Od Paroubka k Babišovi

03. června 2013, 00:00 - (red)
03. června 2013, 00:00

PALUBNÍ DENÍK Americká agentura Penn, Schoen & Berland Associates má podle informací Palubního deníku pracovat na volební kampani hnutí Andreje Babiše ve sněmovních volbách v příštím roce. Československý miliardář si od firmy, která spolupracovala na volebních kampaních Billa Clintona a Jiřího Paroubka, slibuje až dvouciferný výsledek hlasování pro své hnutí Ano 2011. Je ale otázkou, zda to nebude i pro tak renomovanou firmu příliš tvrdý oříšek, když hnutí chybějí s výjimkou otce zakladatele nějaké výraznější osobnosti, z nichž by šlo učinit důvěryhodné lídry volebních kandidátek, a hlavně – nějaká srozumitelná politická orientace.

Jako každý politik, který jde s kůží na trh, si Babiš musí dát pozor nejen na drahé poradce, ale i na slabá místa a tajemství. Jedno z nich se stále vznáší nad Babišovou údajnou spoluprací se Státní bezpečností, o níž svědčí dokumenty slovenského Ústavu paměti národa (viz reportáž ty´deníku Euro z prosince 2011). Babiš se proti informacím, že za působení v podniku zahraničního obchodu Petrimex donášel komunistické rozvědce coby její „důvěrník“, ostře ohradil a sesterský institut českého ÚSTR zažaloval. Věc mezitím trochu zapadla, teď se ale znovu vynoří. Tento čtvrtek dopoledne začne spor projednávat Okresní soud Bratislava I. Snad udělá více jasno a stihne to do voleb. ZASE TY EUROFONDY Po někoho dar z nebes, pro jiného morová rána. I tak by se dalo nazvat pobírání peněz z evropských fondů, které jedni považují za vítaný příjem a ekonomický stimul, jiní za prostor pro vlastní obohacení a korupci.

Na severu a západě Čech (viz str. 30), kde se manipulovalo s projekty ostošest, mohou vyprávět.

Statistická oblast Severozápad dluží konečným příjemcům z národních peněz, stát visí Bruselu dvě miliardy na korekcích. Platit nechce ani jeden. Polehčující okolností je, že hejtmani Karlovarského a Ústeckého kraje, na jejichž území se potrefený region rozkládá, uznávají podle informací Palubního deníku aspoň morální vinu za prošustrování peněz…

Chce se dodat, že musejí mít hodně černé svědomí. Až tak, že se dotyční krajští šéfové, stejně jako jejich pět kolegů, nedostavili minulý týden na schůzku s ministerstvem pro místní rozvoj, které je národním koordinátorem procesu čerpání. Třebaže to původně slíbili.

Hejtmani mají pro tentokrát výmluvu, ze schůzky je vyvázala zastřešující Asociace krajů. Někteří jednotlivci připojili poté omluvu sami za sebe. Nic to však nemění na skutečnosti, že z někdejších premiantů (jak nám ty kraje krásně čerpají, liboval si stát před pár lety) jsou (opravdu rázem?) hříšníci. A navíc neoprávněně nárokované dotace bude muset tak jako tak někdo zatáhnout. Nejlépe ještě do voleb…

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít