Odposlech

11. prosince 2017, 00:00 - RED
11. prosince 2017, 00:00

Půda za vodu Mezi ministerstvy zemědělství a životního prostředí se chystá rošáda. Odposlechu se doneslo, že v nové vládě by agrární resort měl zodpovídat za vše, co se týká půdy, zatímco voda by měla přejít kompletně pod úřad staronového ministra Richarda Brabce. Hlasy, že za vodu má zodpovídat životní prostředí, se objevují dlouho, v tomto případě jde však o dost nevýhodnou směnu. V praxi totiž zemědělství bude nově zodpovědné jen za pár vyhlášek navíc, pod „zelený" resort však přejdou všechna Povodí, státní podniky, kterými každoročně protečou stamiliony korun na údržbu tuzemských toků. Dále výstavba protipovodňových opatření a dohled nad vodárenstvím, tedy lukrativním odvětvím, ze kterého odtékají z Česka miliardy zahraničním vlastníkům. Dům ministerstva v pražských Vršovicích byl dlouhodobě vnímán jako ne příliš atraktivní traflka.

To se však nejen kvůli plánu s vodou postupně mění a brzy by se mohly svádět právě o tento resort nejostřejší politické boje.

Slovák nezná brata

Rudolf Urbánek, výkonný ředitel a druhý nejvýše postavený manažer českého T-Mobilu, na konci roku odchází. Nadějný manažer, o kterém se spekulovalo jako o potenciálním nástupci generálního ředitele Milana Vašiny, opouští magentové barvy skupiny Deutsche Telekom po téměř 17 letech věrných služeb. Sám, dobrovolně.

Podle informací Odposlechu ho přestala práce bavit především proto, že si ani po roce a půl od sloučení managementu českého T-Mobilu a Slovak Telekomu nová firma nesedla, kvůli personálním rošádám musela odejít řada schopných lidí v obou zemích a růžový operátor netáhne za jeden provaz. Stává se. Je však paradoxem, že spojení se Slováky nezvládl právě Rudolf Urbánek - rodilý Slovák a dlouholetý manažer Slovak Telekomu.

Milost od Miloše

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček tu informaci označil za lež, na Úřadu vlády o tom prý nic nevědí. Přesto se o tu zprávu s vámi podělíme. Šíří se v prostředí české energetiky jako požár a hned několik tradičně spolehlivých zdrojů Odposlechu tvrdí, že to vědí na sto procent. Jedná se o prezidentskou milost pro bývalou předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou.

Vzájemný obdiv mezi prezidentem Milošem Zemanem a Alenou Vitáskovou je obecně známý. Kamarádi si mají v nouzi pomáhat, proto je na stole milost (technicky vzato se jedná o tzv. abolici). Připomeňme, že Vitásková byla u soudu první instance odsouzena k osmi a půl roku pobytu za mřížemi kvůli zneužití pravomoci úřední osoby v kauze solárních elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun.

Odvolací soud má o kauze jednat již v druhém lednovém týdnu, důkazy jsou silné, proto je zapotřebí spěchat. Abolice by znamenala ukončení trestního stíhání ještě před vynesením rozsudku.

Dosud to však mělo jeden zádrhel a tím byl dosluhující premiér. Bohuslav Sobotka totiž podle informací Odposlechu odmítl milost pro Vitáskovou kontrasignovat.

Otázkou zůstává, zda bude stejně zásadový také nový, nastupující předseda vlády.

Málo populární sklad

V ČEZ dospěli k závěru, že radioaktivní odpad je mezi obyvatelstvem málo populární.

Zatlačili proto na Správu úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), aby zapracovala na propagaci přechodného úložiště u jaderné elektrárny Dukovany. Zaměstnancům SÚRAO se do toho moc nechtělo, sami mají dost práce s hledáním vhodné lokality pro výstavbu konečného úložiště vyhořelého paliva.

Polostátní moloch však nechtěli odmítnout a nakonec kývli. Od ledna se tak rozjede kampaň zhruba za tři miliony korun, která má dukovanský sklad mezi veřejností zpopularizovat. Náklady neponese ČEZ, ale budou se hradit z takzvaného jaderného účtu, na který podle zákona přispívají producenti radioaktivního odpadu a je určen primárně právě na vybudování konečného úložiště. •

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Jak, kdy a kam zaplatit daň z příjmu
Půjčka na Bitcoin? Šílenství
Byty se v průměru nabízejí za 2,78 mil. Kč. Loni to bylo o 400 000 korun méně
Dejte si pozor na 8 špatných důchodových rozhodnutí
Auta
Na západ, soudruhu! Svezli jsme se legendárním autobusem Š1…
Land Rover Defender Works V8 je zážitek, na který se nezapomíná (první jízdní dojmy)
Pohnuté osudy automobilek východního bloku: Přežilo jich jen pár
Také Audi bude mít svou „X6“. Q8 se představí v červnu a dočká se verze RS
Test pneumatik 225/45 R17: Jak si vedou celoroční? Vyloženě špatně ne
Technologie
Google, Facebook, Amazon. Digitální daň z obratu velkých firem v EU má být tři procenta
Lamax Pax X-1 a Energy Sistem Earphones 1: sluchátka bezdrátově a levně (vyzkoušeno)
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Windows 10 Insider Preview build 17123: Fotky si tykají s HEIFem
144Hz herní LCD s rozlišením 4K vyjdou až v Q3 2018, 200Hz modely jsou též zpožděné
Hry pro příležitostné hráče