Odbory musí odkrýt karty - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Odbory musí odkrýt karty

, Tomáš Skřivánek,
Odbory musí odkrýt karty
Zdroj: Euro.cz

Bawag Bank

VÍDEŇ/PRAHA (mat, tos) – Krize banky Bawag se prohlubuje. Na informace o špatném účetnictví banky (EURO 14, 15/2006) reagovali v Rakousku klienti vybíráním hotovosti, jíž začalo být na některých přepážkách nedostatek. Rakouská vláda se proto odhodlala bance pomoci a zabránit tím téměř jistému runu na ni. V uplynulém týdnu rozhodla o balíčku opatření, která povedou ke stabilizaci ústavu. Nejdůležitějším bodem je převzetí ručení Rakouskou republikou až do výše 900 milionů eur do července 2007. „Tímto je Bawag zachráněna,“ oznámil rakouský ministr financí Karl-Heinz Grasser. Také rakouský prezident Heinz Fischer potvrdil, že banka má to nejhorší za sebou. Na oplátku musí vlastník banky, odborový svaz ÖGB, odkrýt rakouské národní bance své finance. „Vždy bylo velké tajemství, kolik peněz ÖGB vlastně má. Zejména politické strany zajímá, jaký bojový kapitál stojí za odboráři,“ řekl týdeníku EURO zdroj z rakouského Bawagu. Součástí vstupu státu do záchranné operace je i rozhodnutí, že Bawag i ÖGB musejí prodat svůj dvacetiprocentní podíl v Rakouské národní bance.
Nečekaná hloubka krize banky, která v Rakousku provozuje Poštovní spořitelnu a je exkluzivním partnerem tamní pošty pro oblast všech finančních služeb, vedla k utichnutí hlasů o rakouské cestě privatizace. Původně rakouští politici a představitelé ÖGB jinou cestu privatizace než do rukou Volksbank, Erste, Raiffeisen, Wiener Städtische či jiných rakouských finančních skupin prakticky nepřipouštěli.
Nyní již se zdá, že přednost dostane nejvyšší nabídka, národnost kupce nebude rozhodovat. Z mezinárodních skupin se nejčastěji v souvislosti s transakcí začíná hovořit o Citigroup. Ta oficiálně svůj zájem o banku zatím nekomentovala, obecně ale již v minulosti deklarovala zájem posílit své postavení na trzích střední Evropy.