Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Odposlech

11. prosince 2017, 00:00 - RED
11. prosince 2017, 00:00

Půda za vodu Mezi ministerstvy zemědělství a životního prostředí se chystá rošáda. Odposlechu se doneslo, že v nové vládě by agrární resort měl zodpovídat za vše, co se týká půdy, zatímco voda by měla přejít kompletně pod úřad staronového ministra Richarda Brabce. Hlasy, že za vodu má zodpovídat životní prostředí, se objevují dlouho, v tomto případě jde však o dost nevýhodnou směnu. V praxi totiž zemědělství bude nově zodpovědné jen za pár vyhlášek navíc, pod „zelený" resort však přejdou všechna Povodí, státní podniky, kterými každoročně protečou stamiliony korun na údržbu tuzemských toků. Dále výstavba protipovodňových opatření a dohled nad vodárenstvím, tedy lukrativním odvětvím, ze kterého odtékají z Česka miliardy zahraničním vlastníkům. Dům ministerstva v pražských Vršovicích byl dlouhodobě vnímán jako ne příliš atraktivní traflka.

To se však nejen kvůli plánu s vodou postupně mění a brzy by se mohly svádět právě o tento resort nejostřejší politické boje.

Slovák nezná brata

Rudolf Urbánek, výkonný ředitel a druhý nejvýše postavený manažer českého T-Mobilu, na konci roku odchází. Nadějný manažer, o kterém se spekulovalo jako o potenciálním nástupci generálního ředitele Milana Vašiny, opouští magentové barvy skupiny Deutsche Telekom po téměř 17 letech věrných služeb. Sám, dobrovolně.

Podle informací Odposlechu ho přestala práce bavit především proto, že si ani po roce a půl od sloučení managementu českého T-Mobilu a Slovak Telekomu nová firma nesedla, kvůli personálním rošádám musela odejít řada schopných lidí v obou zemích a růžový operátor netáhne za jeden provaz. Stává se. Je však paradoxem, že spojení se Slováky nezvládl právě Rudolf Urbánek - rodilý Slovák a dlouholetý manažer Slovak Telekomu.

Milost od Miloše

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček tu informaci označil za lež, na Úřadu vlády o tom prý nic nevědí. Přesto se o tu zprávu s vámi podělíme. Šíří se v prostředí české energetiky jako požár a hned několik tradičně spolehlivých zdrojů Odposlechu tvrdí, že to vědí na sto procent. Jedná se o prezidentskou milost pro bývalou předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou.

Vzájemný obdiv mezi prezidentem Milošem Zemanem a Alenou Vitáskovou je obecně známý. Kamarádi si mají v nouzi pomáhat, proto je na stole milost (technicky vzato se jedná o tzv. abolici). Připomeňme, že Vitásková byla u soudu první instance odsouzena k osmi a půl roku pobytu za mřížemi kvůli zneužití pravomoci úřední osoby v kauze solárních elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun.

Odvolací soud má o kauze jednat již v druhém lednovém týdnu, důkazy jsou silné, proto je zapotřebí spěchat. Abolice by znamenala ukončení trestního stíhání ještě před vynesením rozsudku.

Dosud to však mělo jeden zádrhel a tím byl dosluhující premiér. Bohuslav Sobotka totiž podle informací Odposlechu odmítl milost pro Vitáskovou kontrasignovat.

Otázkou zůstává, zda bude stejně zásadový také nový, nastupující předseda vlády.

Málo populární sklad

V ČEZ dospěli k závěru, že radioaktivní odpad je mezi obyvatelstvem málo populární.

Zatlačili proto na Správu úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), aby zapracovala na propagaci přechodného úložiště u jaderné elektrárny Dukovany. Zaměstnancům SÚRAO se do toho moc nechtělo, sami mají dost práce s hledáním vhodné lokality pro výstavbu konečného úložiště vyhořelého paliva.

Polostátní moloch však nechtěli odmítnout a nakonec kývli. Od ledna se tak rozjede kampaň zhruba za tři miliony korun, která má dukovanský sklad mezi veřejností zpopularizovat. Náklady neponese ČEZ, ale budou se hradit z takzvaného jaderného účtu, na který podle zákona přispívají producenti radioaktivního odpadu a je určen primárně právě na vybudování konečného úložiště. •


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nabídka ropy roste na rekordní úrovně
O kolik se od ledna zvýší důchody?
Jak poznat české padělané bankovky a koruny?
Jak moc je zdraví nebezpečný život on-line?
Jak je to s platbou zdravotního pojištění v penzi?
Auta
Za řídítky KTM 790 Duke: Skalpel, prosím
Peugeot veze do Paříže koncept nového kupé. Bude to nástupce slavné 504?
Srovnání: Audi e-tron je větší než I-Pace a EQC, ale má nižší dojezd a je pomalejší
Videodojmy: Citroen Grand C4 Picasso 2.0 BlueHDi EAT6
Čtyřdveřový Mercedes-AMG GT přichází také jako civilní 43 4Matic+. Pomalý vážně není
Technologie
Tržní podíly výrobců GPU za Q2 2018: Aktualizace, údaje pro Radeony byly chybné
12. Mezinárodní den proti DRM. Kampaň upozorňuje na negativní dopady ochran
Google může vzdáleně měnit konfiguraci Androidu. Omylem zapínal úsporný režim
Prodeje samostatných grafických karet v Q2 2018: všechno jinak, podíl Nvidie klesnul
Twitter nezatížený algoritmy? Služba chce nabídnout snadné přepínání mezi obsahem
Hry pro příležitostné hráče