Odpolitizování státní správy je klišé

27. ledna 2014, 00:00 - Hana Boříková
27. ledna 2014, 00:00

Po diskusích z posledních týdnů bych politické náměstky zrušil, říká potenciální první náměstek na financích

Minulý týden vyšlo najevo, že by se měl stát prvním náměstkem na ministerstvu financí Lukáš Wagenknecht (35). Zvěsti o nástupu auditora, který poukázal na nesrovnalosti v nechvalně proslulém ROP Severozápad, v Krajské zdravotní nebo v pražském dopravním podniku, vyvolaly v Letenské 15 zděšení. O tom, jaké změny by se měly na ministerstvu v oblasti finanční kontroly a rozpočtu odehrát, už má Wagenknecht poměrně jasnou představu.

* Když jsme spolu naposledy mluvili někdy v listopadu, na mou otázku, jestli má smysl jít do politiky, jste se tvářil dost skepticky. Co vás nakonec přesvědčilo dát se k babišovcům?

Já to vnímán jako altruismus. Prostě nevidím nikoho jiného, kdo by šel měnit systém, a někdo to udělat musí. Ať už z pozice auditora, podnikatele nebo zástupce neziskovky Good Governance, jejímž tématem je efektivně fungující stát, jsem se přesvědčil, že musíme být „inside“, jinak se nic nestane. Do čisté politiky se nepouštím, nabízím odbornost. Komunikovat s politiky je pro mě obtížné. Vadí mi, že se na něčem domluvíte, máte i věcné závěry, ale zítra to neplatí. V tomto je ANO jiné, což mi vyhovuje.

* Kritizovat je jednodušší než systém napravovat, zjistí většinou ti, kdo přešli na druhou stranu. Pro vás ale nebude návratu, už nikdy asi nebudete vnímán apoliticky…

Já nechci propojovat pomoc ANO a neziskovku. Činnost v Good Governance budu muset utlumit. Dlouho jsem přemýšlel, do jaké míry se angažovat. My máme řešení a teď je budeme mít šanci prosadit. Pan doktor Včelák má připraven legislativní návrh kontrolního systému ve veřejném sektoru, chceme jej trochu modifikovat a aplikovat. Máme dobré vztahy s Evropskou komisí, budeme se snažit, aby Česká republika začala být konečně vnímaná pozitivně.

* Jak se vám podařilo dostat se během necelých dvou měsíců až k Andreji Babišovi, který potvrdil, že si vás na ministerstvo financí přivede?

Nebyl to první kontakt. Já jsem před dvěma roky obešel mnoho politiků. Přesvědčoval jsem je, že je potřeba změnit zákon o finanční kontrole, což není zrovna sexy téma. Přitom je to právě tento zákon, díky kterému je zde možné tak nehorázně krást veřejné peníze. Po volbách jsem Andreji Babišovi pogratuloval a on mi řekl, pojďte mi pomoct. Šel jsem, jak jinak.

* Ani teď nepotvrdíte, že byste měl být prvním náměstkem na ministerstvu financí? Podle našich informací byste měl mít kromě kontroly na starost i rozpočet.

Já fakt v tuhle chvíli neřeším personální věci a asi chápete, že to nezávisí jen na mně. Jsem oficiálně v radě ekonomických poradců, kde je mým tématem zákon o státní službě, finanční řízení a kontrolní systém veřejné správy. Tomu se věnuji posledních jedenáct let.

* Ta zpráva vyvolala v Letenské 15 zděšení. Právem? Myslím, že s některými vysoce postavenými lidmi se osobně znáte z působení ve společnosti Deloitte, kde jste pro finance auditoval nechvalně proslulý ROP Severozápad…

Resort znám, i některé lidi. Samozřejmě vlastní názor mám. Ale nezapomínejte, že já nebudu ministr.

* Nikdy jste se netajil tím, že audit a kontrolní mechanismy jsou ministerstvem financí nastavené špatně. Ostatně Evropská komise konstatovala, že auditní systém u nás nefunguje a je horší než na Sicílii. Asi to bude chtít „přenastavit“.

Musíme jej detailně zmapovat, pobavit se s Evropskou komisí. Nevím, co se dá dělat s dobíhajícím obdobím, ale pro to příští se už musejí kontrolní mechanismy a schvalovací postupy řídících orgánů nastavit tak, aby příjemci jasně věděli, co se po nich bude chtít. Zrovna dnes vyšla zpráva o další obžalobě v kauze ROP Severozápad o zmanipulování hodnocení projektů za 1,4 miliardy. O tom dost vím. Ten program jsem auditoval. Deviace se může stát, ale nesmí jít o systémové pochybení, jako v tomhle případě.

* Je účast politiků na rozhodování o projektech systémovou chybou?

Odpolitizování státní správy je klišé a demagogie. Ve vztahu k fondům i ke služebnímu zákonu. To si podtrhněte. Parlamentní demokracie je o tom, že jsou volby, z nich vzejde řízení státu, ministerstev a samospráv. My se přece nechceme zbavit demokracie, ale klientelismu ve státní správě. Nechceme, aby se stal šéfem odboru nebo úřadu člověk jen proto, že má stranickou knížku nebo je bratranec politika. Politik vždy bude řídit, udávat cíle, vize, strategie, ale nemůže mít možnost meritorně zlikvidovat celý úřad. Pokud ale někdo manipuluje výběr projektů, je to špatně, ať je to politik nebo úředník.

* Tak dobře. Politická funkce má být ministr, jeho náměstci a od vedoucího odborů níž už má jít o úředníky?

I náměstci by měli být odborníci na jednotlivé oblasti, a ne politici nebo kamarádi politiků. Jsem pro to, aby měl při výběru úřednického náměstka jeden hlas ministr a jeden hlas zástupce úředníků. Na ministerstvu by měl být maximálně jeden politický náměstek.

* Ale ten politický náměstek by měl být z jiné strany.

Ne. Z té samé. Nikde ve světě to není nastavené jako u nás. Političtí náměstci z jiných stran jsou opět typicky česká cesta a je to systémově špatně.

* Zákon o finanční kontrole máte napsaný ještě ze svého působení v Good Governance, ten z dílny Miroslava Kalouska Senát zazdil, myslím, s vaším vydatným přispěním. Můžete vysvětlit, o co půjde?

Nastavení kontrolního systému se musí předělat. Počítám s odbornou diskusí nad naším návrhem a s jeho aktualizací. Cílem je, aby se hodně posílil interní audit i centralizovaný audit ministerstva, aby byl dohled nad rozpočtem, jehož tvorba se musí zrevidovat. Musí se kontrolovat hospodárnost, efektivnost, účelnost, přiměřenost a samozřejmě legalita jak uvnitř, tak externě prostřednictvím NKÚ. Dnes, když někdo nekvalifikovaně rozhodne o nějakém výdaji, nedohledáte odpovědnou osobu.

* Takže třeba ministerstvo obrany by už nemělo mít na konci roku řekněme pět nevyčerpaných miliard, za miliardu rychle nakoupí ponožky a zbytek si převede do příštího roku?

Přesně tak.

* Mají se připravit finanční úřady na zemětřesení? Berňák by podle vás neměl kontrolovat dotace.

Nikdo se nemá bát žádného zemětřesení, to jsou hlouposti. Potřebujeme pouze napravit pokřivený systém. Daňová správa má podle doporučení Světové banky kontrolovat příjmy státního rozpočtu, ne se zabývat výdaji. To má dělat audit a NKÚ. Tak proč mezinárodní odborníky neposlechnout. Je také potřeba zrevidovat pokuty za porušení rozpočtové kázně a zpackané zakázky, které se potom v 98 procentech případů odpouštějí.

* Přispějete k tomu, aby se z evropského půlbilionu rozkradlo méně než za tohle období?

Já se o to ale snažím už deset let. •

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít