Odposlech

30. října 2017, 00:00 - RED
30. října 2017, 00:00

Véčkař Okamura Zdá se, že přízrak Věcí veřejných pronásleduje Tomia Okamuru na každém kroku. Nejprve se před lety pobratřil s Vítem Bártou, který dokonce kandidoval za jeho tehdejší partaj Úsvit, ale pak ho z ní po finanční aféře a rozbrojích kolem Bloku proti islámu pěkně vyštval.

Nyní se však za Tomiovými zády vynořuje jiná tvář z projektu byznys politiky VV. Podle dobrých znalců politického zákulisí se v předvolební kampani finančně i organizačně angažoval starý známý koník pražské politiky Tomáš Hrdlička a tento fakt nyní trochu kazí vládní vyhlídky SPD.

Už před volbami z Andreje Babiše v jedné debatě vypadlo, že s Okamurou nechce jednat, protože je loutkou kmotrů.

Nyní se sice tváří, že to bylo nějaké přeřeknutí, a Okamura Hrdličkovu přítomnost v pozadí své partaje zuřivě popírá, nicméně vrabci na pražských střechách si cvrlikají, že pozadí páně Hrdličky momentálně štípe dráty do betonu, aby to neprasklo a nové angažmá staré party v novém kabátě prošlo povolebním vyjednáváním až do Strakovky.

Copak ČEZ, ale co ČEPS?

Státní a polostátní podniky, v jejichž vedení sedí lidé blízcí ČSSD, čekají po volbách velké změny. Termín „velké změny“ je eufemismem pro personální čistky. Nejvíc pozornosti na sebe strhává ČEZ, jehož šéf Daniel Beneš není zrovna oblíbencem vítěze voleb Andreje Babiše, ale tady to nemusí být tak žhavé. Beneš je šikovný vyjednávač a manažersky už „přežil“ různé nepříjemné situace.

Pochmurná nálada podle Odposlechu vládne ve správci přenosové soustavy, společnosti ČEPS. Vlastnická práva zde vykonává ministerstvo průmyslu, poslední čtyři roky ovládané ČSSD. Na jaře loňského roku musel z funkce odejít šéf ČEPS Vladimír Tošovský, o rok později byl sesazen i jeho zástupce Miroslav Vrba.

Nahradili je lidé, o kterých se v oboru říká, že vynikají spíše loajalitou k ČSSD než odbornými kompetencemi.

ČEPS každý rok investuje do posílení či obnovy sítě tři až čtyři miliardy korun, dodavatele vybírá formou soutěží. Střetávají se zde zájmy různých byznysových skupin a dost záleží na tom, kdo má podnik pod manažerskou kontrolou. Hnutí ANO chce převzít ministerstvo průmyslu a má již připraveného kandidáta – Pavla Pustějovského. Personální průvan v ČEPS se zdá jen otázkou času.

Ruyův stud

Asi každý, kdo sledoval povolební tiskovou konferenci Tomia Okamury, si všiml mladého multikulturního člena SPD po jeho pravoboku. Ale ve skutečnosti to nebyl politik, a už vůbec ne člen Okamurova hnutí. Na pódiu stál Okamurův syn Ruy, student filmové školy a budoucí režisér, který Tomiovi pomáhal v kampani. Byl k tomu prý donucen okolnostmi. S otcovými politickými názory nesouhlasí, nechal se slyšet na Facebooku. „Odmalička se pohybuju v mezinárodním prostředí a svoje hodnoty si od té doby stále držím,“ reagoval na dotazy přátel, kteří jeho vystoupení na pódiu s otcem nechápali. Jde o další politický střet v rodině Okamurů. Ruye se totiž zastal Tomiův bratr Hayato, který neúspěšně kandidoval do sněmovny za lidovce a Tomia obvinil z toho, že je placen Moskvou. Třetí z bratrů Osamu zase aktivně sympatizuje se Zelenými. Osamu se však zatím drží stranou otevřených rodinných půtek. Ruyovi redakce Odposlechu vzkazuje: Za tenhle stud se nestyď. Za Tomia se s tebou stydíme všichni.

Proklepnu vám ho

Jestli hledáte pronájem, připravte se, že budete muset udělat striptýz. Realitní makléři objevili díky mizerii na trhu nájmů, kde se na jeden byt přihlásí i 30 zájemců, nový byznys. Majitelům bytů nabízejí, že jim důkladně proklepnou nájemníka, případně jsou schopni dodat státního úředníka, u kterého je vysoká pravděpodobnost, že bude spolehlivý. Výpis z bankovního účtu, pracovní smlouvy, reference od zaměstnavatele a předchozího pronajímatele, které předložíte ještě před prohlídkou, se už považují za standard.

Makléř prolustruje v insolvenčním rejstříku, jestli nejste vy tím desátým Čechem, který má nějakou exekuci. A tím to nekončí. Naše sekretářka se vyděsila, když z ní jedna realitní kancelář páčila, zda je redaktor čistotný a zda opravdu nekouří či neholduje alkoholu. Americké praktiky už holt dorazily i k nám. Jen s tím rozdílem, že u nás se tak nelustrují potenciální nájemníci luxusních nemovitostí u Central Parku, ale i zájemci o 2+kk v berounském paneláku.

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Jak, kdy a kam zaplatit daň z příjmu
Půjčka na Bitcoin? Šílenství
Byty se v průměru nabízejí za 2,78 mil. Kč. Loni to bylo o 400 000 korun méně
Dejte si pozor na 8 špatných důchodových rozhodnutí
Auta
Na západ, soudruhu! Svezli jsme se legendárním autobusem Š1…
Land Rover Defender Works V8 je zážitek, na který se nezapomíná (první jízdní dojmy)
Pohnuté osudy automobilek východního bloku: Přežilo jich jen pár
Také Audi bude mít svou „X6“. Q8 se představí v červnu a dočká se verze RS
Test pneumatik 225/45 R17: Jak si vedou celoroční? Vyloženě špatně ne
Technologie
Google, Facebook, Amazon. Digitální daň z obratu velkých firem v EU má být tři procenta
Lamax Pax X-1 a Energy Sistem Earphones 1: sluchátka bezdrátově a levně (vyzkoušeno)
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Windows 10 Insider Preview build 17123: Fotky si tykají s HEIFem
144Hz herní LCD s rozlišením 4K vyjdou až v Q3 2018, 200Hz modely jsou též zpožděné
Hry pro příležitostné hráče