Ochraňte svůj zisk před nepříznivým vývojem koruny

18. března 2013, 00:00 - Martin Chum
18. března 2013, 00:00

Řada českých firem se aktivně věnuje obchodování se zahraničím. A růst pokračuje. Co může bránit dalšímu rozvoji?

Jen v loňském roce se počet exportérů pohyboval kolem 71 800. Pro srovnání: ještě před deseti lety jich bylo zhruba o 30 tisíc méně. Vývoj také ukazuje, že exportující společnosti pozvolna rostou. Již dvě desetiletí se ale musejí kromě zcela běžných rizik, jako je například klesající poptávka obyvatel nebo změna daňové legislativy, neustále vyrovnávat také s riziky souvisejícími se změnou devizových kurzů. Předvídat jejich budoucí pohyb je přitom takřka nemožné. Podnikatelé ale mají nástroje, jak se vyhnout rizikům z těchto pohybů vyplývajícím.

Během posledních let dochází ke zhoršení ekonomické situace ve světě i u nás, což přispívá ke značné nejistotě na finančních trzích a dochází tím k výrazným výkyvům měnových kurzů. Při bližším pohledu na vývoj kurzů však zjišťujeme, že jejich výkyvy bývají mnohdy nepředvídatelné, a právě to podnikatelům často způsobuje nemalé potíže.

Budeme se proto věnovat hlavním signálům blížící se změny kurzu a také možnosti, jak se před nečekanými výkyvy ochránit.

Mezi hlavní „hybatele“ kurzu na měnovém trhu patří růst ekonomiky. Rychlejší růst, především u konvergujících ekonomik jako Česko, zpravidla značí rychlejší tempo dohánění úrovně produktivity práce vyspělejších obchodních partnerů (v případě Česka jde zejména o Německo). V konvergujících ekonomikách v dlouhém období dochází k nárůstu relativní cenové úrovně. K té dochází buď primárně skrze vyšší inflaci, jako například v Polsku, nebo skrze posilování měny, tak jak jsme viděli před krizí v Česku. Proces posilování měny je zpravidla doprovázen postupným vylepšováním obchodní bilance – rozdílu mezi vývozy a dovozy.

Politika a nálady Na rozdíl od trendu, který je v případě měn konvergujících ekonomik dán tempem konvergence, je krátkodobé a střednědobé kolísání kurzu měn určováno primárně vývojem předstihových indikátorů (podnikatelských nálad), politickou situací (především ve vztahu k rozpočtové ukázněnosti) a sázkami na vývoj rozdílu mezi domácími a zahraničními úrokovými sazbami. Zásadním uměním je dobře předpovědět vývoj hospodářského cyklu a odpovídající reakci centrálních bank, které nastavují krátkodobé úrokové sazby. Pokud jedna země sazbu zvýší a druhá ponechá, pak investoři budou přemisťovat své peníze tam, kde poroste úrokové zhodnocení. Nečekaný příliv peněz do této ekonomiky pak bude mít za následek zvýšení poptávky po dané měně a to povede k jejímu posílení.

Nikdo z nás však nevlastní dostatek kompletních informací a ani křišťálovou kouli, aby mohl stoprocentně odhadnout vývoj kurzu. Oslabení nebo posílení koruny přitom může velmi nepříznivě ovlivnit celkovou ziskovost společnosti a mnohdy má i zásadní vliv na konkurenceschopnost firmy jak na domácím, tak i na zahraničním trhu. Proto je nejvyšší čas začít přemýšlet, jak úspěšně zvládnout nečekané pohyby měn.

Jak s riziky kurzu Volbou vhodných metod zajištění může být dopad kolísání směnných kurzů do hospodaření společnosti zanedbatelný. Své o tom ví Andrej Štybnar, jednatel firmy FB Trading, které se díky kurzovému zajištění podařilo měnové riziko poměrně jednoduše a levně eliminovat. „Jsme exportéři. Naše podnikání tvoří ze 70 procent spolupráce se zahraničím. Náš obrat se pohybuje kolem 20 milionů eur ročně. Tyto objemy vyžadují kurzové zajištění.

Máme s tím zkušenosti už od roku 2000,“ říká Andrej Štybnar a dodává: „Ze své zkušenosti vím, že koruna je během roku poměrně volatilní. V době, kdy na jedné straně s našimi obchodními partnery uzavíráme zakázky, si zároveň na straně druhé zajišťujeme přes banku budoucí směnný kurz pro vypořádání jednotlivých plateb. Tímto účinně eliminujeme riziko pohybu kurzu v době od uzavření kontraktu do jeho vypořádání.“ Zajištění kurzu je pro velké firmy důležité a mnozí podnikatelé už sami zjistili, že se jim to dlouhodobě skutečně vyplatí.

V současnosti v ČSOB využívá kurzové zajištění kolem pěti set tuzemských podniků.

Zvýšený zájem evidujeme v době, kdy se zvětšuje volatilita trhů. Avšak není to ideální řešení, protože firma se má zajišťovat vůči své kalkulaci, a ne jako důsledek výkyvů.

O autorovi| Martin Chum dealer ČSOB

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít