Odposlech

16. října 2017, 00:00 - RED
16. října 2017, 00:00

Prostě makáme Hnutí ANO získalo před volbami silnou podporu. Na předvolebních mítincích mu nepomáhá nikdo menší než česká armáda v čele s náčelníkem Generálního štábu Josefem Bečvářem. Minulé úterý vyrazil Martin Stropnický do Karlových Varů s několika dobrými zprávami. Na tamějším letišti by mělo vzniknout detašované pracoviště letectva, na okraji Doupova zase nové vojenské výcvikové centrum za stovky milionů. Připomíná vám to předvolební sliby?

Nejste jediní. Zvlášť když si pro sebe armádní tiskovou konferenci uzmuli politici ANO. Kromě Stropnického si slavné minuty nenechal ujít ani ministr dopravy Dan Ťok (lídr Babišovy kandidátky v Karlovarském kraji přiletěl vojenským vrtulníkem) a zdejší hejtmanka Jana Vildumetzová (ta má na kandidátce čtvrté místo). Podřízení Andreje Babiše tak zase názorně předvedli, jak se naučili využívat svou politickou moc. Však oni si umějí poradit, i když zrovna nejde o dotace. Jen utrápený Josef Bečvář stojící tak tro chu mimo dění si slavné chvíle Agrofertu v Karlových Varech příliš neužíval. Snad jednou prozradí, čím je Stropnickému tak silně zavázán, že je kvůli volebnímu úspěchu ANO schopný schválit ivznik nové základny.

Jen zahřívací kolo

Masivní výskyt předvolebních plakátů Realistů (Pro mámu, Pro tátu a bůhví pro koho ještě) a recyklované strany ODA působí dojmem, že obě zmíněné strany chtějí proniknout do sněmovny hlavním vchodem za každou cenu. Podle informací Odposlechu to však nemusí být tak docela pravda. Spíše se jedná o zahřívací kolo před dosažením skutečného cíle na regionální úrovni.

Tyto strany totiž více než v celostátních volbách chtějí uspět v hlasování do pražského zastupitelstva v říjnu příštího roku. Motivace se přímo nabízí. Hlavní sponzoři obou zmíněných politických stran - jmenovitě Marek Dospiva a Pavel Sehnal - si potřebují pojistit realizaci miliardových developerských projektů, které na území hlavního města připravují. Nejlépe tím, že protlačí své lidi do zastupitelstva či přímo na magistrát. Pražané se tedy mohou i za rok těšit na pořádnou dávku slibů pro mámu a tátu. A kdoví, možná i na volné vstupenky do Sehnalova akvaparku.

Vyžeňte je!

K čemu jsou dobré volby? Minimálně ktomu, že čím více se blíží, t ím jsou politici pracovitější a akčnější. Kromě otevírání dětských hřišť a parků většinou dojde i na nějaký ten dlouhodobý ostudný problém, na který nebyl ty čtyři roky čas. V pražském zastupitelstvu aktuálně frčí směnárny, které Prahu proslavily po celém světě jistotou, že tam turisty okradou. Pražští zastupitelé Ondřej Mirovský (Zelení) a Jakub Michálek (Piráti), kteří by po volbách rádi zasedli do poslaneckých lavic, dali médiím tento týden na vědomí, že už se s t ím fakt musí něco dělat. A než se to povede, radnice alespoň zkontroluje, zda ty podvodníci nesedí v centru města v budovách, které si pronajímají od magistrátu. To by ta ostuda byla asi na druhou. Ještě by bylo prima, kdyby byly na ten kontrolní seznam zařazeny i směnárny, které si pronajímají prostory v domech pražského radního pro sociální věci a místostarosty Prahy 1 Daniela Hodka. Pro jistotu…

Lékař pro velká zvířata

Výrazně zhoršeného zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana si všiml zřejmě každý, kdo alespoň občas sleduje televizi.

Hlava státu před časem vypoklonkovala konzilium lékařů v čele s exministrem Holcátem, protože to přeháněli s prevencí, a tak pokračuje v pití alkoholu, jak neopomněl připomenout na tiskové konferenci. Prezidentova uvadající fyzická i mentální kondice však děsí partu hradních posluhovačů, proto pro Zemana vyjednali speciální lékařskou péči v prémiovém špitálu Na Homolce, kde na něj dohlíží MUDr.

Miloslav Kalaš. Dnes 76letý doktor je zajímavou figurou hned v mnoha ohledech.

Patřil mezi perspektivní kádry minulého režimu ajeho jméno se objevuje v seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti. V letech 1989 a 1990 dokonce zastával funkci ředitele pražské zoologické zahrady. Po změně režimu se přesunul do Nemocnice Na Homolce a zaměřil se na jiná „zvířata“ - ta velká, je totiž známý jako lékař řady prominentních pacientů, nejen dosluhující hlavy státu. Důvody, proč si hradní protokol vybral zrovna takovou kapacitu, jsou neznámé. Lze však s nadsázkou konstatovat, že MUDr. Miloslav Kalaš má Na Homolce podobnou pověst, jakou měl doktor Cvach v Nemocnici na kraji města. •


Čtěte také

 Infografika, oteplování

Infografika: Jak se zrychluje oteplování Země

Loňský rok byl čtvrtým nejteplejším od roku 1880. Teplota zemského povrchu byla o 0,8 °C…

před 1 hodinou

Aleš Gerloch

Senát odmítl Gerlocha na post ústavního soudce, Zeman musí najít nového kandidáta

Prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch nebude ústavním soudcem. Senátoři dnes jeho…

před 2 hodinami

 Herbicid Roundup, ilustrační foto

Roundup způsobuje rakovinu, rozhodl soud. Hodnota Bayeru klesla o 200 miliard

Federální soud ve Spojených státech v úterý rozhodl, že herbicid Roundup německého…

před 2 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

ve spolupráci s
  • Koruna se letos výrazně pod 25 CZK/EUR nepodívá

  • Připsání zahraniční platby v řádu minut? Jde to!

  • Strašák jménem volatilita

  • Začnou přibývat nezaměstnaní?

  • Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?

Finance
9 omylů o daních v důchodu
Srovnání daňových sazeb v ČR a na Slovensku
Jaké tarify nabízejí operátoři zdravotně postiženým?
Kdy budeme auto odemykat zkouškou dechu?
Jak si vyřídit voličský průkaz pro evropské volby 2019?
Auta
Drogy, podvody a finanční problémy. Do kin míří film o…
Rozhovor: Mercedes-Benz nástavby
Po novém BMW řady 1 dorazí 2 Gran Coupe. Představí se v listopadu a opět to bude předokolka
Škoda hledá místo pro novou továrnu. Karoq by se mohl spolu s Atecou vyrábět v Srbsku
Mercedes-Benz GLC Coupé má po faceliftu. Do prodeje míří výhradně se čtyřválci
Technologie
Letgo náhle končí. Inzertní platforma měla velký marketing, ale špatné programátory
Samsung uvádí nejrychlejší paměti pro GPU na světě: HBM2E s taktem 3,2 GHz
Trailer na třetí řadu Stranger Things (video s CZ titulky)
Ve Fast ringu se usadil Windows 10 Insider Preview build 18361
Nejdražší iMac stojí půl milionu, ten nejlevnější je ohlodaný na kost
Hry pro příležitostné hráče