Odposlech

11. prosince 2017, 00:00 - RED
11. prosince 2017, 00:00

Půda za vodu Mezi ministerstvy zemědělství a životního prostředí se chystá rošáda. Odposlechu se doneslo, že v nové vládě by agrární resort měl zodpovídat za vše, co se týká půdy, zatímco voda by měla přejít kompletně pod úřad staronového ministra Richarda Brabce. Hlasy, že za vodu má zodpovídat životní prostředí, se objevují dlouho, v tomto případě jde však o dost nevýhodnou směnu. V praxi totiž zemědělství bude nově zodpovědné jen za pár vyhlášek navíc, pod „zelený" resort však přejdou všechna Povodí, státní podniky, kterými každoročně protečou stamiliony korun na údržbu tuzemských toků. Dále výstavba protipovodňových opatření a dohled nad vodárenstvím, tedy lukrativním odvětvím, ze kterého odtékají z Česka miliardy zahraničním vlastníkům. Dům ministerstva v pražských Vršovicích byl dlouhodobě vnímán jako ne příliš atraktivní traflka.

To se však nejen kvůli plánu s vodou postupně mění a brzy by se mohly svádět právě o tento resort nejostřejší politické boje.

Slovák nezná brata

Rudolf Urbánek, výkonný ředitel a druhý nejvýše postavený manažer českého T-Mobilu, na konci roku odchází. Nadějný manažer, o kterém se spekulovalo jako o potenciálním nástupci generálního ředitele Milana Vašiny, opouští magentové barvy skupiny Deutsche Telekom po téměř 17 letech věrných služeb. Sám, dobrovolně.

Podle informací Odposlechu ho přestala práce bavit především proto, že si ani po roce a půl od sloučení managementu českého T-Mobilu a Slovak Telekomu nová firma nesedla, kvůli personálním rošádám musela odejít řada schopných lidí v obou zemích a růžový operátor netáhne za jeden provaz. Stává se. Je však paradoxem, že spojení se Slováky nezvládl právě Rudolf Urbánek - rodilý Slovák a dlouholetý manažer Slovak Telekomu.

Milost od Miloše

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček tu informaci označil za lež, na Úřadu vlády o tom prý nic nevědí. Přesto se o tu zprávu s vámi podělíme. Šíří se v prostředí české energetiky jako požár a hned několik tradičně spolehlivých zdrojů Odposlechu tvrdí, že to vědí na sto procent. Jedná se o prezidentskou milost pro bývalou předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou.

Vzájemný obdiv mezi prezidentem Milošem Zemanem a Alenou Vitáskovou je obecně známý. Kamarádi si mají v nouzi pomáhat, proto je na stole milost (technicky vzato se jedná o tzv. abolici). Připomeňme, že Vitásková byla u soudu první instance odsouzena k osmi a půl roku pobytu za mřížemi kvůli zneužití pravomoci úřední osoby v kauze solárních elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun.

Odvolací soud má o kauze jednat již v druhém lednovém týdnu, důkazy jsou silné, proto je zapotřebí spěchat. Abolice by znamenala ukončení trestního stíhání ještě před vynesením rozsudku.

Dosud to však mělo jeden zádrhel a tím byl dosluhující premiér. Bohuslav Sobotka totiž podle informací Odposlechu odmítl milost pro Vitáskovou kontrasignovat.

Otázkou zůstává, zda bude stejně zásadový také nový, nastupující předseda vlády.

Málo populární sklad

V ČEZ dospěli k závěru, že radioaktivní odpad je mezi obyvatelstvem málo populární.

Zatlačili proto na Správu úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), aby zapracovala na propagaci přechodného úložiště u jaderné elektrárny Dukovany. Zaměstnancům SÚRAO se do toho moc nechtělo, sami mají dost práce s hledáním vhodné lokality pro výstavbu konečného úložiště vyhořelého paliva.

Polostátní moloch však nechtěli odmítnout a nakonec kývli. Od ledna se tak rozjede kampaň zhruba za tři miliony korun, která má dukovanský sklad mezi veřejností zpopularizovat. Náklady neponese ČEZ, ale budou se hradit z takzvaného jaderného účtu, na který podle zákona přispívají producenti radioaktivního odpadu a je určen primárně právě na vybudování konečného úložiště. •


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB opět zpřísňuje poskytování hypoték - není ale třeba panikařit
Tři čtvrtiny z nás miluje „šopingování“
Cestovní pojištění na dovolenou: ano, nebo ne?
Jak legálně pracovat s manželkou ve vlastním podniku
Jak se počítá náhrada mzdy během pracovní neschopnosti?
Auta
Mazda MX-5 nově nabídne vyšší výkon a lepší polohu za…
Volvo S60 už nemá diesel a vyrábí se v USA. Nechybí ani sportovní verze
Test Ducati Monster 797: Žádná dáma!
BMW řady 8 se dočká také kabrioletu a sedanu, prozrazují uniklé skici
Právě vychází časopis Auto motor a sport 7/2018
Technologie
Windows 7 zřejmě končí s procesory bez SSE2. Microsoft dělá vše, aby neřekl pravdu
Opozdí se nová generace GeForce? Nvidia má prý problém se sklady plnými starších GPU
4K televizor Philips 7503 (vyzkoušeno)
Justin Sun, tvůrce „nového internetu“, kupuje BitTorrent za více než 100 milionů dolarů
Samsung pokračuje ve vývoji vlastního GPU. Míří s ním i na AI a samořiditelná auta
Hry pro příležitostné hráče