Odposlech

16. dubna, 00:00 - RED
16. dubna, 00:00

Andrej Zveleba Andrej Babiš je sice premiér v demisi, ale jak vidno, příliš nepočítá s tím, že by se měl ze Strakovy akademie stěhovat. Jak jinak si totiž vysvětlit, že zahájil v budově zvelebovací práce. Všude se maluje, z bývalé kuřárny bude dokonce salonek vybavený v historickém stylu. Úřad vlády také oprášil a vystavil obraz Milana Hodži spopiskem, že to byl první slovenský premiér ČSR. To aby bylo jasné, že žádný rodilý Slovák v téhle budově nemůže být nevítaný, byť má v hlavě podivné nápady (což také Hodžu i Babiše spojuje). Ve Strakovce má dojít dokonce i na novou knihovnu. Jen není jisté, co se do ní dá. Odposlech by jeden tip měl. Co takhle Babišovy svazky StB? Ty by ji zaplnit mohly.

Energetický úřad bez proudu

Kdo jiný by měl mít informace o stavu a serióznosti dodavatelů elektřiny než státní úřad, který na jejich činnost dohlíží. Přesto se právě Energetický regulační úřad nechal nachytat. Podle zjištění Odposlechu odebíral elektřinu od společnosti One Energy & One Mobile, jejíž podnikání skončilo v březnu krachem.

Zmíněná společnost neměla v oboru zrovna dobrou pověst. Zviditelnila se už tím, když loni v červnu skoro ze dne na den ukončila smlouvu s ostravským magistrátem kvůli ekonomické nevýhodnosti. Jisté vědomosti o úrovni firmy One Energy & One Mobile musel mít i samotný regulační úřad, který ji v minulých letech opakovaně pokutoval kvůli neplnění informační povinnosti či agresivním obchodním praktikám.

Výsledek je, že regulátor spolu s dalšími zákazníky spadl do režimu dodavatele poslední instance. Jak k takové neopatrnosti mohlo dojít? Zdroj z úřadu vše vysvětluje tím, že úřad se stal „obětí“ špatně napsaného zákona o veřejných zakázkách a že v soutěži musel přijmout nejlevnější nabídku - bez ohledu na to, kdo ji podal.

Holky, vraťte se

Věštecké schopnosti kolegů z vydavatelství Mafra jsou podle všeho ohromující.

Rozhovor s primátorkou Adrianou Krnáčovou z jejich ANO holdingu o rezignaci na další politickou kariéru připravili úplně přesně. Sotva ho dokončili, ale ještě nestihli vydat, zkolaboval tunel Blanka, čímž doprava v Praze na dlouhé hodiny prakticky zemřela. Ještě horší důsledky má zřejmě mediální odstřelení ministryně obrany Karly Šlechtové. Zpráva v Lidovkách o angažmá ezoterického poradce jako experta na odposlechy předznamenává konec řízné blondýny mezi generály, nicméně co je horší, Karla ještě ani nezačala balit, a u syrských břehů se schyluje ke světové válce. Bez těch holek to na tomhle světě fakt nefunguje.

Přesilovka proti Rakousku

V minulém týdnu proběhla v Praze mezinárodní konzultace k dostavbě nových bloků v Dukovanech. Jde o klíčový krok v procesu EIA o posouzení vlivu stavby na životní prostředí. Zájem sousedních států se diametrálně lišil. Poláci se od začátku spokojili s písemnou komunikací, Maďaři nejdříve chtěli do Česka přijet, nakonec však obrátili a také oni vše řeší na dálku.

Ne tak Rakušané a Němci, kteří už v předstihu poslali řadu připomínek a nakonec dorazili osobně.

Česká strana se na protijaderně naladěné státy dobře připravila. Podle informací Odposlechu na zhruba desetičlennou zahraniční delegaci připadl čtyřnásobný počet účastníků z Česka. Hlavní slovo měli zástupci ČEZ, státní úředníci se drželi spíše zpátky.

Neznamená to však, že by mezi oběma stranami panovala nesmiřitelná rivalita. Celé setkání proběhlo podle všeho ve velmi přátelské atmosféře. A pochvalu si nakonec vysloužila i organizace ministerstva životního prostředí. Catering byl prý vynikající.

Vypadá to tedy, že co se týče dukovanské EIA, Česko situaci zvládlo. Horší to bude, až přijde čas na peníze. Kreativec, který by dokázal vymyslet způsob financování stavby tak, aby nejevil znaky nedovolené státní podpory, se ještě nenarodil.

Rakouská žaloba na Česko je tak prakticky stoprocentní.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Jezdíte na vánoční trhy do zahraničí bezpečně?
Jak si spočítat daně u spolupracující manželky
Už se těšíte na Vánoce?
Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Auta
BMW 530 MLE: Mnichovská automobilka připomíná jihoafrický…
Kolik dnes „žerou“ auta s výkonem kolem 600 koní? Třeba BMW M5 se vejde pod devět
Dálniční známky 2019: Vše, co potřebujete vědět
Škoda Kodiaq RS nenabízí sportovní emoce, ale především příjemnou dynamiku (první dojmy)
Galerie fotek, které se do AMS nevešly: Alfa Guilia QV, Jaguar i-Pace, Ateca Cupra
Technologie
Z Windows 10 zmizí funkce Lidé, ale přibude něco jako True Tone [spekulace]
Tipy na nejvýhodnější smartphony: rychlík, prcek i bezrámečkový krasavec
Intel odhalil big.LITTLE procesor s pěti jádry: 3D vrstvený čip s technologií Foveros
MediaTek vzdal high-end. Helio P90 ale zvyšuje výkon ve střední třídě
Nvidia opět zlevňuje a aktualizuje magickou krabičku Shield TV
Hry pro příležitostné hráče