Odposlech

02. října 2017, 00:00 - (RED)
02. října 2017, 00:00

Okamurův domeček O tom, že si Tomio Okamura staví domeček, se desítky milionů jeho věrných příznivců dočetly už v předvolebním novinovém speciálu. Lídr nahnědlého politického spiknutí SPD se rozhodl vyměnit panelákové bydlení v pražské Hostivaři za nové rodinné sídlo. Před časem si vyhlédl krásnou 800metrovou parcelu ve vilové čtvrti na Ladronce, na lukrativní adrese v šestém pražském obvodě, a koupil ji na hypotéku. Vloni v létě požádal o stavební povolení na projekt Rodinný dům rodiny Okamurových, v září 2016 ho dostal. Kromě hrubých zemních prací však stavba již více než půl roku nepokračuje a pozemek zarůstá vysokou trávou. Holt je třeba počkat, až po volbách přitečou peníze za procenta. Jak s nimi naložit, fešák z posilovny už ví z dob Úsvitu. Redakce Odposlechu každopádně již nyní Tomiovi (také) tleská a vzkazuje, že hra na jeho domeček je návyková.

Kristus nemá na vlak

Jana Kyslíková, jejíž video s přiznáním, že je převtělený Ježíš Kristus, obletělo celé Česko, má nový zářez. V Milíčovském lese ji očekávaly desítky následovníků poté, co prohlásila příchod delegace láskyplných bytostí z Multivesmíru.

Mělo jít o opravdu velkou akci. Aktérka tvrdila, že jí bude předcházet převibrování do nového krystalického těla nezatíženého neduhy. Kromě sebe do skupinky „uzdravených“ zahrnula i dvanáctku věrných, kteří si v předvečer akce měli udělat výlet do třinácté dimenze a potkat se tam s Ježíšem u posledního soudu. Jak tenhle výlet dopadl, není jasné, následná akce ale skončila dost prozaicky.

Když se fandové Multivesmíru začali šikovat v Milíčovském lese, v ruce vytištěné Kyslíkovou ledabyle nakreslené mapky s orientačním bodem místního rybníčku, začalo se nad akcí smrákat. Jana Kyslíková na sociální síti vzkázala, že nedorazí, protože nemá peníze na vlak, a zůstává v Ústí nad Labem. Nepřijely dokonce ani bytosti z Multivesmíru, a tak se zklamaní účastníci zase rozešli domů. Večírek se zkrátka nevydařil. Se spásou nezbývá než čekat na volby.

Mlčeti zlato

Ministr kultury Daniel Herman prozradil deníku Dnes, že budova Transgas bude památkou, tedy nepůjde k zemi. Společnost HB Reavis, její majitel, se tak z novin dozvěděla verdikt, na který čeká už několik měsíců. Reakce firmy, která v nemovitosti utopila stamiliony, byla celkem promptní: půjdeme k mezinárodní arbitráži. Pokud opravdu ministr veřejně předjímá výsledek rozkladového řízení, aniž bylo oficiálně ukončeno, je to docela na pováženou.

A investorovi mohl dát do ruky ne úplně špatný náboj- Bývalý ministr zdravotnictví Martin Bojar, který pár slovy odstartoval nekonečnou kauzu Diag Human, o tom ví celkem dost. Korunu tomu nasadil pán z generálního ředitelství Národního památkového ústavu, který vysvětlil novinářům, co se asi tak honí hlavou Hermanovi, takto: „Velká část odborníků i veřejnosti se vyslovila pro zachování stavby, proběhla i výrazná mediální kampaň. Navíc je před volbami.“

Pirátští byznysmeni

Česká pirátská strana nemá o bohaté a zajímavé sponzory v posledních týdnech nouzi. Dokázala díky nim vybrat na kampaň k říjnovým volbám už několik milionů korun. V polovině září jim poslal sto tisíc na vyřizování voličských průkazů lidem Jan Barta, největší akcionář ePojištění.

cz a mnoha dalších internetových projektů. Bartu ke sponzoringu přesvědčil lídr Pirátů v Pardubickém kraji a pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík, přestože Barta už nechtěl žádnou politickou stranu sponzorovat. V minulosti se finančně podílel na kampaních TOP 09 či Strany zelených.

Pirátům na začátku léta přispěl také miliardář a spolumajitel investiční skupiny RSJ Václav Dejčmar. Svým 160tisícovým darem jim zaplatil PR služby během předvolební kampaně. Čtvrt milionu daroval straně podnikatel Jan Palaščák prostřednictvím své firmy Road to interest.

Osmdesáti tisíci pomohl i jeden z nejúspěšnějších českých startupových investorů, spolumajitel společnosti Credo Ventures Ondřej Bartoš. Kdo by také Pirátům na jejich spanilou plavbu do sněmovny nepřispěl- Podle posledního průzkumu CVVM tato rebelská partaj hravě strčí do kapsy lidovce i Topku a s více než šesti procenty obsadí ve volbách několik sněmovních křesel.

Alzheimer bobtná

Zdravotní pojiššovna ministerstva vnitra si spočítala, že jí za poslední dva roky vzrostly o polovinu náklady na léčbu Alzheimerovy choroby. Loni na tuto nemoc vydala 150 milionů korun, zatímco v roce 2014 sto milionů. Jenže počet pacientů se zvýšil o zhruba 40 procent. A bude hůř, prognózuje Odposlech. Zhruba před dvěma lety totiž skočily do byznysu s chorobou pojmenovanou po německém lékaři, který ji poprvé diagnostikoval v roce 1907 své pacientce Augustě bezcílně bloudící po domě a strkající hodinky do cukřenky, velké štiky. Alzheimer se stal přitažlivým byznysem pro zahraniční řetězce, tuzemské podnikatele „všeho druhu“ a třeba i pro doktora Borise Šťastného, bývalého politického šíbra, který se kdysi díval do útrob největší tuzemské zdravotní pojiššovny coby člen správní rady. Soukromé domovy jsou ovšem na hraně toho, co mohou účtovat příbuzným. Teď už jim zbývají jen ty pojiššovny

My bychom dali, a vy nechcete?

Všude natažená ruka a teď najednou takový nedostatek zájmu. Odposlech s povděkem kvituje informaci, že alespoň v jednom oboru podnikání není zájem o dotace. Ministerstvo průmyslu a obchodu mělo připraveno 11,5 miliardy korun, jimiž chtělo podpořit výstavbu datových sítí nové generace (NGA) v „bílých oblastech“, tedy tam, kde se soukromým poskytovatelům připojení nevyplácí dotáhnout rychlý internet.

Bohulibý záměr směrem k prozářené digitální budoucnosti. K termínu pro podání žádostí však přišly pouhé tři supliky, a to ještě v objemu několika desítek milionů korun. Fiasko, psala média.

Odposlech by rád s využitím obvykle spolehlivých zdrojů uvedl věci na pravou míru. Zaprvé se to s těmi „bílými místy“ má tak, že stačilo slíbit, že do tří let tam NGA postavit plánujete, a zájmové území bylo před vetřelci vybavenými dotacemi ochráněno. Protože nelze dotovat výstavbu tam, kde by se dostaly veřejné peníze do konfliktu s nedotovanými investicemi soukromého sektoru. Zadruhé, po dlouhých konzultacích se sice výzva vypsala, ale už v té době byla bílá místa mnohde preventivně dobarvená, protože se tam objevily přípojky.

V perfektním souladu s českými dějinami povstali bdělí čeští bojovníci proti nedovolené veřejné podpoře (dotacím), kteří svoje obavy sepsali do Bruselu. Udávat se nemá, ale hlásit se musí, a když ne já, tak raději nikdo. Ani za miliardy.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
Příspěvek na péči může měsíčně dělat i přes 15 000 Kč. Kdo má na něj nárok?
Lucemburčané si odchodem do penze pohorší nejméně
Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
Auta
Právě vychází časopis Motocykl 12/2018
Elektrobusy EKOVA Electron s ultrarychlým nabíjením
Seat Tarraco není čistý klon Kodiaqu. K Allspace má blíž (první dojmy)
Srovnání tříválců: Ford Focus 1.0 EcoBoost vs Opel Astra 1.0 Turbo vs Peugeot 308 1.2 PureTech
BMW představuje prototyp nového boxeru s oldschoolovým designem
Technologie
Intel odhalil architekturu Sunny Cove pro procesory Ice Lake. A plán, co přijde po ní
Telegram zlepšil jazykovou podporu. Jak aktivovat komunitní český překlad?
Telefony porostou. Příští rok bude nejvíce těch s 6″ displeji a většími
GTA V nikdy nebylo levnější. Hru pro PC můžete mít za hubičku
Honor má nové logo. Podobné jako Huawei, ale v barvách Twilight
Hry pro příležitostné hráče