Odposlech

23. dubna 2018, 00:00 - RED
23. dubna 2018, 00:00

Územák vyrazí do ulic Metropolitní plán je na světě – bezvýznamný krok pro lidstvo, ovšem mílový pro Prahu. Veřejnost si může nový územní plán prostudovat, aby mohla podávat připomínky. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) si je vědom, že tímto milníkem nic nekončí. Naopak. Kdyby si i tak náhodou chtěli tvůrci Metropolitního plánu po pěti letech práce hodit chvíli nohy na stůl, tak to tedy ne. Aktivisté se šikují, aby plán prostřednictvím soudu pohřbili – určitě přece někde museli udělat nějakou právní chybku – a před veřejností dehonestovali. Už mají nachystaný seriál, jak se v Praze budou zastavovat parky, všude vyrostou hnusné stometrové „mrakodrapy“, lidé budou natěsnaní na sebe jako sardinky atd. Na nějaké ty dezinformace jsou už na IPR zvyklí – plánují tedy vypravit mezi občany pojízdný „informační kontejner“ – nějaký talentovaný komunikátor jej přejmenoval na Územák – kde se budou moci doptat, jak to s tím územním plánem ve skutečnosti je. Je ovšem otázkou, zda strategie „my do vás chlebem“ bude stačit.

ANO s lidskou tváří

Robert Pelikán vydal Američanům ruského hackera Nikulina a oznámil odchod z politiky. Vysloužil si značnou nelibost prezidenta Zemana a tomu odpovídající obdiv u pražské kavárny. A v politickém zákulisí se začalo spekulovat, že ten odchod nemusí být vůbec nadlouho. I kdyby se nakonec Babiš vyhnul nutnosti uzavřít pakt s Okamurou, zůstane pro mnoho voličů problém s podporou komunistů s tím, co za tu podporu dostanou. Intelektuálněji ladění voliči ANO se budou rozhlížet po nějaké alternativě, a když se objeví nějaké ANO s mladistvou lidskou tváři zdobenou plnovousem, nebude jim nejspíše vadit ani Agrofert v jeho rodokmenu.

A nějaký odpadlík se nakonec může najít i ve Faltýnkově poslaneckém klubu.

Není to sice nic objevného a tuhle komedii už jednou sehrál Topolánek s Kalouskem a Schwarzenbergem. Ale těm to málem vyšlo. Tak proč ne Pelikánovi. Nakonec, když má Babiš problém s tím, že se s ním ostatní partaje nechtějí bavit, není logičtější cesty, než si založit partaj, která se s ním bavit bude.

Lenost budiž pochválena

Čeští odboráři chystají vytáhnout nový tahák pro veřejnost. Má to být dokonce hlavní bod jejich nové kampaně. Poté, co v minulosti zahájili boj za vyšší platy, aniž by rostla produktivita práce, mají teď lidé dostat kratší pracovní dobu. Nápad je to vpravdě odborářský. Na různé konference na tohle téma přispěje Evropa, příklady pro tenhle nápad se najdou i v zahraničí, třeba ve Francii, jejíž zaměstnanci jsou známí svým nasazením a ochotou.

Jenže podívejme se na to střízlivě. V době, kdy tuzemské podniky nestíhají ukojit poptávku po svém zboží a potřebovaly by nabrat zhruba 150 tisíc nových zaměstnanců, je to nápad, za který by měli jeho autoři dostat na zadek. Byť se má pracovní doba zkrátit zhruba o půl hodiny, i tohle je pro podniky a investory špatný signál. Nehledě na to, že půlhodina stejně nikoho nevytrhne. Ale zase na druhé straně, když jste odborový předák a chcete chodit dřív domů, vypadá dost hloupě, když jdete sám. Tak si na to vymyslíte zákon a hotovo.

Cestou necestou

Karla Šlechtová měla ráda služební cesty už jako ministryně pro místní rozvoj, a tak není divu, že svůj koníček udržuje i na obraně. Tu se vydá naškrábat brambory záložákům, tu vyrazí do Iráku ujistit vojáky, že je v jejich týmu, jindy zase prolézá vrtulník u Náměště nebo houfnici v Jincích. Jenže mezitím se jí v pražské kanceláři kupí práce, do které se příliš nehrne. Přestože složka s dokumenty a kontrakty k podpisu bobtná stále víc a víc, Šlechtová ruší naplánované porady jednu za druhou. Že by nebyla tak odvážná, jak se snaží vypadat navenek?

Ostatně cestu „kdo nic nedělá, nic nezkazí“ jí už prošlapal její předchůdce Martin Stropnický.


Čtěte také

 Jablonecký primátor Milan Kroupa vystoupil z ANO

Jablonecký primátor Kroupa vystoupil z ANO. Rozpad koalice bere za osobní selhání

Jablonecký primátor Milan Kroupa vystoupil z hnutí ANO. Hlavním důvodem je podle něj…

před 2 hodinami

Budova BLOX v pražských Dejvicích

Realitní byznys za více než dvě miliardy. Dejvický BLOX kupuje Českomoravská Nemovitostní

Administrativní budova BLOX v pražských Dejvicích, ve které sídlí například internetový…

před 2 hodinami

Kryptoměny  Těžba kryptoměn

Těžba kryptoměn loni vyprodukovala 800 tun CO2. Odpovídala roční spotřebě elektřiny v Polsku

Světová těžba kryptoměn prostřednictvím aplikací v počítačích uživatelů loni spotřebovala…

před 3 hodinami

 Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula

Požadavky odborářů: růst mezd o 6 až 7 procent, kratší pracovní doba a delší dovolená

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) doporučuje odborovým vyjednavačům, aby…

před 3 hodinami

 Vydědění - ilustrační foto

S vyděděním potomka buďte opatrní. Můžete tak učinit, pouze pokud máte opravdu pádný důvod

Chcete-li vlastnímu dítěti odepřít nárok na, aby jednoho dne zdědilo majetek, který jste…

před 3 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Jak se zvýšení minimální mzdy dotkne zaměstnanců?
Topná sezóna začala. Kolik zaplatíte za dřevo a uhlí?
Komu ještě pojišťovna může přispět na brýle?
Můžete pracovat na rodičovské dovolené?
A co když to na veterině nevyjde, musím zaplatit?
Auta
Levý pruh je na předjíždění. Zúžení, tunely a úseky se…
Koncern VW má dnes 200 dodavatelů software a u různých značek různou elektroniku. Skoncuje s tím nová divize
Land Rover Discovery Sport s novou technikou. Nad jinými 7místnými SUV vyniká nabídkou motorů i schopnostmi v terénu
Galerie: Zemřel Luigi Colani. Designér, jehož futuristické dopravní prostředky vyrážejí dech
GEFCO slaví 15 let na slovenském trhu
Hry pro příležitostné hráče