopředsedu ERÚ z let 2014 a 2015 Jana Nehodu. Lobbuje za něj prý i předseda Rady ERÚ Vladimír Outrata.

Dlužno dodat, že jmenování do pětičlenné rady regulačního úřadu nemusí být zrovna osobní výhra. Na úřadě vládne pevnou rukou cholerický radní Vladimír Vlk, mezi kolegy přezdívaný Král Ubu.

Pouze dva z pěti radních mu zkoušeli vzdorovat - Vratislav Košťál a Rostislav Krejcar. Od srpna bude poměr sil zřejmě jiný - Král Ubu, tři kývači a jeden rebel.

Piráti ze cvokhauzu

Sice to chvíli trvalo, ale Piráti začali plnit roli sněmovního nováčka stejně naivně jako kdysi Zelení nebo Věci veřejné.

I u nich se začal šikovat zástup exotů, z jejichž výplodů si člověk musí chladit čelo.

Teď naposledy Vojtěch Pikal, který je bůhvíproč místopředsedou sněmovny, prohlásil, že váleční piloti „jen plnili rozkazy“. Kromě toho, že zpochybnil jejich hrdinství, Piráti také podpořili nominaci komunistického básníka Karla Sýse na státní vyznamenání. Prý omylem. Škoda, že se toho nedožil sexsymbol ze sámošky Jiřina Švorcová. Nějaký ten pirátský přehmat by ji mohl znovu vrátit na výsluní, protože Hrad by nominaci určitě posvětil. No, ale pojďme ktomu, proč ti Piráti tak blbnou.

Vysvětlení lze nalézt v osobě novodobého Stachanovce, který láme rekordy v těžbě kryptoměn za státní peníze. Jedna z verzí říká, že Pirát Tomáš Vymazal neměl účet za elektriku ve sněmovním bytě tak tučný kvůli těžbě bitcoinů, jak říká, ale ve skutečnosti kvůli energetické náročnosti lamp vhodných pro domácí pěstování jistých rostlin. Takže pokud „kluky“ z partaje nechal své výpěstky koštnout, rázem dávají jejich kroky z posledních týdnů smysl.

Studenti, podpořte mě

Ústavní právník a bývalý děkan pražské právnické fakulty Aleš Gerloch chce do Senátu. A nevybral si zrovna lehký obvod. Štěstí zkusí v Praze 12, kde před několika týdny ohlásil svoji účast ve volbách populární prezidentský kandidát Pavel Fischer. Ten už dokázal získat podporu od lidovců, ODS, TOP 09 nebo Starostů. Je tedy jasným pravicovým lídrem v tomto obvodě.

Na jaké voliče bude cílit Gerloch, zatím není jisté. V oblasti možných změn ústavy se proslavil zejména myšlenkou, že by se do ní měl vrátit národ jako základní pojem státnosti. „Česká republika by nemohla existovat bez českého národa,“ poznamenal známý právní teoretik. Nedávno na sebe upozornil rovněž analýzou sepsanou na objednávku prezidenta Zemana o vydání hackera Nikulina do USA. Gerloch dospěl k závěru, že to bylo předčasné. Minulý týden pro změnu zaujal křečovitou snahou získat tisíc podpisů z příslušného obvodu potřebných k nezávislé kandidatuře do Senátu. Svým studentům proto nechal prostřednictvím sekretářky rozeslat e-mail, aby ho svými podpisy podpořili. Za takový zkušený a vybroušený direct marketing dáváme panu profesorovi palec „hore“.

Říká se, že Pirát Tomáš Vymazal ve sněmovním bytě netěžil bitcoiny, ale pod lampami pěstoval jisté energeticky náročné rostliny.


Čtěte také

 Výroba aut - ilustrační foto

Brexit bez dohody zvýší automobilkám náklady až o 5,7 miliardy liber

Zavedení celních sazeb Světové obchodní organizace (WTO) na automobily a dodávky dílů po…

před 3 hodinami

 Miliardáři

Miliardáři v Česku: Babiš už není ani druhý

Pořadí nejbohatších Čechů a Slováků se letos výrazně proměnilo. Za Kellnerem následují…

před 3 hodinami

 Tomio Okamura na Dnech NATO 2019

Vojáci se fotili s extremistou. „Nic neporušili,“ brání armáda své lidi

Hnutí SPD využilo fotky svého lídra Tomia Okamury s profesionálními vojáky k propagaci na…

před 4 hodinami

Prodejna firmy Apple v Číně, ilustrační foto

Spotřebitelský patriotismus: americké značky v Číně rychle ztrácejí popularitu

Před rokem se společnost Apple umístila v žebříčku popularity firem v Číně na 11. místě.…

před 4 hodinami

Události  Tygří kůže

Česká tygří matrika. Tuzemský výzkum se postaví pašerákům

Česko vstupuje na strategickou mapu, kde se vede boj proti pašování exotických zvířat.…

před 4 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
V sobotu je sv. Václava! Obchody zůstanou zavřené
Jak založit PayPal, jak přes něj platit a jak poslat peníze někomu jinému?
Kdy může pojišťovna požadovat přirážku ke zdravotnímu pojištění?
Jak vylepšit životopis, abyste zaujali
9 mýtů ohledně dluhu na zdravotním pojištění
Auta
Dva důvody k oslavě
Dálniční známky 2020: Vše, co potřebujete vědět
Galerie fotek, které se do AMS nevešly: Audi SQ8, Mercedes EQC, Mazda MX-5 a další
Honda Africa Twin 2020 je silnější, lehčí a chytřejší
Kvíz: Poznáte modely aut z těchto detailů?
Hry pro příležitostné hráče