Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Odposlech

13. listopadu 2017, 00:00 - RED
13. listopadu 2017, 00:00

Jak pražec v kolejišti Nejlepší ministr dopravy všech dob Dan Ťok se dost divil, když České dráhy koupily stoprocentní podíl ve firmě Chaps, která shromažďuje data o jízdních řádech veškeré osobní dopravy v Česku za solidní cenu čtyři sta milionů korun. Podle zdrojů Odposlechu se mu ten nákup nelíbil od začátku úvah o transakci, kdy byla ještě cena podstatně nižší. Chaps totiž ztratil monopol na nakládání s daty, který držel celá léta a díky němuž jeho systém Idos neměl konkurenci. Na základě mnohaleté smlouvy ho využíval portál iDnes.cz z Babišova vydavatelství Mafra pro svou stránku Jízdní řády, která mu generovala téměř polovinu návštěvnosti celého webu. Nyní monopol ztratil a data jsou přístupná všem. Jízdní řády tak skvěle fungují například na Seznamu. Ťok transakci zatrhl, protože se mu jevila jako značně nevýhodná. Nebo spíše si myslel, že ji zatrhl, aby se pak z novin dozvěděl, že je nakoupeno. Informace o zákazu podle našeho zdroje tak nějak k vedení ČD přes náměstka ministra a předsedu dozorčí rady Ferance nedoputovala. Pro toho je odjakživa důležitější, jestli mu jeho kšefty schválí Jaroslav Faltýnek než ministr, který zrovna sedí v úřadu opuštěný jak pražec v kolejišti.

ANO, paní ministryně

Noční můra českých energetiků Alena Vitásková dlouho na dovolené nevydržela. V závěru července skončila po šesti letech v roli šéfky Energetického regulačního úřadu, ale odpočinkem a pomlouváním nového pětičlenného vedení ERÚ se ambiciózní dáma dlouho nezabavila. Po pár měsících znovu začala snít o mocenském vzestupu.

Podle informací Odposlechu vyvinula Vitásková v posledních týdnech velké úsilí, aby svou dlouhou kariéru završila ministerskou funkcí. S podporou Zemanovy hradní kliky - poradce Martina Nejedlého a kancléře Vratislava Mynáře - se chtěla stát ministryní životního prostředí v Babišově vládě. Tento plán naštěstí pro českou přírodu ztroskotal, protože tam chce zůstat dosavadní ministr Richard Brabec.

Pozornost Vitáskové se následně přesunula na ministerstvo průmyslu a obchodu. Ale ani tam nakonec neuspěla. Přednost má dostat energetický manažer a bývalý náměstek ministra průmyslu Tomáš Huner. Ani Andrej Babiš zřejmě není takový blázen, aby do funkce ministra navrhl osobu, která byla za solární čachry na ERÚ (zatím nepravomocně) odsouzena na 8,5 roku do vězení. O zvláštní schopnosti Aleny Vitáskové rozvrátit každou firmu či úřad, do nichž vstoupí, nemluvě.

Pražský bordel

Politické hnutí Referendum o EU sice ve volbách absolutně propadlo (získalo jen 0,08 procenta hlasů), ale co se týče finančního zázemí, patří mezi nejbohatší české politické subjekty. Dárci mu na kampaň přispěli celkem 18,2 milionu korun. Největším sponzorem byl Jiří Matela, majitel pražské sítě erotických klubů. Nejdříve daroval 11 milionů korun, ale kvůli třímilionovému zákonnému limitu na dar mu hnutí muselo velkou část peněz vrátit. Zajímaví jsou i další sponzoři. Například společnost Sycorax, která hnutí přispěla 300 tisíci, si najala v minulosti právníky ze známé advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners). Boj proti diktátorské EU je nákladný apro samostatnost Česka je zjevně třeba zapojit i nejtěžší váhy pražského podsvětí. Zatím se však nedaří.

Redakce Odposlechu má proto pro politiky hnutí dobrý tip: příště zkuste od sponzorů získat místo peněz nějaké nehmotné plnění. Vouchery od „bordelpapá“ Mately by mohly na voliče zabrat.

Investiční lithiové hrnce

Pokud jde o lithium-iontové baterie HE3DA, názory se různí. Jedni hovoří o úžasném vynálezu českých hlav a rukou, který udělá pořádnou díru do světa. Druhý tábor mluví o velkém debaklu, který udělá díru leda tak do kapes důvěřivých investorů. Tentokrát dejme prostor této druhé, kritické skupině.

Jeden z potenciálních investorů do projektu HE3DA se podělil s Odposlechem o své osobní zkušenosti. Firma Battery Unite prý pořádá v Praze-Letňanech velmi svérázné prezentace pro investory, které mohou připomínat prodej hrnců důvěřivým penzistům. Jen ta výše minimální požadované částky je o několik řádů vyšší, a sice 120 tisíc eur neboli tři miliony korun.

Pozornému oku návštěvníka neunikne ani podezřelý vzhled testovaných baterií; některé byly poněkud nafouklé. A jako býk na rudý hadr prý přítomní zástupci firmy Battery Unite reagovali na dotaz, zda své unikátní baterie poskytli k nezávislému posouzení vysokým školám a zkušebnám. •


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máte alergii na podzim?
Studenti a podnikání: 6 věcí, na které si dát pozor
Kolik vás bude stát, když vám ukradnou peněženku?
Nabídka ropy roste na rekordní úrovně
O kolik se od ledna zvýší důchody?
Auta
Bude elektrické retro novou módou? Nejen Peugeot 504…
Elektrický VW I.D. Buzz Cargo zastane roli řidiče i skladníka. Na trh přijde za tři roky
Od Felicie po Octavii RS: 10 nejlepších ojetin značky Škoda
Opel Combo Life je zajímavá alternativa k MPV (české ceny + první jízdní dojmy)
Jaguar E-Type, Range Rover a Land Rover Series I: Za volantem britských klasiků
Technologie
Smartphony mají všichni, OnePlus se pouští do výroby televizorů
Stále není venku z problémů? Evernote propouští 15 % personálu
Samsung dorovnává Huawei: Galaxy A7 je smartphone se třemi kamerami a čtečkou otisků na boku
Nvidia GeForce RTX 2080 a RTX 2080 Ti definitivně venku. Co o nich říkají recenze?
Sony vzkřísilo legendu: znovu vydá první PlayStation s HDMI a dvacítkou her
Hry pro příležitostné hráče