Odchod pekárenského mohykána

26. ledna 2015, 00:00 - MICHAL PŮR
26. ledna 2015, 00:00

Největší pekárenská skupina v Česku United Bakeries změní majitele. Marko Pařík po patáliích v posledních letech prodává svůj většinový podíl, firmu ovládnou Lucemburčané Když projíždíte pražskými Stodůlkami, centrálu největší pekárenské skupiny United Bakeries jen těžko přehlédnete. Ve čtvrti, která se v posledních letech k nepoznání změnila, byste obří pekárnu nečekali. Právě tady se upeče velká část z téměř dvou milionů rohlíků, které podnik Marka Paříka vyprodukuje každou noc. Téměř sedmdesátiletého podnikatele tu ale už brzy nepotkáte. Svůj většinový podíl ve firmě, kterou před pár lety málem zlikvidoval nepovedený obchod se současným ministrem financí Andrejem Babišem, totiž už brzy prodá.

„Máme velké štěstí, že na straně našeho lucemburského partnera jsou mladí lidé, kteří náš podnik znají a řekli, že to chtějí dál provozovat. Jsou taky pekaři a mlynáři. Dohodli jsme se, že jim naše strana prodá majoritní podíl, aby to vedli dál. Mají velké investiční možnosti,“ řekl Pařík v rozhovoru pro týdeník Euro. Sám vlastní dvě třetiny skupiny, zbytek patří podnikateli Edmondu Müllerovi, který působí právě v Lucembursku.

Marko Pařík chtěl spolu se svým bratrem Jaroslavem Michaelem (loni zemřel) United Bakeries prodat už v roce 2010. Zájem měl zejména Andrej Babiš, s nímž se nakonec oba bratři dohodli. Ani jeden z nich ovšem tehdy netušil, že dohoda se šéfem vládního hnutí ANO firmě způsobí obrovské škody, jejichž náprava potrvá několik let.

Andrejovo tornádo Fúze Paříkovy skupiny s Babišovými pekárnami Penam pokračovala prakticky bez problémů až do července 2012, kdy slovenský antimonopolní úřad transakci odmítl posvětit, přestože jeho český protějšek tak o měsíc dříve učinil. Síla obou skupin byla tak velká, že oba podnikatelé počítali s tím, že si úřady vynutí uzavření některých provozů, aby nebyla ohrožena hospodářská soutěž. United Bakeries a Penam jich v Česku a na Slovensku měly téměř třicet. Se stopkou však nepočítali.

„Očekávali jsme, že si (antimonopolní úřad) bude klást podmínky, a tušili jsme, jaké budou. Měli jsme moc firem a vítali jsme, že by se pár zavřelo,“ vzpomíná Pařík. Od podepsání smlouvy do rozhodnutí antimonopolních úřadů ovšem uběhl zhruba rok a půl a situace na trhu se mezitím změnila k horšímu. Přestože Paříkové chtěli situaci nadále řešit, Babiš už odmítal zaplatit původně dohodnutou cenu a od smlouvy odstoupil. Pikantní je, že lidé z Agrofertu už United Bakeries nějaký čas prakticky řídili.

Marko Pařík současnému ministrovi financí tehdejší krok vyčítá. „Možná jsme naivní, když počítáme s tím, že smlouva je pro nás smlouva,“ říká. Škody z nepovedené fúze odhaduje na stovky milionů korun. Po odchodu Babišova managementu měla firma o tisíce tun nižší obrat a potýkala se s odlivem zákazníků. Pařík navíc investoval zhruba 300 milionů korun do dalších projektů, protože s finančními prostředky za prodej svého podílu už počítal. „Dovedete si asi představit tu situaci. Dnes si říkám, že jsme výborní, že po takovém tornádu ještě žijeme líp a líp,“ dodává.

Slovenské lapálie Krach spojení největších pekárenských skupin jednoznačně poškodil více United Bakeries než Penam a nesmlouvavý obchodník Babiš se rozhodl situaci využít ve svůj prospěch.

Už dlouho se snažil získat Paříkovu pekárnu Prvá Bratislavská Pekárenská a tehdy se mu naskytla ideální příležitost. Bratrské duo z Česka se na Slovensku muselo vyrovnávat i s výpadkem dodávek pro řetězec Albert, který se rozhodl dát přednost menším provozům. Paříkové se nakonec rozhodli ze země odejít a obě své pekárny (v Bratislavě a Žilině) prodat.

Babiš tehdy už samozřejmě dobře věděl, že pokud bude chtít obě pekárny ze skupiny United Bakeries koupit, bude muset obejít předchozí rozhodnutí antimonopolního úřadu. V tomto případě mu dobře posloužil osvědčený scénář s bílým koněm. Jak už týdeník Euro informoval na začátku loňského roku, společnost Prvá Bratislavská Pekárenská zakoupilo eseróčko s komickým názvem Majetky a se základním kapitálem necelých sedm tisíc eur. Žilinskou akciovku Peza zase koupila košická společnost Arfos. Pro znalce českého byznysu tak nebylo velkým překvapením, když Babišova Penam Slovakia oznámila, že je stoprocentním vlastníkem bratislavské pekárny. K vlastnictví žilinské pekárny se český ministr financí sice oficiálně nikdy nepřiznal, ale Paříkovo vyjádření jen těžko nechá někoho na pochybách. „Prodali jsme mu dvě pekárny na Slovensku,“ říká v rozhovoru v tomto vydání týdeníku Euro. Babiš ani Agrofert obě transakce v minulosti nikdy nekomentovali.

Že se Babišův koncern dokázal pekárny zmocnit navzdory dřívější stopce od Protimonopolního úřadu SR, je majiteli United Bakeries celkem jedno. „Alespoň se tak dokázalo, že pan Babiš ví, jak na to, když chce něco koupit. Nás slovenský trh přestal zajímat a chtěli jsme se z něho stáhnout, tak jako jsme se stáhli z Maďarska. Když se na trhu nedá normálně vydělávat, jdeme pryč,“ uvedl Pařík už před časem.

Záchranářské práce Nepodařená fúze nakonec zlomila vaz i kdysi druhému největšímu řetězci rychlého občerreport stvení v Česku. Větší než Paříkova Paneria byl ještě poměrně nedávno jen McDonald’s. Plány na velkou expanzi vzaly zasvé, když Pařík nezískal peníze za United Bakeries. Řetězec nakonec prodal a ten nedlouho poté skončil v insolvenci. Přežilo jen několik prodejen, které provozuje společnost Forester Group podnikatele Pavla Paula.

Pařík tvrdí, že mu nezbylo nic jiného než Panerii prodat, protože musel veškeré finance přesměrovat do chřadnoucích United Bakeries. „Kdyby se prodaly United Bakeries, tak jsem to mohl pořád dělat. Ale nemohl jsem nechat padnout United Bakeries, protože tam dělá 1600 lidí. To jsou dramatické momenty, které jsem s mým managementem prožil,“ řekl s tím, že prodeje v současnosti lituje.

Není to poprvé, kdy se musel prodělečného byznysu zbavit. V roce 2006 na českém trhu skončily supermarkety Delvita, které Pařík do Česka přivedl na začátku 90. let společně s belgickou skupinou Delhaize. V tuzemsku se nechytil ani řetězec Diet Plus, který nabízel zdravou stravu. S ním ale slaví úspěchy ve Francii, kde poměrně brzy otevře stou prodejnu. „Lidé ale na to prostě nemají dost peněz. Tady ještě často platí – chceš hubnout, tak nežer,“ říká.

Přestože se Pařík zbavuje většinového podílu v United Bakeries, na důchod se ještě nechystá. Část akcií si ponechá a ve firmě bude nadále působit jako poradce. V současnosti navíc přemýšlí o podnikání v Číně, kterou loni několikrát navštívil, příležitost vidí především s řetězcem Diet Plus. „Byl jsem tam před pár týdny a oni vám řeknou, že už mají 300 milionů lidí, kteří mají kupní sílu jako průměrní Němci. A potom vám řeknou, že příští rok jich bude 420 milionů. To už je pětkrát Německo a to mi dává plno nápadů,“ tvrdí. ?

PEKÁRNY UNITED BAKERIES

Liberec Brandýs nad Labem

Žatec

Praha

Plzeň

Strakonice

Pardubice

Znojmo Brno

Uničov

Uherský Brod

Karviná

O autorovi| MICHAL PŮR • pur@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít