Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Víte, jak sedět, aby vám práce nezničila zdraví?

Nedostatek pohybu a špatné pracovní podmínky vážně ohrožují naše zdraví. To sice všichni…

Podzimní novinky na silnici od 1.10.2018

Přichází podzim a měli bychom připravit naše vozidlo na studenější období. Kromě změny…

Podnikání s s.r.o. s sebou přináší mnohé výhody

Jestliže už nějaký ten pátek podnikáte jako osoba samostatně výdělečná činná, možná je…

Odposlech

03. dubna, 00:00 - RED
03. dubna, 00:00

Do Varů na cígo Nedávný rozchod energetické společnosti ČEZ s karlovarským filmovým festivalem netrápil jeho šéfa Jiřího Bartošku moc dlouho. Podle zdrojů Odposlechu jsou již před podpisem dohody, které mají dosypat zbývajících dvacet milionů. Mezi partnery festivalu se po letech vrací tabáková firma Philip Morris, pro niž je v Česku Bartoška stejným symbolem jako kovboj z marlborek. A tak asi nepřekvapuje, že firma, která nyní na trhu exceluje s kuřáckým nástrojem do nekuřáckých prostor IQOS, našla v letošním rozpočtu šest milionů. A zbytek by měl dosypat Karel Komárek, jehož KKCG je tradičním partnerem festivalu, a nyní by se mohl dokonce posunout na uvolněnou pozici partnera generálního.

Hlásit se to musí

Mezi poslanci hnutí ANO se podle zdroje Odposlechu začalo šířit varování z bezpečnostní divize Anofertu před pirátským poslancem Michálkem. Údajně se během svého působení v zastupitelstvu hlavního města stal informátorem Policie ČR neboli, jak se hezky česky říká, konfidentem, a tudíž před ním není vhodné pronášet výroky typu „císařpána jsem musel dát na půdu, protože na něj sraly mouchy“.

Nicméně přeměna z loupeživého námořníka v protikorupčního agenta 007 je z hlediska morálně volního jistě pozitivním posunem. Nakonec, udávat se sice nemá, ale občas se něco hlásit musí.

Když se rozdává metro

Komunální kampaň do podzimních voleb v Praze evidentně začala. A nejde o žádné čučky. Na posledním březnovém zastupitelstvu se rovnou rozdávalo metro.

„Déčko“ prostě musí vést ze stanice Náměstí Míru na Žižkov, protože jsou odtamtud minimálně tři ambiciózní volební lídři. A když už navzdory všem výpočtům dopravních expertů povede na Prahu 3, i odtud by se dalo stočit zpátky na náměstí Republiky, aby se lidsky vytížilo a ekonomicky vyplatilo. Ale nelenila ani Praha 9.

Vždyť by ze Žižkova šlo krásně protáhnout na Prosek. Aani ne do týdne se krtek vynořil znovu - tentokrát na opačné straně Prahy, když náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) ministerstvu dopravy ozřejmil, že na letiště nemusí vést jen rychlodráha, kterou by zaplatil stát. Do Ruzyně by se krásně dala protáhnout trasa metra A, která se za primátora Pavla Béma (ODS) stočila z Petřin k nemocnici Motol, aby byl uspokojen tehdy legendární starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS). Kilometry a stanice podzemky v polích by sice musela zaplatit Praha, ta už ale třeba u metra v Letňanech dokázala, že na to má a jen tak se nelekne.

Perlík doperlil

Pod generálním ředitelem plzeňské Škody JS se houpe židle. Dva zdroje Odposlechu se shodují, že Josef Perlík bude v nejbližších dnech odvolán z funkce. Vlastník jaderné Škodovky, ruský koncern OMZ, je s jeho výsledky nespokojen a požaduje změnu. Nyní 42letý Perlík firmu vede od počátku roku 2016.

Z čeho nedůvěra pramení? Již během let 2011 až 2014, kdy měl na starost nabídku česko-ruského konsorcia na stavbu nových bloků v Temelíně, si mladý, ale sebevědomý manažer nadělal na ruské straně řadu nepřátel. Velké zakázky od Rosatomu jsou přitom pro jadernou Škodu klíčové.

Současně má Škoda JS přinejmenším nepřímý podíl na odfláknuté kontrole svarů v Dukovanech. ČEZ kvůli výpadkům výroby následně přišel o miliardy. Nejméně 611 milionů korun požaduje zaplatit po Škodě JS. Plzeňská firma nyní bude potřebovat v čele někoho s vyjednávacím talentem, kdo by uklidnil naštvané Rusy i šéfy ČEZ.

Porady ministrů

Manažerské moresy zavádí premiér v demisi Andrej Babiš v tuzemské politice už delší dobu. Postupně však svoje metody vylepšuje. Jeho ministři nemají prakticky rozhodovací pravomoci, sami podepisují jen menší provozní záležitosti a všechny větší věci chodí „konzultovat“. Ministr průmyslu Tomáš Huner se tak chtě nechtě velmi často vídá s druhým mužem hnutí ANO Richardem Brabcem, s nímž řeší personální otázky na ministerstvu i úřadech, které pod MPO spadají. Ministr zdravotnictví Vojtěch Adam či ministryně financí Alena Schillerová pak jezdí „dvakrát denně“ do Průhonic k Babišovi. Ani ostatní členové kabinetu se nenechají v „konzultacích“ se šéfem zahanbit. Andrej Babiš je tak úspěšnější, než by se zdálo, a slibovaná změna v politice, o které mluvil ve volební kampani, se mu evidentně daří.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Samoplátci budou platit více na zdravotním pojištění
8 nejčastějších chyb při vytápění, které zvyšují účet za teplo
Co je dobré vědět o příspěvku na bydlení?
Dnes slavíme 17. listopadu, obchody zůstanou otevřené
Hypotec?ni? sazby leti? nahoru. Ceny bytu? poprve? vystoupaly nad 3 miliony
Auta
Test Mercedes-Benz eSprinter: Vysoké napětí
Octavia Cup trochu jinak. Lamborghini připravuje seriál pro závodní verzi modelu Urus
Jak řídit na sněhu: Představujte si, že vám vůbec nefungují brzdy
Jak funguje pohon všech kol? Existuje 6 různých koncepcí
Volvo Group Czech Republic hlásí změnu ve vedení
Technologie
Office 2019 a Office 365 pro domácnosti za nejnižší ceny [Black Friday]
Lepší kontrola na aktualizacemi a snímání oken [Windows Insider]
Velký přehled slev na Černý pátek 2018 (průběžně aktualizováno)
YouTube nabízí filmy zdarma. Terminátora, Rockyho…, ale má to háček
Q3 Nvidie: tržby 3,18 miliardy $ zklamaly očekávání, akcie zažily nejhorší den za 10 let
Hry pro příležitostné hráče