Odposlech

03. dubna 2018, 00:00 - RED
03. dubna 2018, 00:00

Do Varů na cígo Nedávný rozchod energetické společnosti ČEZ s karlovarským filmovým festivalem netrápil jeho šéfa Jiřího Bartošku moc dlouho. Podle zdrojů Odposlechu jsou již před podpisem dohody, které mají dosypat zbývajících dvacet milionů. Mezi partnery festivalu se po letech vrací tabáková firma Philip Morris, pro niž je v Česku Bartoška stejným symbolem jako kovboj z marlborek. A tak asi nepřekvapuje, že firma, která nyní na trhu exceluje s kuřáckým nástrojem do nekuřáckých prostor IQOS, našla v letošním rozpočtu šest milionů. A zbytek by měl dosypat Karel Komárek, jehož KKCG je tradičním partnerem festivalu, a nyní by se mohl dokonce posunout na uvolněnou pozici partnera generálního.

Hlásit se to musí

Mezi poslanci hnutí ANO se podle zdroje Odposlechu začalo šířit varování z bezpečnostní divize Anofertu před pirátským poslancem Michálkem. Údajně se během svého působení v zastupitelstvu hlavního města stal informátorem Policie ČR neboli, jak se hezky česky říká, konfidentem, a tudíž před ním není vhodné pronášet výroky typu „císařpána jsem musel dát na půdu, protože na něj sraly mouchy“.

Nicméně přeměna z loupeživého námořníka v protikorupčního agenta 007 je z hlediska morálně volního jistě pozitivním posunem. Nakonec, udávat se sice nemá, ale občas se něco hlásit musí.

Když se rozdává metro

Komunální kampaň do podzimních voleb v Praze evidentně začala. A nejde o žádné čučky. Na posledním březnovém zastupitelstvu se rovnou rozdávalo metro.

„Déčko“ prostě musí vést ze stanice Náměstí Míru na Žižkov, protože jsou odtamtud minimálně tři ambiciózní volební lídři. A když už navzdory všem výpočtům dopravních expertů povede na Prahu 3, i odtud by se dalo stočit zpátky na náměstí Republiky, aby se lidsky vytížilo a ekonomicky vyplatilo. Ale nelenila ani Praha 9.

Vždyť by ze Žižkova šlo krásně protáhnout na Prosek. Aani ne do týdne se krtek vynořil znovu - tentokrát na opačné straně Prahy, když náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) ministerstvu dopravy ozřejmil, že na letiště nemusí vést jen rychlodráha, kterou by zaplatil stát. Do Ruzyně by se krásně dala protáhnout trasa metra A, která se za primátora Pavla Béma (ODS) stočila z Petřin k nemocnici Motol, aby byl uspokojen tehdy legendární starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS). Kilometry a stanice podzemky v polích by sice musela zaplatit Praha, ta už ale třeba u metra v Letňanech dokázala, že na to má a jen tak se nelekne.

Perlík doperlil

Pod generálním ředitelem plzeňské Škody JS se houpe židle. Dva zdroje Odposlechu se shodují, že Josef Perlík bude v nejbližších dnech odvolán z funkce. Vlastník jaderné Škodovky, ruský koncern OMZ, je s jeho výsledky nespokojen a požaduje změnu. Nyní 42letý Perlík firmu vede od počátku roku 2016.

Z čeho nedůvěra pramení? Již během let 2011 až 2014, kdy měl na starost nabídku česko-ruského konsorcia na stavbu nových bloků v Temelíně, si mladý, ale sebevědomý manažer nadělal na ruské straně řadu nepřátel. Velké zakázky od Rosatomu jsou přitom pro jadernou Škodu klíčové.

Současně má Škoda JS přinejmenším nepřímý podíl na odfláknuté kontrole svarů v Dukovanech. ČEZ kvůli výpadkům výroby následně přišel o miliardy. Nejméně 611 milionů korun požaduje zaplatit po Škodě JS. Plzeňská firma nyní bude potřebovat v čele někoho s vyjednávacím talentem, kdo by uklidnil naštvané Rusy i šéfy ČEZ.

Porady ministrů

Manažerské moresy zavádí premiér v demisi Andrej Babiš v tuzemské politice už delší dobu. Postupně však svoje metody vylepšuje. Jeho ministři nemají prakticky rozhodovací pravomoci, sami podepisují jen menší provozní záležitosti a všechny větší věci chodí „konzultovat“. Ministr průmyslu Tomáš Huner se tak chtě nechtě velmi často vídá s druhým mužem hnutí ANO Richardem Brabcem, s nímž řeší personální otázky na ministerstvu i úřadech, které pod MPO spadají. Ministr zdravotnictví Vojtěch Adam či ministryně financí Alena Schillerová pak jezdí „dvakrát denně“ do Průhonic k Babišovi. Ani ostatní členové kabinetu se nenechají v „konzultacích“ se šéfem zahanbit. Andrej Babiš je tak úspěšnější, než by se zdálo, a slibovaná změna v politice, o které mluvil ve volební kampani, se mu evidentně daří.


Čtěte také

 Letoun L-39NG

V Aeru Vodochody začala sériová výroba letounů L-39NG, prvních šest bude za rok

V závodu Aero Vodochody nedaleko Prahy už začala sériová výroba letounů L-39NG. Prvních…

22. února 2019

Airbus A380-800, ilustrační foto

Tvrdé přistání superjumba A380: Airbus spálil miliardy eur od evropských vlád

Evropský výrobce letadel Airbus získal na vývoj a výrobu obřího dopravního letounu A380…

22. února 2019

 Innogy

Innogy prodává podíl v českém distributorovi plynu mateřské firmě RWE

Německá energetická společnost Innogy podepsala dohodu s firmou RWE o prodeji svého…

22. února 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Poradna plná daňového přiznání
Kouříte zdravě aneb jakým rizikem jsou náhražky cigaret?
Přes 371 tisíc domácností loni změnilo dodavatele. I proto, že se zdražovalo
Neomezená mobilní data nejsou a ani nebudou
Otcovská dovolená v roce 2019
Auta
Volvo XC90 se po faceliftu nezměnilo, nově ale maskuje…
První opravdová Cupra se jmenuje Formentor a sází na plug-in hybridní pohon
Audi Q8 může mít výkon 330 koní také v kombinaci s dieselem. Stačí vznést požadavek na obvyklé místo
Jak chrání SUV chodce? Forester a RAV4 na výbornou, BMW X1 v podstatě vůbec
Srovnání pokut u nás, v Rakousku, Německu a na Slovensku: Koho bolí nejvíc?
Technologie
Cnews FM: Strach z vývoje Windows 10 a protispotřebitelské výroky ministerstva [podcast]
Moneta ještě pořád chce koupit Air Bank, zaplatila by ale méně
Šeptanda: Microsoft ukáže nový Xbox již v červnu na E3
Samsung je králem smartphonů. Huawei mu ale v roce 2019 půjde po krku
AMD před vydáním GTX 1660 Ti zlevnilo Radeony RX Vega 56, některé až pod 7 tisíc
Hry pro příležitostné hráče