Odposlech

04. června 2018, 00:00 - RED
04. června 2018, 00:00

Nehoda na regulačním úřadě Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsalo soutěž na obsazení místa v pětičlenné Radě Energetického regulačního úřadu, které se uvolní ke konci července. S prodloužením mandátu právníkovi Vratislavu Košťáloví se prý nepočítá. Do rady tedy přijde někdo nový. A kdo to bude?

Dobrá zpráva zní, že ministerstvo zareagovalo na minulé kauzy a stanovilo si přísné požadavky. Kandidáti do rady musejí doložit tříletou manažerskou praxi v oboru energetiky, bezúhonnost a čisté lustrační osvědčení. To je docela pokrok. Mnozí z bývalých i současných vedoucích pracovníků ERÚ totiž některou z uvedených podmínek nesplňují. Podle zdrojů Odposlechu je však o výsledku soutěže možná již rozhodnuto. Hned několik vlivných zájmových skupin v energetice tlačí na volné místo v radě bývalého top manažera Transgasu a místopředsedu ERÚ z let 2014 a 2015 Jana Nehodu. Lobbuje za něj prý i předseda Rady ERÚ Vladimír Outrata.

Dlužno dodat, že jmenování do pětičlenné rady regulačního úřadu nemusí být zrovna osobní výhra. Na úřadě vládne pevnou rukou cholerický radní Vladimír Vlk, mezi kolegy přezdívaný Král Ubu.

Pouze dva z pěti radních mu zkoušeli vzdorovat - Vratislav Košťál a Rostislav Krejcar. Od srpna bude poměr sil zřejmě jiný - Král Ubu, tři kývači a jeden rebel.

Piráti ze cvokhauzu

Sice to chvíli trvalo, ale Piráti začali plnit roli sněmovního nováčka stejně naivně jako kdysi Zelení nebo Věci veřejné.

I u nich se začal šikovat zástup exotů, z jejichž výplodů si člověk musí chladit čelo.

Teď naposledy Vojtěch Pikal, který je bůhvíproč místopředsedou sněmovny, prohlásil, že váleční piloti „jen plnili rozkazy“. Kromě toho, že zpochybnil jejich hrdinství, Piráti také podpořili nominaci komunistického básníka Karla Sýse na státní vyznamenání. Prý omylem. Škoda, že se toho nedožil sexsymbol ze sámošky Jiřina Švorcová. Nějaký ten pirátský přehmat by ji mohl znovu vrátit na výsluní, protože Hrad by nominaci určitě posvětil. No, ale pojďme ktomu, proč ti Piráti tak blbnou.

Vysvětlení lze nalézt v osobě novodobého Stachanovce, který láme rekordy v těžbě kryptoměn za státní peníze. Jedna z verzí říká, že Pirát Tomáš Vymazal neměl účet za elektriku ve sněmovním bytě tak tučný kvůli těžbě bitcoinů, jak říká, ale ve skutečnosti kvůli energetické náročnosti lamp vhodných pro domácí pěstování jistých rostlin. Takže pokud „kluky“ z partaje nechal své výpěstky koštnout, rázem dávají jejich kroky z posledních týdnů smysl.

Studenti, podpořte mě

Ústavní právník a bývalý děkan pražské právnické fakulty Aleš Gerloch chce do Senátu. A nevybral si zrovna lehký obvod. Štěstí zkusí v Praze 12, kde před několika týdny ohlásil svoji účast ve volbách populární prezidentský kandidát Pavel Fischer. Ten už dokázal získat podporu od lidovců, ODS, TOP 09 nebo Starostů. Je tedy jasným pravicovým lídrem v tomto obvodě.

Na jaké voliče bude cílit Gerloch, zatím není jisté. V oblasti možných změn ústavy se proslavil zejména myšlenkou, že by se do ní měl vrátit národ jako základní pojem státnosti. „Česká republika by nemohla existovat bez českého národa,“ poznamenal známý právní teoretik. Nedávno na sebe upozornil rovněž analýzou sepsanou na objednávku prezidenta Zemana o vydání hackera Nikulina do USA. Gerloch dospěl k závěru, že to bylo předčasné. Minulý týden pro změnu zaujal křečovitou snahou získat tisíc podpisů z příslušného obvodu potřebných k nezávislé kandidatuře do Senátu. Svým studentům proto nechal prostřednictvím sekretářky rozeslat e-mail, aby ho svými podpisy podpořili. Za takový zkušený a vybroušený direct marketing dáváme panu profesorovi palec „hore“.

Říká se, že Pirát Tomáš Vymazal ve sněmovním bytě netěžil bitcoiny, ale pod lampami pěstoval jisté energeticky náročné rostliny.


Čtěte také

 Ilustrační foto

Objem hypoték v pololetí klesl o 20 miliard korun. Banky poskytly 36 tisíc úvěrů

České banky poskytly v prvním pololetí 2019 lidem 36 tisíc hypotečních úvěrů za celkem 80…

před 5 hodinami

Makrooko Miroslava Zámečníka

Jed na hraboše a cit ve špičkách prstů

Šetříš na orbě, střídáš po sobě řepku s pšenicí, kašleš na biologickou kontrolu a invaze…

před 5 hodinami

Události  Uhelná elektrárna v Mělníku

Ekologové žádají konkrétní datum konce uhlí. Svazy varují před okamžitým odstavením elektráren

Ekologické organizace Hnutí Duha, Zelený Kruh a Greenpeace chtějí od nově ustavené uhelné…

před 7 hodinami

 Brexit, ilustrační foto

Johnson cítí šanci. Naděje na dohodu o brexitu se podle něj přiblížila

Šance, že se Británii nakonec podaří Evropskou unii opustit na základě dohody, se zvýšila…

před 7 hodinami

 Plynový sporák

Výhody poskytované dodavateli energií zná jen 38 procent spotřebitelů, vyplývá z průzkumu

Většina českých spotřebitelů neví, jaké služby navíc jim nabízí jejich dodavatel…

před 7 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Sami jsme šťastní, ale ostatní nemusíme
E-mail – dobrý sluha, nebo zlý pán?
Jak může evidence na úřadu práce zvýšit důchod?
V práci se vám nelíbí? Tak ji změňte
Je Česko kryptoměnovou těžební velmocí? Jak začít těžit?
Auta
Dacia Duster jezdila už v 80. letech. I tehdy to byl…
Lynk & Co 03 Cyan je čtyřválcová předokolka, která na Ringu „překonala“ Mégane R.S. Trophy-R i Project 8
Porsche Taycan ukázalo své v podstatě poslední tajemství. Podívejte se, jak vypadá uvnitř
Kvíz: Uhodnete model auta na fotce?
Auto jako kafe: V Británii testují možnost koupit nový automobil na ulici v automatu
Hry pro příležitostné hráče