Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Češi si oblíbili nákupy ze zahraničí

Globalizace je znát v každém odvětví a nakupování není výjimkou. Dnes lidé čím dál víc…

Zabezpečení vozu proti krádeži vám zlevní pojištění

Většina dnešních moderních vozů je zabezpečena alarmem, který vás upozorní na neoprávněné…

Immofinanz a O2 prodloužily své partnerství

Společnost Immofinanz prodloužila na konci roku 2018 smlouvu se společností O2, hlavním…

Odposlech

30. dubna 2018, 00:00 - RED
30. dubna 2018, 00:00

Vrtěti Sarkocym Andrej Babiš žaluje o milion eur slovenský deník Nový Čas za rozhovor s bývalým důstojníkem StB Jánem Sarkocym, v němž byl označen za vědomého agenta udávajícího pro vlastní prospěch. Žaloba nepřekvapuje a vzhledem k okolnostem má velkou naději na úspěch. Po zpravodajské komunitě v Praze a Bratislavě se už delší čas šíří prazvláštní spekulace týkající se tohoto slovenského estébáka, jehož prohlášení o kontaktech s šéfem britských labouristů Jeremym Corbynem vyvolalo nedávno v Londýně politický skandál.

Podle těchto spekulací jedná Sarkocy ve skutečnosti na objednávku z Prahy. Má se od počátku stát terčem žaloby Andreje Babiše a má se nechat odsoudit, čímž český premiér srovná skóre. Bude mít jeden spor o svém donášení StB prohraný a jeden vyhraný. Čerstvé zprávy dodávají těmto spekulacím věrohodnost. Chudák Corbyn se v tom prý svezl jen proto, aby přitáhl pozornost mezinárodních médií k řečem ve zpravodajských kruzích známého hochštaplera a tím i k následnému soudu.

Expresní ANO pro Agrofert

Získání kladného posouzení vlivu stavby na životní prostředí je obecně dlouhý a náročný proces. Úředníci a různí aktivisté se s investorem hádají o každý kilogram emisí škodlivých látek a každý decibel hluku navíc. Někteří investoři však dokážou tímto martyriem projít s nebývalou lehkostí.

Příkladem může být podnik Vodňanská drůbež, náležící do Babišova holdingu Agrofert.

Velkodrůbežárna v jihočeských Vodňanech již kapacitně nestačí, tudíž chce zvýšit množství zpracovaných kuřat o více než jednu čtvrtinu. Výrobní areál se rozroste o jeden hektar na úkor zemědělské půdy. Firma též v dokumentaci přiznala, že expanze výroby povede k navýšení hlukové zátěže a emisí oxidu uhličitého.

Záměr posuzoval Krajský úřad Jihočeského kraje a navzdory zmíněné zátěži rozhodl o vyřízení procesu EIA ve zkráceném režimu - bez podrobnějšího posouzení dopadů a bez účasti veřejnosti. Jindy tak nesmlouvaví úředníci z hygieny či inspekce životního prostředí neměli námitek. Městský úřad ve Vodňanech pouze projevil starost o nárůst prašnosti během stavebních prací.

Pokud se to někomu nelíbí, jihočeský krajský úřad v závěru rozhodnutí připomněl, že nespokojenci se mohou odvolat k ministerstvu životního prostředí. Ano, k úřadu, který již pátým rokem vede věrný Babišův člověk Richard Brabec.

Ministerští uchazeči

V souvislosti s chystanou koaliční vládou hnutí ANO a ČSSD nebylo možné v politických kuloárech nezaslechnout některá nová jména. Podle všeho má mít budoucí kabinet podstatně odlišné složení od toho stávajícího, který už téměř půl roku vládne bez důvěry sněmovny. Do resortů nemají přijít jen noví ministři za ČSSD (na vnitro Jan Hamáček, na zemědělství Miroslav Toman a na MPSV Petr Krčál), ale obměnit se má výrazně i vládní ansámbl samotného hnutí ANO. Šéf Andrej Babiš totiž s mnohými svými podřízenými není spokojen.

Kromě Roberta Pelikána, který se v politice nenašel, by se měl poroučet i ministr průmyslu a obchodu Tomáš Huner, který Babiše naštval mimo jiné kvůli lithiu.

Odejít na vlastní žádost by měl také ministr dopravy Dan Ťok. Po téměř čtyřech letech v resortu už se cítí být unaven a chce z politiky odejít. Na dopravu si přitom brousí zuby „prostějovská parta“ lidí blízkých Jaroslavu Faltýnkovi, například náměstek ředitele SŽDC Tomáš Drmola. Spravedlnost by mohl obsadit náměstek ministra vnitra a zkušený rutinér ve státních službách Petr Mlsna. Hovoří se i o Taťáně Malé, ale její znalost právního světa není podle mnohých hlasů z ANO příliš velká - na rozdíl od jejího nekonečného sebevědomí a oddanosti šéfovi. Ve vládě ale určitě zůstane trojice věrných: Alena Schillerová, Adam Vojtěch a Richard Brabec.

Praha navždy druhá

Praha se vrhla do příprav výstavby nového koncertního sálu. Jelikož se 15 let nacpaly všechny miliardy pod zem, a poslední čtyři roky se nestaví vůbec, je to počin chvályhodný. Stavba by mohla do metropole prostřednictvím mezinárodní soutěže konečně přinést onu ikonickou architekturu, kterou u nás zastupuje jen ten zprofanovaný Tančící dům. Město by se tentokrát nemělo utopit v nesmyslných půtkách o blbiny, nebo ho předežene už i Ostrava, když Zlínu se to již s hudebním stánkem od Evy Jiřičné podařilo. Stačí, že nejvyšší budova není v hlavním městě, ale v Brně, kde si troufli na AZ Tower se 109 metry a o pět metrů překonali Prahu. Mezi námi, ono by tomu „Véčku“ na Pankráci byla bývala dvě patra navíc slušela, ale to se nesmí říkat nahlas. Tak trochu máme kliku, že se Českým Budějovicím nepodařilo postavit toho Rejnoka od Kaplického… 1


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kdy budou Velikonoce?
Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu
GDPR po roce: bouře ve sklenici vody či obří byrokracie?
Kraje rozdělí 3 miliardy korun na nové kotle. Poslední vlna dotací pomalu startuje
Jak zdanit příležitostný příjem?
Auta
Obojživelné ZILy se nebály ničeho. Sloužily k záchraně…
V Ženevě se opět představí novodobý Stratos. Tentokrát s manuálem
Opravdu jsou levná auta spolehlivější? Ne, nejspolehlivější je Lexus a Porsche 911
Kvíz: Poznáte správně model auta podle těchto detailů?
FCE Italia a PSA prodlužují smlouvu o spolupráci
Technologie
Jak Elon zachránil současně Teslu i SpaceX (video s CZ titulky)
Unreal Engine 4 dostává podporu pro ray tracingové efekty a vykreslování ve hrách
Co je příležitostný příjem a jak se daní?
Intel prozradil 45W procesory 9. generace pro notebooky: osmijádra mají až 5,0GHz turbo
Cnews FM: Nebývale pozitivní události kolem studia Warhorse a bank [podcast]
Hry pro příležitostné hráče